Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Dać nadzieję

Na pytania m.in. o to, co ich cieszy, smuci, wkurza, jaki kontakt mają z rówieśnikami i rodzicami oraz czy kiedykolwiek chorowali na depresję odpowiedziało ponad 700 nastolatków i młodych dorosłych. To były bardzo różne głosy, choć w gruncie rzeczy wiele je łączyło. 46 procent ankietowanych wyrządzało sobie lub wyrządza fizyczną krzywdę.  41 procent miało myśli samobójcze. A 15 procent nie tylko myśli, także próby. - I to mnie przeraziło - mówi Dorota Abbe, reżyserka spektaklu Tak sobie w kosmosie pływam. Premiera w Teatrze Nowym - 18 września.

. - grafika artykułu
fot. Agnieszka Rydellek

Zanim Dorota Abbe przystąpiła do realizacji Tak sobie w kosmosie pływam, sięgnęła po wiele lektur. Były to m.in. teksty publicystyczne, reportaże, dramaty. Wśród nich znalazły się: sztuki Blackpink (można ją było poznać w ramach Sceny Czytanej w Scenie Wspólnej w 2019 roku) oraz K jak K Marcina Teodorczyka, porażający reportaż Miłość w czasach zarazy dziennikarza Onetu Janusza Schwertnera i Pieśni topielców autorstwa dobrze znanego w Poznaniu Kuby Kaprala.

Abbe tworząc scenariusz bazowała na wspomnianych tekstach. Każdy z nich był dla niej ważny, lecz już podczas ich kompilownia wiedziała, że czegoś jej brakuje. Ważne - jeżeli nie najważniejsze, okazały się wyniki ankiety przeprowadzonej wśród nastolatków i młodych dorosłych. Ich fragmenty scaliły pozostałe historie. - To są ważne i aktualne tematy. Utwierdziłam się w tym, czytając wyniki ankiet - mówi reżyserka. - Wcześniej brakowało mi właśnie głosu młodzieży - dodaje. Zaznacza przy okazji, że nie jest to jednak spektakl wyłącznie dla nastolatków.  - Dorośli również powinni go zobaczyć i pochylić się nad tym problemem. Często rodzice, nauczyciele, a nawet niektórzy psychologowie i psychiatrzy nie zauważają go bądź bagatelizują - mówi Abbe. - Przez co problem się pogłębia.

- To, że jestem mamą nastolatki na pewno jest kluczowe. Mam córkę w wieku bohaterów, mam kontakt z jej rówieśnikami i widzę, co się dzieje w ich środowisku. Nie wiem czy inaczej przyszłoby mi do głowy, żeby zająć się tą tematyką - nie ukrywa reżyserka. - Ale teksty, które wpadły mi w ręce, zainspirowały mnie również same w sobie jako artystkę.

Kim są bohaterowie spektaklu i z czym się mierzą? Dorota Abbe zdecydowała się na trzy historie i czwórkę bohaterów, których łączy poczucie odrzucenia, osamotnienia i inności. Każda z tych historii jest oparta mniej lub bardziej na prawdziwych wydarzeniach, ale w spektaklu jest pewna doza poezji. - Zależało mi na tym, żeby młody człowiek mógł łatwiej przełknąć porażające często treści. Uciekam od teatru dokumentalnego. Na równi stawiam słowo, obraz, dźwięk... Nie chcemy widza walić po głowie, tylko delikatnie wprowadzić w temat i dać nadzieję. Chciałabym, żeby widz nie tylko zrozumiał, ale także przeżył spektakl.

Najważniejsze dla reżyserki jest dotarcie do młodych ludzi, którzy mają podobne do bohaterów problemy, żeby wiedzieli, że nie są sami. Że są inni, którzy czują się tak jak oni. Ale chce też trafić do tych, którzy krzywdzą różnych od siebie, słabszych, wrażliwszych. Pokazać im, do czego może to doprowadzić. W związku z tym też, każdorazowo po spektaklach granych specjalnie dla młodzieży, odbywać się będą spotkania edukacyjne. - Mamy kontakt z pedagogami, psychologami. Za chwilę na stronie Teatru ruszy kampania społeczna. Będzie tam również lista miejsc, gdzie można się zgłosić po pomoc oraz pytania, jakie warto sobie zadać przed spektaklem - zapowiada.

Spektakl powstał w ramach projektu To tylko promil wszystkich dzieci, dofinansowanego przez miasto Poznań. - Wszyscy twórcy i wykonawcy to mądrzy i wrażliwi ludzie, z którymi pracuję nie od dziś. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się opowiedzieć te historie głosem czułego narratora, który nie moralizuje, nie upiększa, nie zwodzi, tylko współodczuwa - mówi Abbe.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Tak sobie w kosmosie pływam
  • reżyseria i dramaturgia: Dorota Abbe
  • wiek: 16+
  • premiera: 18.09
  • Teatr Nowy
  • bilety: 35 i 55 zł
  • spektakl współprodukowany przez Teatr Nowy oraz Fundację Na Marginesie

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021