Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Szczęśliwa siódemka

Najnowsza edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda odbędzie się pod hasłem "Przypadek". Ile pytań i odpowiedzi może generować to jedno, niewinne z pozoru słowo - przekonamy się już w dniach 17-19 września.

. - grafika artykułu
Katarzyna Puzyńska na jednej z poprzednich edycji Grandy, fot. materiały prasowe

"Przypadek jest najlepszym detektywem" - pisała Agatha Christie. Czy rzeczywiście? Praca autora kryminałów, a także policjanta, detektywa czy profilera nie polega przecież na zdawaniu się na ślepy los. Z drugiej strony jednak żaden autor czy śledczy nie zignoruje tego, co przynosi szczęśliwy zbieg okoliczności. To w końcu tylko przypadek, że w 1983 roku uciekający przed policją Edmund Kolanowski, zwany "Zimnym Chirurgiem", upuścił kartkę z adresem zakładu Polleny, w którym pracował jako palacz. W 1978 roku w USA kierowca skradzionego samochodu, zatrzymanego przypadkiem, został zidentyfikowany jako Ted Bundy, poszukiwany seryjny morderca. Przypadkowe, niespodziewane spotkania, zagubione listy czy niezatarte ślady sprawiają, że tak w życiu, jak i w fikcji nie da się popełnić zbrodni doskonałej.

Organizatorki Grandy, przekornie, posłużyły się w tym roku numerologiczną definicją "siódemki" - cyfry magicznej i zwiastującej szczęście. - W praktyce nie będziemy jednak zawierzać festiwalu losowi, ale jak zwykle bardzo skrupulatnie przygotujemy spotkania z czołowymi autorami kryminału w Polsce - obiecują w swoich materiałach prasowych.

I wygląda na to, że dotrzymają słowa, bo festiwalowa obsada zapowiada się bardzo obiecująco. Na Grandzie zagości Katarzyna Bonda, autorka cyklu o Saszy Załuskiej, współpracująca także z profilerem Bogdanem Lachem (również gościem festiwalu). Razem napisali Motyw ukryty oraz Zbrodnię niedoskonałą - książki non fiction o tropieniu zbrodniarzy na podstawie bardzo mglistych dowodów. O swoich powieściach porozmawia także Max Czornyj, młody autor, który ostatnio wziął na warsztat biografie prawdziwych seryjnych morderców - w tym wspomnianego wyżej Edmunda Kolanowskiego. Na Grandzie zagości też m.in. Marcel Moss - autor nowoczesnych thrillerów o zbrodniach popełnianych w internecie, oraz Katarzyna Puzyńska - twórczyni popularnego cyklu kryminalno-obyczajowego o zbrodniach w małej społeczności Lipowa.

Nie zabraknie również, jak co roku, atrakcji aktywizujących uczestników. Specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej poprowadzą warsztaty z odtwarzania twarzy, a poznański pisarz Michał Larek - ze storytellingu w praktyce. W Laba.Landzie odbędzie się sobotnie Ognisko Kryminalistów, a w różnych częściach Poznania rozmieszczone będą atrakcje pod szyldem Stacji Sensacji. Uczestnicy pełnoletni oraz o mocnych nerwach będą mogli ponownie wziąć udział w nocnym paśmie spotkań o wyjątkowo mrocznej tematyce - w tym roku dr Daniela Boduszka odpowie na pytanie, czy każdy psychopata zostaje przestępcą.

Izabela Zagdan

  • Poznański Festiwal Kryminału Granda
  • 17-19.09
  • Dom Studencki "Hanka"
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021