Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Prof. Bogumiła Kaniewska nowym rektorem UAM

W poniedziałek, 29 czerwca Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wybrał swojego nowego rektora na kadencję 2020-2024. Została nim profesor Bogumiła Kaniewska - polonistka i literaturoznawczyni, członek kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.

. - grafika artykułu
Prof. Bogumiła Kaniewska, nowy rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, fot. Maciej Nowaczyk

Dziś o godzinie 10 w Auli UAM rozpoczęły się wybory rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kolejną kadencję. Były szczególne ze względu na konieczność zachowania reżimów sanitarnych. 210 elektorów głosowało w trzech turach, oddając 209 ważnych głosów. O stanowisko rektora UAM ubiegało się dwoje obecnych prorektorów.

32. rektorem UAM została profesor Bogumiła Kaniewska zdobywając 132 głosy. Jej kontrkandydat, fizyk profesor Ryszard Naskręcki otrzymał 76 głosów (1 z elektorów wytrzymał się od głosu). Bogumiła Kaniewska (ur. 1964 r.) jest badaczką prozy współczesnej, teoretyczką literatury, tłumaczką i dziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, a także wiceprzewodniczącą Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Przełożyła m.in. Alicję w Krainie Czarów oraz Po drugiej stronie lustra L. Carolla. Nowa rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest autorką, współautorką i redaktorką kilkunastu książek, m.in. Opowiedziane. O twórczości Wiesława Myśliwskiego.

- To moment, kiedy towarzyszy mi bardzo wiele emocji. To ogromny zaszczyt otrzymać takie zaufanie i jednocześnie ogromne zobowiązanie. Wobec tradycji, wobec przyszłości, ale przede wszystkim wobec pracowników i studentów Uniwersytetu. Poza wielkim zobowiązaniem czuję także ogromną wdzięczność za to, że Państwo mi zaufali - powiedziała tuż po ogłoszeniu wyników głosowania profesor Bogumiła Kaniewska. I dodała: - Nie była to łatwa kampania, zwłaszcza w obliczu pandemii. Jestem doskonale świadoma tego jakie obietnice złożyłam. Zrobię wszystko, żeby nas uniwersytet był miejscem przyjaznym i żeby rozwijał się naukowo.

Podczas wręczenia nominacji dotychczasowy rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, profesor Andrzej Lesicki zaznaczył: - Wizja dalszego prowadzenia Uniwersytetu przez Panią profesor jest kontynuacją mojej wizji, za co bardzo dziękuję.

- To była długa kampania wyborcza - gdyby nie pandemia wybory w UAM odbyłyby się 8 maja. Pandemia spowodowała, że wybory elektorów odbyły się w większości zdalnie, a także większość spotkań kandydatów odbywała się w sieci. To były dziesiątki łączeń i rozmów ze społecznością uniwersytecką obu kandydatów, podczas których prezentowali oni swoje wizje uczelni na najbliższe lata i odpowiadali na pytania pracowników UAM - podaje Małgorzata Rybczyńska, rzecznik prasowy UAM.

Nowy rektor swoje urzędowanie rozpocznie 1 września. 

oprac. as