Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Za drzwiami kamienic

Jeżyce, Łazarz oraz inne poznańskie dzielnice mają do zaoferowania piękno tkwiące we wnętrzach zabytkowych kamienic. Już w najbliższą sobotę poznański fotograf i podróżnik Maciej Sobczyk zaprasza do opowieści zapisanych na fotografiach, opowieści o tajemnicach kryjących się wewnątrz znanych nam budynków.

. - grafika artykułu
fot. Maciej Sobczyk

Goniąc za rzeczywistością, jadąc tramwajem, biegnąc na zakupy przed zamknięciem supermarketu, często oglądamy wyłącznie witryny sklepowe. Pomijamy piękno i historię, które skrywają w sobie stare kamienice, wille i inne budynki użyteczności publicznej. Bardzo obojętnie i bez refleksji podchodzimy do miejsc, które nas otaczają. Nie zastanawiamy się, jak wyglądają wnętrza tych kamienic: co się w nich kryje i czy może różnią się od podobnych budowli w innych częściach kraju?

Od ponad 10 lat autor bloga Kamienice w Polsce. Klatkowiec, przemierza całą Polskę, poszukując odpowiedzi na pytania: co kryje się za drzwiami miejskich kamienic? Ta pełna sentymentów, a także pięknych kadrów podróż, odkrywa przed mieszkańcami miast nową rzeczywistość. Rzadko zaglądamy do tego świata, który ukryty jest niczym "Narnia" za zamkniętymi drzwiami. I może to zbyt sakralizujące podejście do sprawy, ale czy na wnętrze budynków nie spoglądamy czasami jak na drugiego człowieka, oceniając go przez pryzmat fizyczności - zewnętrzności, skreślając jego piękno wewnętrzne?

Podróż po wnętrzach kamienic może stać się lekcją historii sztuki. To możliwość poznania architektury, detali, które stanowią o wyjątkowości budynków i przypominają o ich historii. Przeniesiemy się do magicznego świata, gdzie skrzypiące klatki schodowe, windy, oryginalne kafle, witraże, czy sztukateria przemawiają niemym językiem i są świadkami minionych czasów.

O poznańskich wnętrzach opowie Maciej Sobczyk (Klatkowiec) poznaniak i bloger (kamienicewpolsce.pl), który za pomocą zdjęć opowiada o historii kamienic w Polsce. Odwiedził już ponad 285 miast w całej Polsce. Jest pasjonatem fotografii, podróży i architektury.

Ta lekcja historii nie tylko o miejscach, lecz również o naszych "miastowych tożsamościach", to również wspaniała okazja, aby świadomie obserwować to, na co możemy spojrzeć głębiej i dalej. Przejść przez magiczne drzwi i wniknąć do świata, w którym skrzypiące deski, są świadkiem niezliczonych historii.

Limit uczestnictwa w transmisji online wynosi 100 osób. Transmisja odbędzie się za pomocą aplikacji ZOOM. Na stronie wydarzenia, 30 maja zostanie udostępniony link do pokazu online, prowadzonego przez Macieja Sobczyka.

Katarzyna Nowicka

  • Co się kryje za drzwiami, czyli o pięknie tkwiącym we wnętrzach
  • Maciej Krajewski (Łazęga Poznańska) i Maciej Sobczyk (Klatkowiec)
  • 30.05, g. 17
  • online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020