Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

O dzieciach rozczarowanych światem

Dwoje lub nawet troje nastolatków i młodych dorosłych ginie tygodniowo w wyniku samobójstwa. Pod względem skutecznych prób samobójczych wśród dzieci Polska zajmuje drugie miejsce w Europie... To tylko fragment porażających statystyk, które stanowią jedną z inspiracji spektaklu Dzieci Saturna Agaty Baumgart i Aleksandry Matlingiewicz. Premiera 22 i 23 maja w Scenie Roboczej - po raz pierwszy w historii tej sceny zrealizowana w pełni online.

.
"Dzieci Saturna", fot. Paweł Turłaj

"W Polsce co roku znika średniej wielkości szkoła".

"Polska w czołówce światowej pod względem samobójstw dzieci i młodzieży".

"Zaburzenia zachowania, nieprawidłowy rozwój osobowości, problemy, które prowadzą do samookaleczeń, do cięcia się - to plaga nastolatków".

"Dramatyczna sytuacja psychiatrii dziecięcej. Brak miejsc i lekarzy".

"Samobójstwa nastolatków: młodzi ludzie nie dają sobie rady ze światem".

Takie hasła pojawiają się w dostępnym na YoTubie zwiastunie spektaklu z pogranicza dziennikarskiego śledztwa i performatywnego studium społecznego kryzysu, jakim jest wzrost prób samobójczych i samobójstw wśród młodego pokolenia. Jego twórczynie - Agata Baumgart i Aleksandra Matlingiewicz - od wielu miesięcy współpracują z psychoterapeutami, analizują reportaże i doniesienia prasowe, rozmawiają z młodymi ludźmi zmagającymi się z depresją. - Twarde fakty i statystyki są dla nas równie ważne co indywidualne świadectwa. Chcemy zrozumieć co pcha młodych ludzi w otchłań, z której - jak im się zdaje - jedynym ratunkiem jest rezygnacja z życia - podkreślają autorki. - Zainspirowane figurą planety Saturn, w zachodniej astrologii utożsamianej z zimnem, melancholią i stanami depresyjnymi, chcemy zastanowić się nad rosnącym rozczarowaniem nastolatków światem, często ukształtowanym przez dorosłych. Dzisiejsza rzeczywistość, którą współtworzymy niczym Saturn pożera własne dzieci. Jak możemy je uratować? - zastanawiają się.

Projekt Dzieci Saturna składa się z dwóch części. Pierwsza to umieszczony w internecie hipertekst umożliwiający podróżowanie szlakiem prawdziwych historii bohaterek i bohaterów opowiadających o własnych doświadczeniach: - Są to w większości osoby już dorosłe, które w bardzo młodym wieku zmagały się lub wciąż zmagają z kryzysem zdrowia psychicznego. Znajdziemy tam też historię opowiedzianą z perspektyw matki dziecka chorującego na ciężką depresję czy 17-letniej dziewczyny, która dzięki pomocy psycholożki przestała się samookaleczać - opowiadają autorki. - Zdajemy sobie sprawę z delikatności dotykanego przez nas tematu - dlatego na każdym etapie spektakl konsultowany jest ze specjalistami w dziedzinie psychologii dziecięcej i psychiatrii. Planujemy także spotkanie z udziałem ekspertów - zaznaczają.

Druga część to słuchowisko ASMR. Czym jest ASMR? To od niedawna opisywane zjawisko wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne, wyzwalające w nas poczucie relaksu i przyjemności. ASMR działa nie tylko na psychikę, można je odczuć również fizycznie - delikatny dreszcz, który rozpływa się po całym ciele. - Odczarujmy mroczną figurę Saturna i wybierzmy się w relaksującą ASMR-ową podróż w stronę gazowego olbrzyma - zapowiadają twórczynie.

Premiera Dzieci Saturna odbędzie się na fanpage'u Sceny Roboczej. Link do streamingu można znaleźć także w przeddzień premiery na wydarzeniu na FB.

Sylwia Klimek

  • Dzieci Saturna
  • koncepcja: Agata Baumgart, Joanna Kowalska, Aleksandra Matlingiewicz
  • twórczynie: Agata Baumgart, Aleksandra Matlingiewicz
  • produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza
  • premiera: 22 i 23.05, g. 19 online na FB Sceny Roboczej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020