Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Kultura, którą lepiej widać i słychać

W zaciszu kwarantanny dostęp do rzeczywistości pozadomowej daje się we znaki szczególnie dotkliwie tym, którzy usychają z tęsknoty za sztuką. Twórcy i działacze kulturalni nie ustają w próbach zaspokajania potrzeb swoich odbiorców w wirtualnej rzeczywistości. Nie dziwi zatem, że coraz więcej wydarzeń planowanych jest z troską o osoby z niepełnosprawnościami.

. - grafika artykułu
Akcja promocyjna audiobooka "Buki Purpurowe" Biblioteki Raczyńskich, fot. materiały organizatora

Warto zwrócić uwagę na ofertę platformy adapter.pl stworzoną przez Fundację Katarynka, która znana jest z organizowania cyklicznych pokazów filmowych Kino bez barier w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Adapter oferuje szeroki bukiet filmów dostosowanych do potrzeb osób zarówno z dysfunkcjami słuchu, jak i wzroku. Skonstruowany został w sposób możliwie intuicyjny, aby zapewnić jej odbiorcom niezależność. Osoby niedowidzące mogą ustawić odpowiednią czcionkę oraz kontrasty, by lepiej widzieć prezentowane na niej treści. Udostępniane tu filmy i spektakle prezentowane są w dobrej jakości wizualnej i audialnej. Zasoby strony są imponujące - od klasyków polskiej i światowej kinematografii, po najnowsze dzieła. Filmy podzielone są na kategorie, dlatego z łatwością można odszukać treści w wybranym gatunku. Do każdej pozycji przystosowane są odpowiednie udogodnienia - uproszczone napisy, język migowy lub autorska audiodeskrypcja. Z kolei dział Niepodległa pozwala osobom niedowidzącym i niewidomym zapoznać się z najważniejszymi obrazami polskich mistrzów pędzla, dzięki nagraniom dokładnie opisującym wygląd wybranych dzieł sztuki.

Warto odwiedzić też stronę ninateka.pl oraz platformę vod.tvp.pl, które ułatwiają udział w życiu kulturalnym osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Na Ninatece można wybrać poszczególne propozycje teatralne i dokumentalne, a nawet animacje, z audiodeskrypcją czy językiem migowym. W propozycjach filmowych znajdują się na przykład Deklaracja nieśmiertelności Marcina Koszałka lub Aria Diva Agnieszki Smoczyńskiej, a z dziedziny teatralnej można wybrać spektakle takie jak Skutki uboczne Leszka Dawida oraz Brancz Juliusza Machulskiego.

Z kolei platforma vod.tvp.pl ma w swojej ofercie głównie klasyki polskiego kina. Z audiodeskrypcją jest dostępny np. film Bo oszalałem dla niej w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego (w dwóch częściach), Próba ciśnienia Tadeusza Junaka lub Goryl, czyli ostatnie zadanie Janusza Zaorskiego.

Nie brakuje też wydarzeń z poznańskiego podwórka, które mogą okazać się ciekawe dla osób niedowidzących i niedosłyszących.

W trosce o osoby z dysfunkcjami wzroku, w czasie kwarantanny poznańska Biblioteka Raczyńskich udostępnia podcasty i audiobooki za pomocą platformy Youtube oraz własnej strony internetowej. W ofercie znajdują się materiały dotyczące skromnych badań czytelnictwa wśród Poznaniaków. Można z nich dowiedzieć się, które pozycje książkowe najczęściej opuszczają mury Biblioteki oraz jakie teksty cieszyły się w minionym roku największą popularnością wśród dzieci. Zaplanowano też udostępnienie audiobooków twórczości E.A. Poego, A. Christie czy J. Chmielewskiej, które zostały nagrane przez bibliotekarzy. Ponadto, we wtorek (21 kwietnia) na Youtubie ukarze się pierwsza część podcastu z cyklu Literaccy zbrodniarze - poświęconego literaturze kryminalnej, a w czwartek (23 kwietnia) będzie można posłuchać drugiej części. To nie wszystko! Na Youtube oraz na stronie biblioteki systematycznie uzupełniany jest cykl audiobooków o losach słynnego detektywa - Sherlocka Holmesa. Pierwsza część została już opublikowana, a następna dostępna będzie do przesłuchania od czwartku (16 kwietnia). Kolejne publikacje zaplanowano na cały kwiecień w kilkudniowych odstępach czasowych.

Nie zapomniano o młodszych odbiorcach. W marcu odbyła się premiera pierwszego podcastu z serii Kanon lektur nieczytanych, która ma pomóc licealistom w przygotowaniach do matury. Braczytanki to z kolei inicjatywa stworzona z myślą o najmłodszych użytkownikach biblioteki, którzy, poznając treści książek, zdani są na zmysł słuchu. W kilkudniowych odstępach czasowych na stronie biblioteki pojawiają się filmiki z udziałem bibliotekarzy i bibliotekarek, którzy i które czytają baśnie oraz wiersze (z klasyki polskiej i światowej literatury dla dzieci). Jak informują organizatorzy - ze względu na statyczną formę wizualną, prezentowane treści nadają się dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Z kolei CK Zamek udostępnia na swojej stronie internetowej osiem plików audio, zawierających kuratorskie opisy obrazów, które eksponowane są na wystawie poświęconej impresjonizmowi. Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i inni współcześni jest obecnie poza zasięgiem zwiedzających, więc pozostaje wgłębić się w część teoretyczną programu. O grafikach z kolekcji Ashmolean Museum w Oksfordzie oraz Muzeum Narodowego w Krakowie również można poczytać na stronie poznańskiego Zamku. Dołączone zostały cyfrowe wersje omawianych obrazów, które znajdują się na wystawie. Wśród nich znajdują się prace Alfreda Sisley'a, Luciena Pissarro, Eduarda Maneta, Felixa Vallattona czy Berthe Morisot.

Pozostając w temacie dzieł sztuki, warto wspomnieć o inicjatywie poznańskiej Galerii Atanazego, która dopuszcza do wglądu dzieła prezentowane na co dzień w Bibliotece Raczyńskich. W tej chwili Wirtualna Galeria oferuje wystawę pt. Posnaniana 2019, prezentującą 10 książek, które trafiły do finału Konkursu o nagrodę im. Józefa Łukaszewicza, a od 29 kwietnia do wglądu udostępniona zostanie wystawa o Jerzym Pertku.

Już jutro (w piątek, 17 kwietnia) odbędzie się spotkanie autorskie online z muzykami - Łoną i Webberem. Wielbiciele ich twórczości będą mogli dowiedzieć się więcej o najnowszym projekcie tego szczecińskiego duetu. Na Śpiewnik domowy składa się siedem utworów poświęconych rozważaniom na temat kwestii tożsamościowych. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy. Organizatorzy przewidują możliwość kontaktu z twórcami w formie komentarzy pod filmikiem. Streaming ze spotkania pojawi się na FB Empiku.

Julia Niedziejko

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020