Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Pewna deska ratunku

Wejdź na portal, załóż bezpłatne konto i korzystaj do woli. Ale Kino! z Klasą od 14 kwietnia dostępne jest dla wszystkich zainteresowanych.

. - grafika artykułu
"Lep na ptaki", fot. materiały dystrybutora

Pochodzą z legalnego źródła, prezentowane były na festiwalach, są to propozycje wartościowe zarówno pod względem merytorycznym, jak i artystycznym. Ponadto do filmów zgromadzonym na portalu Ale Kino! z Klasą dołączone są materiały edukacyjne. - Portal już od ponad roku sprawdzał się w wielu klasach i szkołach, a od połowy kwietnia otworzyliśmy go dla wszystkich, tj. nauczycieli, rodziców, dzieci z różnych grup wiekowych. Obecnie każdy amator dobrego krótkiego kina może zarejestrować się na portalu i bezpłatnie korzystać z jego materiałów, w celach edukacyjnych albo po prostu rozrywkowych - wyjaśnia rzeczniczka Centrum Sztuki Dziecka Karolina Kulig.

Jej zdaniem, także w tych przedziwnych okolicznościach w jakich obecnie się znajdujemy, sztuka, a szczególnie ta filmowa, wydaje się jedną z niewielu pewnych desek ratunku. - Bez względu na wiek, zatapiamy się w historiach naszych ulubionych i tych nowo poznanych bohaterów, przenosząc się poza cztery ściany, na które obecnie dzieci i młodzież oraz wielu rodziców są skazani. Jako organizatorzy festiwalu filmowego Ale Kino! robimy wszystko, by kwarantannę osłodzić, rekomendujemy legalnie dostępne filmy pokazywane wcześniej na festiwalu, dzielimy się niedostępnymi wcześniej materiałami, zdjęciami, grami - wylicza.

Na portalu można znaleźć piętnaście tytułów, każdy zawiera m.in. krótki opis fabuły, zagadnienia, które porusza oraz wiek docelowy widza. Wśród nich są takie obrazy jak np. ośmiominutowy Bardzo mały lis w reżyserii Aline Quertai i Sylwii Szkiladz, który traktuje o dorastaniu i przyjaźni; baśniowa Cisza pod koroną i Niezwykły dzień Joanny Lurie, który w poetycki sposób opowiada o procesie przepracowywania żałoby po stracie bliskiej osoby; gruzińska animacja Geno; Lep na ptaki Evana DeRushiego, będący animowaną opowieścią o budowaniu zaufania oraz Dziewczyna z gondolą, która zwraca uwagę na to, że dopiero dziesięć lat temu przyznano po raz pierwszy kobiecie w Wenecji zawodową licencję na pływanie gondolą. - Szczególnie interesujące są na pewno realizacje w ramach projektu Wielka Przygoda z Filmem, to trwający od ponad ćwierć wieku program Centrum Sztuki Dziecka umożliwiający nastoletnim twórcom stworzenie swojego pierwszego filmu krótkometrażowego pod okiem specjalistów. To niezwykle ciekawe doświadczenie - móc obserwować, jak na realizacje filmowe swoich rówieśników reagują nastoletni widzowie, jak chłoną bliski im język i spojrzenie na świat albo jak często patrzą na niego inaczej - podpowiada Kulig. Filmy dostępne będą dla wszystkich tak długo, jak tylko będzie trzeba. Rodzice poszukujący atrakcyjnych rozwiązań na edukację filmową swoich dzieci w domu mogą spać spokojnie.

Informacje o dostępności treści na Ale Kino! z Klasą w mig rozeszły się po Polsce. Dobę po otworzeniu portalu CSD zanotowało skok o 200 procent w rejestracjach nowych użytkowników. - To dla nas szczególny powód do dumy, że "pandemiczne" inicjatywy Centrum Sztuki Dziecka sięgają daleko poza Poznań, przybliżając naszą działalność szerszej publiczności, ale też dając wytchnienie rodzicom i nauczycielom - nie ukrywa rzeczniczka.

Monika Nawrocka-Leśnik

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020