Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Muzyczny radar braci Waglewskich

Fisz Emade Tworzywo to marka sama w sobie. Po przysłowiowych kilku nutkach jesteśmy w stanie rozpoznać i wyrafinowany głos wokalisty i charakterystyczny styl muzyczny tej grupy. Bracia Piotr i Bartosz Waglewscy grają razem od czasów szkolnych, jednak nie są nierozłączni. Każdy z nich podąża własną, indywidualną ścieżką, by za jakiś czas spotkać się we wspólnym projekcie. Rok temu miała premierę ich kolejna płyta Radar, z którą zapoznać będzie się można podczas sobotniego koncertu w klubie Tama.

. - grafika artykułu
Fisz Emade Tworzywo, fot. materiały prasowe

Synowie Wojciecha Waglewskiego, założyciela grupy Voo Voo, w swojej twórczości wykorzystywali wiele gatunków muzycznych. Zaczynali od hardcore metalu, zyskali sławę jako hiphopowcy, by później wraz z zespołem Tworzywo Sztuczne wyruszyć w kierunku jazzu i awangardy. Teraz w swojej twórczości poruszają się pomiędzy brzmieniami rockowymi, elektronicznymi i hiphopowymi.

Fisz Emade Tworzywo już jakiś czas temu wyruszył w trasę koncertową, aby promować swój najnowszy album Radar, który w sprzedaży jest już prawie rok. Na płycie artyści sięgają do muzyki lat 80., szukając natchnienia w jej zróżnicowanych gatunkach: disco polo czy też rocku. Z wyszukanych inspiracji, wydobywają jednak własne, niepowtarzalne, tak bardzo charakterystyczne dla zespołu brzmienie. Nostalgiczność, a zarazem wyrazistość utworów grupy nie jest przypadkowa. Radar to sentymentalna podróż pomiędzy chwilowym zatrzymaniem a pobudzeniem zmysłów, zlepek kontrastów: melancholii i ironii. Bez zbędnych dodatków artyści opowiadają historię miłości w trudnych czasach. Na płycie znajdziemy utrzymane w klimacie lat 80. bity, rockowe solówki oraz dźwięki wykreowane za pomocą syntezatora. Autorem tekstów jest jak zwykle Bartek "Fisz" Waglewski, a za ścieżkę dźwiękową odpowiada niezmiennie Piotr "Emade" Waglewski.

Fisz Emade Tworzywo zajmują na polskim rynku fonograficznym bardzo ważną pozycję. Tworzą i inspirują już drugą dekadę, od 2001 roku wydali już 10 płyt będących kolebką wielu gatunków muzycznych. W całej tej twórczości widać, jak bracia cały czas eksperymentują, jednak zawsze można znaleźć w ich twórczości wspólny, muzyczny mianownik. Czym więc mogą zaskoczyć i oczarować publiczność? Z pewnością wysoką jakością swoich produkcji oraz muzycznym zaangażowaniem.

Katarzyna Nowicka

  • Fisz Emade Tworzywo
  • 7.03, g. 20
  • Tama
  • bilety: 79-99 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020