Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Przyjaciele Piazzolli

Nuevo tango to styl tak charakterystyczny dla Piazzolli jak mazurek dla Chopina. Argentyński kompozytor zapoczątkował tę kunsztowną i stylizowaną formę tanga - tanga nie do tańczenia, a słuchania, z mocnymi nawiązaniami do muzyki baroku, ale też jazzu. W czwartek posłuchamy tej muzyki w wyjątkowym wykonaniu Bohorquez Trio.

. - grafika artykułu
Claudio Bohorquez, fot. Gregor Hohenberg

Bohorquez Trio tworzą bracia: wiolonczelista Claudio i skrzypek Oscar Bohorquez oraz argentyński pianista jazzowy - Gustavo Beytelmann. To właśnie Beytelmann z pierwszej ręki uczył się tanga od samego mistrza - Astora Piazzolli. Dołączył do niego i wielu innych wygnanych z Argentyny artystów, by przez 10 lat grać w krajach Europy i USA i w ten sposób dawać wyraz sprzeciwu wobec argentyńskiej dyktatury wojskowej. Dalsza kariera pianisty tylko ugruntowała jego pozycję jako mistrza tanga. Współtworzył legendarne trio Mosalini / Beytelmann / Caratini, gdzie zapisał się jako doskonały aranżer i kompozytor. W twórczości kompozytorskiej dąży do scalenia tanga z muzyką klasyczną, tradycji z nowoczesnością.

Bohorquez to jedno z najbardziej znanych i znaczących nazwisk w świecie muzyki. Bracia pochodzą z Niemiec, mają jednak peruwiańsko-urugwajskie korzenie. Trudno wymienić wszystkie zwycięskie konkursy muzyczne lidera tria - Claudia. Jest znakomitym kameralistą, co zostało zauważone chociażby na I Międzynarodowym Konkursie im. Pablo Cassalasa. Tam, z rąk żony patrona konkursu, otrzymał m.in. znakomity instrument Gofrillera Casalsa, na którym mógł doskonalić swoją grę przez dwa lata. Z czasem Claudio zaczął na równi rozwijać karierę solistyczną - występował z niemal wszystkimi niemieckimi orkiestrami radiowymi, wybitnymi dyrygentami (m.in. z Krzysztofem Pendereckim) i podczas najważniejszych międzynarodowych festiwali muzycznych.

O debiucie w stylu jego brata Oscara może marzyć każdy skrzypek. W 2009 roku zagrał z London Philharmonic Orchestra, co otworzyło mu drzwi do muzycznego świata w wersji premium. Gra na instrumencie Giovanniego Battisty Guadagniniego "Grande Dame" z 1770 roku, który poprzednio użytkował Güntea Pichler ze słynnego Alban Berg Quartett. Artysta używa smyczka z 1845 roku wykonanego przez Dominique Peccatte.

Jako Bohorquez Trio w 2019 roku nagrali płytę Tribute to Piazzolla, na której, prócz utworów Piazzolli, znalazły się utwory Duke'a Ellingtona oraz kompozycje Gustavo Beytelmanna. To połączenie klasyki jazzu z tangiem, a także muzyką współczesną stanie się także podstawą programu czwartkowego koncertu w Sali Białej Bazaru Poznańskiego. Od Piazzolli możemy jak zawsze spodziewać się niespodziewanego, od reszty kompozytorów - jeszcze większych zaskoczeń. Z pewnością będzie ogniście i temperamentnie - przyjaciele Piazzolli wiedzą, że bez emocji każda sztuka usycha.

Aleksandra Kujawiak

  • koncert Bohorquez Trio - Piazzolla and friends
  • 5.03, g. 19
  • Bazar Poznański, Sala Biała
  • bilety: 30-50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020