Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

O człowieku, dla człowieka

Minione edycje pokazały, że to najbardziej rodzinny festiwal w Poznaniu. Kolejny LuxFest już 27 i 28 lipca nad Jeziorem Strzeszyńskim. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

. - grafika artykułu
Luxtopreda, fot. materiały prasowe

Pomysł na festiwal zrodził się spontanicznie - podczas rozmowy Roberta Litzy Friedricha, lidera zespołu Luxtorpeda i głównego organizatora LuxFestu z jego żoną, która stwierdziła, że w Poznaniu nie ma imprez dla kilku pokoleń, takich gdzie cała rodzina mogłaby być razem. I tak, idąc za ciosem, głodni "relacji człowieka z człowiekiem" poznańscy muzycy wraz z przyjaciółmi zorganizowali międzypokoleniowe wydarzenie. Festiwal, którego fundamentem są koncerty. Ale to nie jedyne punkty jego programu.

Sobota - 27 lipca, jak zapewniają organizatorzy to dwa mocne muzyczne uderzenia. Zagra grupa Coma, której muzyka inspirowana jest dokonaniami takich zespołów jak Illusion, Pearl Jam czy Led Zeppelin oraz gospodarze, czyli poznański rock zespół Luxtorpeda. Grupa od blisko 10 lat odpowiada na trudne pytania, od swoich słuchaczy wymaga refleksji. Litza zapytany przez Tomasza Janasa o sukces formacji mówił: - Wykorzystałem tu wcześniej zdobywane doświadczenia. Ale też każda postać w tym zespole jest nieprzypadkowa. To, że Hans do nas trafił, z tym swoim nieprzeciętnym talentem poetyckim. To, że pisze o człowieku, dla człowieka w sposób tak fajny, nie moralizatorski - to jest pewnie też tajemnica powodzenia. Luxtorpedę oprócz Roberta Litzy Friedricha tworzą jeszcze gitarzysta Robert Drężek i basista Krzysztof Kmiecik, znany z Armii perkusista Tomasz Krzyżaniak, oraz Hans kojarzony z zespołem Pięć Dwa Dębiec.

Niedziela natomiast - 28 lipca zarezerwowana została dla całych rodzin.  - Zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków do Rodzinnej Strefy Sztuki LuxArt, gdzie czekać na Was będą liczne warsztaty i atrakcje. Tego dnia odbędą się również wyjątkowe koncerty Arki Noego oraz Kowczeg Noja, czyli dziecięcego zespołu z Ukrainy wykonującego piosenki Arki Noego - wyliczają organizatorzy. Poznańska Arka Noego powstała 20 lat temu, przy okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Na swoim koncie ma kilkanaście albumów. Ostatni - "Wyjątkowy osioł" wydany został dwa lat temu i stał się antidotum na smutek i lęk... zarówno tych małych, jak i dużych. Pierwsze wydawnictwo w języku ukraińskim natomiast trafiło w ręce słuchaczy w 2005 roku. Płyta ukazała się w dwóch wydaniach po tysiąc egzemplarzy. W tym samym roku także mali członkowie ukraińskiej Arki wystąpili po raz pierwszy wspólnie z rówieśnikami z polskiej grupy. W ciągu ostatnich kilku lat Kowczeg Noja dała ponad 20 koncertów, m.in. w Kijowie, Lwowie, Kamieńcu Podolskim, Winnicy oraz na granicy polsko-ukraińskiej.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • LuxFest #NaFalach, plaża nad Jeziorem Strzeszyńskim (ul. Koszalińska 15), wstęp wolny
  • 27.07
  • koncert: Coma, g. 18.30
  • koncert: Luxtorpeda, g. 20.15
  • 28.07
  • warsztaty w Rodzinnej Strefie Sztuki LuxArt, g. 12
  • koncert: Kowczeg Noja, g. 15.30
  • koncert: Arka Noego, g. 16.30

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019

Załączniki