Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Ze sztuką od urodzenia

Czy sztuka nadaje się dla ruchliwych bobasów i rozgadanych przedszkolaków? Festiwal Sztuka Szuka Malucha zaprasza właśnie tych niecodziennych, najmłodszych uczestników kultury.

.
"Cache-cache" Théâtre de La Guimbarde (Belgia)

Podczas pięciodniowego festiwalu Sztuka Szuka Malucha - wydarzenie organizowane jest przez Art Fraction Foundation i Centrum Sztuki Dziecka, którym przyświeca myśl, że każde dziecko ma prawo do uczestnictwa w kulturze, niezależnie od wieku lub umiejętności - znajdą się atrakcje dla dzieci często pomijanych przez ofertę kulturalną, czyli maluchów do piątego roku życia, oczywiście wraz z ich opiekunami. Nie zapomniano nawet o kilkutygodniowych bobasach, które rodzice mogą zabrać na przykład na warsztaty twórcze Głos i ruch w rozwijaniu więzi Marty Szymiec, by doświadczyć nowych wymiarów bliskości w jej dźwiękowo-sensorycznej instalacji (5.07, g. 10 i 14).

Na festiwalu nie zabraknie też miejsca dla maluchów o zwiększonych potrzebach sensorycznych i rozwojowych - spektakl Labirynt 2.0 (6.07, g. 11 i 14) przygotowany przez Teatr Animacji w Poznaniu skierowany jest dla maluchów od 0 do 3 roku życia, a jego twórcy dbają przede wszystkim o to, by każde dziecko poczuło się dobrze w stworzonej przez nich przestrzeni. Nie zapomniano także o rodzicach niemowlaków, którzy wraz ze swoimi pociechami będą mogli zaczerpnąć głębszego oddechu i oderwać się od codzienności na ćwiczeniach bobo-jogi prowadzonych przez Danę Chmielewską (6.07, g. 10).

Maluchy w teatrze

Wydarzenia z cyklu Sztuka Szuka Malucha to przede wszystkim różne rodzaje aktywności twórczej obracające się wokół sztuk teatralnych. Do Poznania zawita nawet zespół z Belgii - Théâtre de La Guimbarde - z przedstawieniem Cache-cache (3.07, g. 17 i 4.07, g. 10 i 14) opartym na znanej i uwielbianej przez dzieci zabawie w chowanego. Z kolei polski teatr Fraktal z Białegostoku stworzył dla maluchów spektakl bez słów, oparty wyłącznie na muzyce. Pomelo jest zakochany... w żabie, deszczu i nie tylko to teatr lalek z muzyką na żywo, która zapewne w równym stopniu zachwyci maluchy, co ich opiekunów. Kolejny dźwiękowy spektakl bez słów, Dżungla Wrocławskiego Teatru Lalek, może zainteresować nawet sześciomiesięczne bobasy (6.07, g. 12, 15 i 17). Ta kolorowa i rytmiczna opowieść zainspirowana klimatem amazońskich lasów tropikalnych przeniesie dużych i małych widzów w egzotyczny świat, w którym natura działa w pełnej harmonii z człowiekiem.

Mali twórcy

Aby umożliwić dzieciom aktywny udział nie tylko w odbiorze, ale też tworzeniu sztuki, organizatorzy festiwalu zapraszają na warsztaty, na których dzieci razem z opiekunami odkryją nowe umiejętności. Będą szyć poduszki z festiwalowymi zwierzakami na zajęciach z Martą Maksimowicz, Do zrobienia - do tulenia (5.07, g. 11 i 15); gimnastykować się podczas zabaw Porusz ciało... otwórz serce! z Sarą Olmo, Pierre'em Viatourem oraz oczywiście swoimi rodzicami (5.07, g. 11 i 15); a także sprawdzać Gdyby ciało miało głos, to jak by brzęczało? podczas akcji twórczej Aleksandry Bożek-Muszyńskiej (6.07, g. 11 i 13). Na takich okołoteatralnych zajęciach dzieci wcale nie muszą siedzieć cichutko, by nie przeszkadzać aktorom i innym widzom - wręcz przeciwnie, wszelkie przejawy aktywności i ekspresji są mile widziane.

Przyjazne przestrzenie

Wśród sztuk przyjaznych najnajmłodszym nie zabraknie również kina - rodzice mogą zabrać dzieci na seans krótkich filmów animowanych Małe leśne historie (4.07, g. 11, 13 i 17). Animacjom o spacerach po leśnych zakątkach będzie towarzyszyć muzyka na żywo wykonywana przez Iwonę Loranc i Miłosza Wośko. Podobnie jak w przypadku pozostałych wydarzeń twórcy pomyśleli, by przygotować salę specjalnie dla maluchów - w tym przypadku w wieku od 2 do 4 lat. Widzowie zajmą miejsca na miękkich poduszkach przypominających leśne runo, a światła nie zgasną podczas seansu, by nie straszyć najnajmłodszych. Warto dodać, że podczas wszystkich wydarzeń festiwalowych rodzice i opiekunowie znajdą kąciki do pielęgnacji maluchów, miejsce do zabawy i kawiarnię oraz kiermasz dobrej literatury dla dzieci. Organizatorzy przypominają też, że na zajęcia i dorosłym, i maluchom przydadzą się wygodne ubrania. Zapomnijcie o białych kołnierzykach do teatru - tu chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę.

Nowy wymiar sztuki

Na koniec tych radosnych spotkań ze sztuką organizatorzy proponują jeszcze warsztaty Wszelkie latające (7.07, g. 11 i 14), na których uczestnicy skonstruują przeróżne latające obiekty ze śmieci zebranych podczas festiwalu w Punkcie Recyklingowym. Dzięki temu maluchy będą miały szansę rozwinąć i wykorzystać swoją kreatywność, a do tego dowiedzą się co nieco o ekologii.

Rodzice często boją się zabrać najmłodsze pociechy na wszelkie wydarzenia związane ze sztuką, bo sztuki wydają się zbyt poważne i sformalizowane. Tymczasem to właśnie dzieci pomagają nam odczarować ten konserwatywny obraz twórczości artystycznej i zrozumieć ją na nowo. Zarówno jej odbiór, jak i branie w niej udziału mogą być świetną zabawą. Sztuka poleca się więc na początek wakacji.

Anna Tomczyk

  • Festiwal Sztuka Szuka Malucha
  • Scena Wspólna
  • 3-7.07
  • więcej tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019