Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Siedmiu wspaniałych

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w klubie Blue Note niemal co chwilę występują jazzowi artyści  o wielkich nazwiskach. Tym razem jednak pojawi się zespół szczególny. Warto zatem nie przegapić sobotniego wieczoru, kiedy na jednej scenie zagrają m.in. Billy Harper, Eddie Henderson i Cecil McBee.

.
fot. materiały prasowe

W ramach cyklu Jazz Top w Blue Note czeka nas tym razem naprawdę niezwykle interesujący wieczór. Dla poznańskiej publiczności zagra amerykańska formacja The Cookers - i o ile jej enigmatyczna nazwa może nie być znana wszystkim sympatykom jazzu, o tyle jej skład powinien budzić niemałe emocje. To grupa, którą z nieznacznym tylko naddatkiem retorycznej emfazy recenzent New York Timesa określił jako "drużynę marzeń współczesnego hard-bopu!".

Recenzent brytyjskiego Guardiana pisał o nich: "Hard bop okazuje się być najtrwalszym ze wszystkich jazzowych stylów. Kolejne pokolenia wymyślają nowe zwroty, ale The Cookers to zespół siedmiu prawdziwych weteranów, którym udaje się brzmieć świeżo i ostrzej niż komukolwiek. Ich unikalne brzmienie niesie echo zespołów, z którymi współpracowali - Maxa Roacha, Herbiego Hancocka, Jazz Messengers - nie jako celowe nawiązanie, ale dlatego, że jest to ich naturalny styl. Każdy z artystów ma silną muzyczną osobowość". I podsumowywał: "Byli muzykami sesyjnymi, teraz są prawdziwymi gwiazdami".

Z kolei dziennikarz fachowego portalu allaboutjazz zauważał, że "Korzystając z różnorodnych doświadczeń, członkowie zespołu dzielą obowiązki kompozytorskie, skutecznie podsumowując całe spektrum jazzowego kontinuum. Mimo że związki z  post-bopem są najmocniejszą stroną zespołu, większość z muzyków występowała również w zespołach proponujących muzykę nowocześniejszą i awangardową". I to właśnie "nadaje projektowi bezpośredniość dzięki odważnej, nowoczesnej estetyce".

Przed nami zatem spotkanie ze swego rodzaju super grupą, zespołem "siedmiu wspaniałych", tworzonym przez artystów o znaczącym dorobku, z których większość już na stałe zapisała się w jazzowej historii. Pierwszą linię formacji tworzą wybitny saksofonista Billy Harper i trębacz Eddie Henderson. Harper, czołowa postać loft jazzu - poza wspaniałymi koncertami i nagraniami dwie dekady temu wspólnie z Piotrem Wojtasikiem - ma na koncie współpracę m.in. z  Gilem Evansem, Maxem Roachem, Artem Blakey'em. Od lat siedemdziesiątych stoi na czele własnych zespołów. Henderson swą wielką pozycję budował u boku m.in. Herbiego Hancocka, ale grał też ze wspomnianym Artem Blakey'em. Jak talizman niesie ze sobą przez życie lekcje, jakich we wczesnej młodości udzielił mu Louis Armstrong oraz spotkanie innego maga trąbki - Milesa Davisa. Od lat blisko współpracuje z Billym Harperem, nie dziwi więc, że spotkali się i w tym gronie.

Niemniejsze emocje budzi obecność w zepole wspaniałego basisty Cecila McBee oraz perkusisty Victora Lewisa. To żywe legendy amerykańskiego jazzu. McBee to wybitny sideman, ale też wykładowca muzyki. Na koncie ma setki nagrań z wybitnymi liderami od Elvina Jonesa i Wayne'a Shortera po Charlesa Lloyda, Phaoraha Sandersa i grupę The Leaders. Victor Lewis grał m.in. w zespołach Woody'ego Shawa, Kenny'ego Barrona, Arta Farmera.

Obok nich w zespole występują, mający także przebogate portfolio: David Weiss - trąbka, Donald Harrison - saksofon  i najmłodszy z całego zespołu Danny Grissett - fortepian.

Znają się i współpracują ze sobą od bardzo dawna. Jako The Cookers funkcjonują od ośmiu lat. Na koncie mają udane płyty, które budziły pozytywne reakcje recenzentów i jazzowej publiczności: "Warriors" z 2010,  o rok późniejszą "Cast The First Stone", "Believe" z 2012 r., "Time And Time Again" z 2014 r. i  "The Call of the Wild and Peaceful Heart" sprzed dwóch lat.

Tomasz Janas

  • The Cookers
  • Blue Note
  • 26.05. g. 20
  • bilety: 120 zł, miejsca stojące: 95 zł

 © Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018