W Teatrze Polskim, pod hasłem "Make music, not pain", wielonarodowościowy zespół zabierze widzów w muzyczną podróż po Palestynie, Turcji i Polsce. Ale w ten weekend można się wybrać też w całkiem inne strony...
W Teatrze Polskim, pod hasłem "Make music, not pain", wielonarodowościowy zespół zabierze widzów w muzyczną podróż po Palestynie, Turcji i Polsce. Ale w ten weekend można się wybrać też w całkiem inne strony...
Rozmowa z Martą Mazurek*, poznanianką, która gra jedną z głównych ról w Córkach dancingu w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Film będzie prezentowany w konkursie międzynarodowym rozpoczynającego się 21 stycznia Sundance Film Festival.
Nowoczesność, świeżość, dynamika, a dalej: jazz, blues, soul, ethno, muzyka współczesna - tak definiowana jest muzyka formacji World Trio III, którą tworzą Bronisław Duży, Jorgos Skolias i jego syn - Antonis. Już w sobotę zagrają w Poznaniu.
"W historię mężczyzny, który związał się z czarownicą i dał się jej podporządkować do tego stopnia, że fizycznie niemal zniknął, bardzo sprytnie wplecione zostały oskarżenia pod adresem współczesnych artystów" - napisał w recenzji spektaklu "Grop" w reżyserii Magdaleny Płanety jeden z krytyków "Głosu Pomorza". 23 stycznia spektakl pokazany zostanie w Tłustej Languście.
Dla małych Tadków Niejadków, ale też dużych łakomczuchów w piątek w CK Zamek zaprezentowany zostanie spektakl "Stolik dla dwóch osób".
"WIR" to jedno z najciekawszych fonograficznych wydawnictw ubiegłego roku w naszym kraju. W piątek po raz pierwszy muzyka z niego zabrzmi na żywo w Poznaniu. Pablopavo, Ania Iwanek i Praczas promować będą wspomnianą płytę, wydaną jesienią przez oficynę Karrot Kommando.
W rolach głównych dwa anioły: jeden pełen cnót, drugi psotnik. "Kolędowa noc" przygotowana przez TeatRyle - 22 stycznia w Bibliotece Raczyńskich.
Niebanalny, rosyjsko-francuski repertuar z XIX i XX wieku, a nade wszystko obecność Bertranda Chamayou powinny zachęcić melomanów do tłumnego przybycia na czwartkowy koncert Filharmonii Poznańskiej.
Natalia Bażowska przez ostatnich kilka lat zajmowała się lasem, tworzyła prace zgodne ze swoją naturą. Dorastała w sąsiedztwie górskiej kniei i tutaj zawsze czuła się jak u siebie. Teraz postanowiła pójść dalej. Opuściła las, duch wędrówki pchnął ją w kierunku stepów. Jak przebiegła jej podróż relacjonuje na wystawie "Stepowa dusza" w poznańskiej galerii Rodriguez.
Co może łączyć Bułata Okudżawę, Żannę Biczewską, Annę German, Czesława Niemena i Włodzimierza Wysockiego? Odpowiedzią jest Julia Vikman. W czwartek wystąpi w klubie Blue Note.
W 2013 roku zdobyli nagrodę jury w konkursie Hortex Rytmy Młodych organizowanym w ramach Jarocin Festiwal. Teraz o sobie przypomną - Lola Lynch zagrają w Meskalinie w najbliższy czwartek.
Słynna aria rybaka Domana Czy ty mnie kochasz o dziewczyno z drugiego aktu opery Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego sławą przerosła jej twórcę i całe jego dzieło. Stało się tak za sprawą Jana Kiepury, który wykonywał ją w różnych zakątach świata, i wielu innych słynnych tenorów, którzy umieścili ją w swoim repertuarze.
- Kiedy zaczynałem badać ten temat, egzorcyzmy wydawały mi się archaicznym rytuałem sprzed wieków. Ale gdy poznałem to zjawisko bliżej, zrozumiałem, że nie jest to takie proste i jednowymiarowe - mówi Konrad Szołajski, reżyser filmu "Walka z szatanem". Pokaz dokumentu i dyskusja z autorem odbędzie się w środę w Teatrze Ósmego Dnia.
Podczas styczniowego spotkania w ramach Festiwalu Fabuły entuzjaści dobrej literatury będą mieli możliwość rozmowy z poetą, prozaikiem i krytykiem literackim Włodzimierzem Kowalewskim. Do kin wszedł właśnie film na podstawie jego książki pt. "Excentrycy".
Lubisz muzykę Boba Dylana? Prawdopodobnie docenisz też twórczość Sashy Boole'a. Ukraiński artysta wystąpi w Meskalinie 19 stycznia.
- Magia kina polega na zabraniu widza w inny wymiar artystycznych przeżyć, który pozwala mu zatracić się w wizji twórców. Rosjanom udaje się to znakomicie - przekonuje Małgorzata Szlagowska-Skulska, dyrektor festiwalu "Sputnik nad Polską". Pierwszy seans w ramach poznańskiej odsłony - 18 stycznia w CK Zamek.
"Dla antysemitów jestem Żydem, a moja poezja jest żydowską. Dla Żydów-nacjonalistów jestem renegatem, zdrajcą. Trudno!" - z charakterystycznym dystansem do siebie pisał w roku 1924 Julian Tuwim. Jego twórczość przypominał koncert "Gemisch, czyli tuwimowski misz-masz", który odbył się w ramach trwającego właśnie w Poznaniu Dnia Judaizmu.
W Teatrze Polskim formuje się właśnie orkiestra złożona z niezawodowych muzyków. Dołączysz?
Polski tytuł - Miara człowieka - filmu Stéphane'a Brizé uderza w podniosłe tony i odwołuje się jednoznacznie do etyki.
Waglewscy w piątek w Eskulapie to zdecydowanie dobry początek weekendu. A potem jest już tylko lepiej! Sprawdźcie sami.