Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Dziś odbędzie się wernisaż Ukrytych Infrastruktur - trzeciej wystawy wirtualnej VIR Gallery. To końcoworoczna wystawa studentów Mediów Interaktywnych i Widowisk UAM.

Czytaj artykuł

- Nie ma gwarancji, że po pandemii będziemy innymi ludźmi, ale istnieje możliwość trwałego przezwyciężenia tego, co wcześniej było powszechne - nudy. Współtworzenie kultury jako odkryta podczas pandemii możliwość spędzania czasu, jest czymś niesłychanie istotnym - powiedział prof. Przemysław Czapliński podczas wczorajszej debaty Pandemia jako źródło kultury, w której wziął udział wraz z Cezarym Michalskim. Spotkanie odbyło się w ramach tegorocznej edycji Malta Festival.

Czytaj artykuł

Psychiatria to tak fascynująca dyscyplina medycyny, że dotychczas popularyzatorzy tej wiedzy dostarczyli czytelnikowi naprawdę sporo materiałów. Można czytać o leczeniu umysłu, o przypadkach klinicznych, wielkich odkryciach i tym, co w historii nauki o kondycji ludzkich emocji wstydliwe.

Czytaj artykuł

Są takie fotografie, obrazy, kadry z filmów, które zapisują się na zawsze w pamięci, nawet jeśli widzieliśmy je tylko raz. Dla poznaniaków ważne i zapamiętane na zawsze obrazy z naszej historii to niewyraźne, żółtawe fotografie z Poznańskiego Czerwca 1956 r. Wśród nich - zdjęcie trzech tramwajarek.

Czytaj artykuł

- Wychodzimy z założenia, że kino samochodowe, w odróżnieniu od oglądania filmu na kanapie, daje szansę na poczucie magii kina, uczestnictwa w jakimś rytuale, celebracji kulturalnej, której nam przez ostatnie miesiące brakowało - mówi Radosław Tomasik*, organizator kina samochodowego.

Czytaj artykuł

"Panie Bąk. My nie pozwolimy panu umrzeć, my pana zmienimy" - w krótkim trailerze zapowiadającym najnowszą premierę w Teatrze Nowym  Krzycz. Byle ciszej mówi Pisarka Związkowa, w którą wciela się Gabriela Frycz. Pierwszy - po ponad trzymiesięcznej przerwie - spektakl z udziałem widzów zobaczymy w najbliższy weekend na Dużej Scenie.

Czytaj artykuł

Już wkrótce rozpocznie się XVII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna. Miał się odbyć 28 marca, jednak wszystkie plany zdezaktualizowała pandemia. Jak w czasach restrykcji będzie wyglądała tegoroczna edycja?

Czytaj artykuł

Po przerwie spowodowanej pandemią Kino Muza wróciło do funkcjonowania, a jednym z pierwszych wydarzeń specjalnych będzie pokaz z cyklu Animuza. Będzie go można zobaczyć jednocześnie w sali kinowej i na platformie Mojeekino.pl. W czwartek odbędzie się seans kończący obchody 40-lecia Wydziału Animacji UAP. Zobaczymy 34 najnowsze, krótkie etiudy, które powstały w tym roku akademickim.

Czytaj artykuł

22. czerwca wyłonieni zostali zwycięzcy konkursu na najlepszą publikację poświęconą Wielkopolsce w roku 2019, organizowanego rokrocznie przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Nagrody wręczył Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, w gmachu PTPN przy ulicy Mielżyńskiego.

Czytaj artykuł

Na dyplomowej wystawie Macieja Gąbki Familiar feeling w Rodríguez Gallery znalazło się osiem prac - obiektów i zdjęć, z pomocą których artysta eksploruje temat funkcjonowania zachowań normatywnych. - Przedmioty codziennego użytku pokazuję jako niesłusznie wyniszczone przez normy, przez co w naszym społeczeństwie stały się transparentne - mówi artysta.

Czytaj artykuł

- To nie o to chodzi, że po przygodę trzeba jechać od razu na koniec świata, rowerem do Afryki, czy kajakiem przez Atlantyk. Kocham małe podróże, wycieczki, wiem, że wspaniałe rzeczy mogą na nas czekać za rogiem, w najbliższej okolicy. Trzeba jedynie wstać z fotela i ruszyć przed siebie - mówi Łukasz Wierzbicki*, autor m.in. Afryki Kazika. Niebawem ukaże się jego kolejna książka - Wokół świata na wariata.

Czytaj artykuł

Azyl - miejsce schronienia, bezpiecznego odosobnienia, ucieczki, wolności - w spektaklu Ambasada 2.0 Teatru Usta Usta staje się synonimem pułapki. Widz w nią wpada, zwiedziony obietnicą wolności "od wszystkiego" oraz sloganem "Ambasada - tu każdy może być sobą".

Czytaj artykuł

Piąty spektakl Grupy Teatralnej Wikingowie - Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych - w przewrotny sposób zaktualizował się przez pandemię. Przesunięcie premiery z marca na czerwiec spowodowało, że to przedstawienie dotyczące ludzi wyrwanych z codzienności, jednostek w kryzysie bezdomności, wręcz prowokuje do czytania go w nowych, poszerzających je i uaktualniających kontekstach.

Czytaj artykuł

Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie literackim 1920 w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Na najlepsze prace czekają nagrody finansowe, zostaną też opublikowane w pokonkursowej antologii.

Czytaj artykuł

Minęły 4 miesiące odkąd poznańscy filharmonicy mogli zagrać w Auli UAM. Piątkowy koncert pozwolił im spotkać się ponownie, jednak w okrojonym składzie i - co chyba najtrudniejsze - bez publiczności. To zakończenie sezonu z pewnością zapamiętamy na długo.

Czytaj artykuł

Kultura w sieci spotkała się z największym w historii programów dotacyjnych Narodowego Centrum Kultury zainteresowaniem artystów. Nie zabrakło wśród nich również tych z Poznania.

Czytaj artykuł

Radni z Komisji Kultury i Nauki jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie ustanowienia w roku 2020 stypendiów dla osób związanych z poznańskim środowiskiem artystycznym. Rozmawiali też o bieżącym budżecie instytucji kultury oraz wysłuchali przedstawicielek sygnatariuszy Apelu wielkopolskich artystek i artystów.

Czytaj artykuł
1 214 Strona 215 216 217 218