Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Wystawwa - Poznań bez eksmisji, wyzysku i biedy! 25 lat Rozbratu!

26.07 – 29.09.2019
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Poznań bez eksmisji, wyzysku i biedy! 25 lat Rozbratu!

Wystawa "Poznań bez eksmisji, wyzysku i biedy! 25 lat Rozbratu!" jest próbą zaprezentowania wielowątkowej, społecznie, ekologicznie i kulturowo zaangażowanej działalności kolektywu Rozbrat. Aby przybliżyć odwiedzającym najbardziej istotne z lokalnego punktu widzenia kwestie podzieliliśmy ekspozycję na osiem działów tematycznych: ruch lokatorski, ruch pracowniczy, kultura bez cenzury, wydawnictwa, feminizm socjalny, kwestie ekologiczne, działania antywojenne oraz kampanie i inicjatywy społeczne. Każdemu zagadnieniu poświęcona jest oddzielna infografika. Dodatkowo udostępniamy wydawane przez kolektyw ziny, gazety i broszury. Tematykę lokatorską uzupełniają filmy dokumentalne zrealizowane podczas protestów przeciwko wysiedleniom mieszkańców kamienicy przy ul. Stolarskiej oraz na rzecz likwidacji osiedla kontenerowego w Poznaniu. Z kolei sprawy pracownicze podejmuje film pod tytułem "Płyta", dokumentujący protesty pracowników zakładów Cegielskiego oraz wideo odnoszące się do sporu zbiorowego w Amazonie.

Wystawa ma zwrócić uwagę na kwestie prywatyzacji przestrzeni publicznej, przeznaczania terenów zielonych pod zabudowę i ograniczania dostępu do miejsc wspólnych. Rozbrat, jako ważne miejsce kulturotwórcze istniejące na mapie Poznania od ćwierci wieku, nie powinien z niej zniknąć z powodu presji ekonomicznej i prywatnych interesów.

Więcej o wystawie na stronie Galerii Miejskiej Arsenał

_

  • 26.09.2019, g. 18.00 - Finisaż wystawy Poznań bez eksmisji, wyzysku i biedy! 25 lat Rozbratu! - debata o znaczeniu i przyszłości Rozbratu

    W październiku mija 25 lat od momentu pojawienia się skłotu Rozbrat na mapie Poznania; miejsca, które jako niezależne centrum społeczno-kulturalne niezaprzeczalnie wpisało się w historię miasta i jego mieszkańców. Debatę na tematy związane z tym, czym jest Rozbrat, jakie pełni funkcje, jak przyszłość tego miejsca i związanych z nim inicjatyw widzą aktywistki oraz urzędnicy miejscy będą prowadzić w gronie:

    Beata Siemieniako - prawniczka,  autorka książki Reprywatyzując Polskę Jarek Urbański - Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów Magda Malinowska - Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Kolektyw Rozbrat

    prowadzenie: Wanda Wasilewska

_

akt.LT

Baner
plakat Pobierz baner (PNG, 1,13 MB)

Plakat