Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Weekend Afrykański w Muzeum Archeologicznym

04.06 – 05.06.2005
Wstęp wolny
Opis

"...od dawna Afryka była jednocześnie postrachem i pokusą. Z jednej strony wśród cudzoziemców budziła lęk, istniała niepoznania i niezdobyta (...) Ta nieprzystępność Afryki zrodziła mit jej tajemniczości: conradowe jądro ciemności zaczynało się już u słonecznych wybrzeży kontynentu, po zejściu ze statku na ląd. Ale zarazem Afryka wabiła, przyciągała mirażem sutych zdobyczy, obfitego łupu..."
Ten cytat, pochodzący z "Lapidarium III" Ryszarda Kapuścińskiego, stał się mottem dla cyklu imprez przygotowanych przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27, (Pałac Górków), tel. (061) 852 82 51.
"Afrykański Weekend" ma przybliżyć kulturę tego kontynentu w najróżniejszych jej aspektach, od tańca i muzyki po magię i mistycyzm religijny. Wprawdzie pretekstem do zorganizowania tej imprezy jest otwarcie nowej wystawy czasowej "Śladami Stasia i Nel", jednak organizatorzy postanowili nie ograniczać się tylko do terenu Egiptu i Sudanu, gdzie rozgrywają się przygody pary młodych bohaterów. Nasza podróż po Czarnym Lądzie poprowadzi nas więc ze wschodu na zachód i z północy na południe kontynentu - od Nubii i Etiopii po Senegal i Ghanę, od Egiptu po Burkina Faso.
Na dziedzińcu muzealnym wyrośnie afrykański bazar, gdzie będzie można nabyć pamiątki i wyroby afrykańskiego rękodzieła oferowane przez galerie, książki podróżnicze i beletrystyczne o tematyce afrykańskiej, a chętni będą mogli również spróbować specjałów kuchni sudańskiej oraz wykonać sobie fryzurę afro z warkoczyków czy tradycyjny nubijski tatuaż henną. Dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne malowania na jedwabiu, a także konkurs wiedzy o "W pustyni i w puszczy" z egzotycznymi nagrodami. Przed wzięciem udziału w konkursie będzie można sobie również odświeżyć samą książkę, oglądając w sali kinowej jej ekranizację. Ponadto, poznańscy i warszawscy archeolodzy opowiedzą o polskich badaniach w Sudanie oraz o wydarzeniach historycznych, na tle których toczy się powieść Sienkiewicza. Kilka filmów oraz pokazów slajdów z Kenii, Sudanu i Ghany, zaprezentowanych przez zaproszonych podróżników, przybliży prawdziwy obraz życia mieszkańców tych krajów. Będzie tajemniczy świat plemienia Dogonów z Mali, a także liczne pokazy: wytwarzanie marokańskiego bębna glinianego, sudańskiego łóżka angarib oraz podstawy gry na bębnie senegalskim. Cykl imprez zakończy w niedzielę klubowa noc z muzyką afrykańską w "Czytelnia". Gwoździem programu powinny okazać się mini - warsztaty arabskiego tańca brzucha, prowadzone przez choreografkę ze szkoły Jasmin Mazloum w Warszawie, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona przyjmowane są już zapisy pod numerami telefonów 852 82 51 oraz 695 450 983.

Zobacz www.muzarp.poznan.pl

Szczegółowy program