Album "Departures" zawiera polską muzykę na skrzypce i fortepian komponowaną od okresu międzywojennego do lat 90. XX wieku (Malawski, Bacewicz, Górecki, Szymanowski/Kochański), wzbogaconą o Sonatę "Post scriptum" ukraińskiego kompozytora Walentyna Silwestrowa. To repertuar niezwykle zróżnicowany i kolorowy. Obok oczywistych hitów kameralnej wiolinistyki - "Kołysanki" Bacewicz i "Tańca" z baletu "Harnasie" Szymanowskiego w opracowaniu Kochańskiego - zarejestrowano utwory mało znane. Poszczególne kompozycje zdają się zapraszać w podróż zakorzenioną w historycznych realiach, w których powstały, ale prowadzącą do lepszego, wyśnionego świata - stąd tytuł płyty: "Departures". Przewodnikami w tej muzycznej podróży są wirtuozi swoich instrumentów, a jednocześnie doskonale rozumiejący się partnerzy - Jakub Jakowicz (skrzypce) i Łukasz Chrzęszczyk (fortepian).
Jakub Jakowicz gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod kierunkiem którego studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego. Koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami.
W 1998 roku na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, wykonując "Capriccio per violino e orchestra" pod batutą Jerzego Maksymiuka. W 2001 roku zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.
Łukasz Chrzęszczyk - pianista, solista i kameralista, adiunkt w Katedrze Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył studia pianistyczne na UMFC w klasach fortepianu profesora Piotra Palecznego i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej. W lutym 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych m.in. Grand Prix, I Nagrody w kategorii duetów skrzypce - fortepian i wszystkich nagród specjalnych I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (2015); w swoim dorobku ma także nagrody i wyróżnienia konkursów takich, jak Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. St. Moniuszki w Rzeszowie (2019), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (2013), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012) i in.
Solo i kameralnie koncertuje w większości krajów Europy, współpracując z wieloma spośród najwybitniejszych polskich instrumentalistów.
__________
Przed wami 8. edycja Festiwalu Bezsenność (20-24.05.) w Bazarze Poznańskim. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników niestereotypowej kameralistyki.
O FESTIWALU - POSŁUCHAJ! (POBIERZ MP3)
mówi Martyna Nicińska - nasza rzeczniczka prasowa
Bilety w cenie nominalnej* od 40/20 zł (normalny/ulgowy).
_____
*bileterie mogą do ceny nominalnej doliczać prowizję.