Muzycy i organizatorzy - Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Oddział Poznański Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków - zapraszają na 17. edycję imprezy, która łączy prezentacje kapel dudziarskich i koźlarskich, warsztaty dla młodych muzyków, seminarium poświęcone ochronie ludowej muzyki i instrumentów charakterystycznych dla naszego regionu oraz jedyny w Polsce konkurs dla budowniczych dud i ludowych instrumentów lutniczych na wykonanie nowego instrumentu.
Wielkopolscy dudziarze stali się słynni na całym świecie dzięki filmowi "Zimna wojna". Film otwiera występ zespołu dudziarzy "Manugi" z Bukówca Górnego pod Lesznem. "Manugi" zagrają także w Poznaniu 18 i 19 maja!
W programie tegorocznych Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich są dwa otwarte i bezpłatne koncerty dla publiczności:
Dudy - instrument niegdyś popularny na terenie prawie całej Polski - spotkać obecnie można w niewielu miejscach. Najwięcej, bo aż 5 ich odmian (dudy kościańskie, gostyńskie, kozioł weselny i ślubny, oraz sierszenki) występuje w Wielkopolsce. Poza naszym regionem znane są tylko 3 odmiany: w Tatrach - dudy podhalańskie (zwane kozą), w Beskidzie Śląskim - gajdy i w okolicach Żywca - dudy żywieckie.
Od 2017 roku Tradycje Dudziarskie w Wielkopolsce wpisane są na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Na Konfrontacje organizatorzy zapraszają najlepszych muzyków ze środkowej i południowej Wielkopolski (kapele dudziarskie), z Wielkopolski zachodniej (kapele kozła weselnego i ślubnego) oraz z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Z mistrzami występują także młodzi i najmłodsi muzycy.
Dwudniowe święto kapel dudziarskich w Poznaniu to spotkanie nie tylko muzyków, ale też budowniczych dud, którzy przywożą wykonane przez siebie instrumenty. Są one oceniane przez specjalistów pod względem zgodnego z tradycją wykonania oraz jakości brzmienia. Wykonanie takiego instrumentu tradycyjnymi metodami wymaga kilkumiesięcznej, żmudnej pracy i wysokich kwalifikacji, dlatego budowniczych dud jest w Polsce tylko kilku.
Organizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Oddział Poznański Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Współpraca: Muzeum Etnograficzne w Poznaniu i Instytut im. Oskara Kolberga.