Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Fragment średniowiecznego obrazu.

Wykład online Anny Loby z cyklu Kobiety w historii Francji... - Średniowieczna szkoła żon

2021-12-01 ( środa )
18:00
Dom Bretanii Fundacja Poznań - Ille-et-Vilaine Stary Rynek 37, Poznań

Średniowieczna szkoła żon - jak wychować idealną żonę na podstawie XIV-wiecznych podręczników - wykład prof. UAM Anny Loby z cyklu "Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw"

Autorzy traktatów dydaktycznych zaczynają zwracać się do kobiet już począwszy od XIII wieku, lecz pod koniec średniowiecza przekaz ten staje się coraz bardziej natarczywy i wyraźny. Teksty pisane przez duchownych i świeckich świadczą o pilnej potrzebie ukazania kobietom modelu właściwego postępowania i zachowania się. Specyfika czternastowiecznych utworów, które będą nas interesowały: Księgi ku pouczeniu córek Godfryda de la Tour Landry oraz anonimowej Księgi gospodarstwa domowego polega na tym, że oba dzieła traktują o edukacji kobiet przeznaczonych do małżeństwa lub już zamężnych. Chodzi więc w obu wypadkach o swoistą "szkołę żon", wychowanie idealnej małżonki i pani domu.

prof. UAM dr hab. Anna Loba - romanistka, zajmuje się literaturą francuskiego średniowiecza i renesansu, mediewalizmem oraz literaturą dla dzieci i młodzieży. Jest autorką monografii Le Réconfort des dames mariées. Mariage dans les écrits didactiques adressés aux femmes à la fin du Moyen Âge (2013), antologii Zwierciadło świata. Średniowieczny teatr francuski (2006), współautorką Dziejów kultury francuskiej (2005) oraz redaktorką tomu studiów poświęconych Krystynie de Pizan Ton nom sera reluisant aprés toy par longue memoire. Études sur Christine de Pizan (2017). Przełożyła na język polski m.in. Geniusz chrześcijaństwa F.R. de Chateaubrianda.

Dostęp do spotkania na Zoomie
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453
Passcode / Code secret : 121035
Wykłady będą również transmitowane na żywo na stronie Domu Bretanii na Facebooku, a ich zapis pozostanie dostępny przez tydzień.

Zobacz dombretanii.org.pl