Każda z nas może stać się migrantką. Popychane przez okoliczności, biegniemy w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca i siebie samych. Jednak po postawieniu stopy na spokojnym, solidnym brzegu, stan kołysania nie znika.
Każda z nas może stać się medium. Coraz częściej podczas wędrówki przez przeszłość spotykamy ducha przyszłości, odpowiadającego na nasze niewygodne pytania kolejnymi pytaniami.
Każda z mas może stać się obcym. W tej przestrzeni, przeszywanej zmianami, przestajemy rozpoznawać swoje dawne ja. Czy to efekt uboczny podróży, czy po prostu chodzi o fakt, że każda przestrzeń staje się chwiejna, wyobcowana, niezależnie od tego, kto jest w poczekalni?
Prace na wystawę wyłoniono na podstawie open calla dla artystek i osób queerowych z doświadczeniem migracyjnym. Większość zgłoszeń dotyka migracji jako wymuszonego działania z powodu wojen i niestabilności politycznej. Wiele osób opuściło swoje domy z powodu dyktatury, cenzury i zagrożenia życia. Kuratorki skupiają się na procesie migracji jako stanie życia, który jednoczy ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, paszportu, języka i innych konstruktów społecznych.
Wystawa oferuje możliwość refleksji nad trzema stanami (migrantka, medium, obcy) w różnych aspektach związanych ze współczesnymi wydarzeniami politycznymi i społecznymi. Dąży do wyznaczenia metaforycznej poczekalni.
W trakcie trwania wystawy odbędą się również wydarzenia towarzyszące:
7.09 - oprowadzanie autorsko-kuratorskie
13.09 - oprowadzanie kuratorskie
21.09 - spotkanie towarzyskie mające na celu integrację lokalnej społeczności migranckiej.
Artystki: Anna Rotaenko, Dasha Buben, Kristina Valenkova, Panida Petchara, Natalia Grezina, Anastasia, Shneps-Shneppe.
Galeria otwarta od czwartku do soboty 16-19
opr.sw