Wyjątkowo koncert odbęzie się w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Poznaniu, a nie jak dotychczas w Muzeum Instrumentów Muzycznych.
Program koncertu to najnowszy projekt Capelli Polskiej. Jego idea zespala kilka elementów, zarówno historycznych, jak i nowoczesnych. W XVIII w. zespół w wyniku tradycji dworu dziedziczonej jeszcze po Janie III Sobieskim miał w swym składzie muzyków bliskowschodnich tzw. Janczarów. Wiadomo też, że do kosmopolitycznej muzyki dworskiej przenikało w Polsce wiele elementów orientalnych czy wywodzących się z ludowej tradycji muzyki kresów Rzeczypospolitej. Nawiązując do wspomnianych kwestii, współcześnie kapela zaprosiła do projektu wybitnych muzyków litewskich oraz ukraińskich, pielęgnujących i rozwijających tradycję dawnych instrumentów charakterystycznych dla tych rejonów. Ideą zasadniczą jest współudział podstawowego składu Capelli Polskiej (Pohlnische Capelle) z dwójką solistów: Dariusem Klišysem grającym na litewskim birbyne oraz Bozheny Korchynskiej ze Lwowa specjalizującej się w grze na sopiłce. Muzyczny pejzaż tego przedsięwzięcia uzupełnia Kapela Janczarska Yełdyryn.
Program:
Georg Philipp Telemann - Concerto polonois TWV 43:G7
Johann Adolph Hasse - Sinfonia g-moll op. 5 nr 6
Georg Philipp Telemann - Koncert C-dur na flet podłużny TWV 51:C1: sopiłka, smyczki z b.c.
Antonio Vivaldi - Concerto per archi RV 157
Przerwa - poczęstunek
Johann Adolph Hasse - Sinfonia D-dur
Johann Adolph Hasse - Concerto F-dur na obój, chalumeau, fagot i b.c.: sopiłka, birbyne, wiolonczela, klawesyn
Kto kripko na Boha upowaje - ukraińska pieśń ludowa, opracowanie Myroslav Korchynski: sopiłka, smyczki z b.c.
Johann David Heinichen - Concerto G-dur na 2 oboje, skrzypce i zespół smyczkowy S. 214 i S. 213: sopiłka, birbyne, smyczki z b.c.
Wystąpią:
Bilety w cenie 120 zł można zakupić wyłącznie stacjonarnie w kasie biletowej Muzeum Narodowego w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego 9.