Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Dzieje 15. Pułku Ułanów Poznańskich".
Od Powstania Wielkopolskiego, przez wojnę polską - bolszewicką, kampanię wrześniową i w końcu kampanię włoską... "Dzieje 15. Pułku Ułanów Poznańskich" to kwintesencja walki i poświęcenia w walce o niepodległą Polskę.
"Dzieje 15. Pułku Ułanów Poznańskich" wydane zostały pierwotnie w Londynie w roku 1962 pod redakcją Pawła Zaremby - polskiego historyka, prawnika, pisarza i dziennikarza, oficera Wojska Polskiego, żołnierza 2 Korpusu Polskiego. Po wojnie osiedlił się w Wielkiej Brytanii, a następnie w RFN gdzie zajmował się działalnością publicystyczną i dziennikarstwem. Na prośbę emigracyjnego Koła Pułkowego Zaremba podjął się trudnego dzieła zebrania i opracowania informacji na temat historii 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Książka przez wiele lat była jedynym kompleksowym ujęciem dziejów Pułku i choć obarczona licznymi usterkami była swoistą biblią dla każdego, kto chciał poznać losy Ułanów Poznańskich. Do Polski dotarła w bardzo ograniczonej liczbie, a jej nakład był ograniczony. Dziś pozostaje białym krukiem.
Przygotowując 100-lecie Ułanów Poznańskich Towarzystwo zobowiązało p. Tadeusza Jeziorowskiego do podjęcia pracy nad reedycją tego dzieła. Na jego prośbę do zespołu redakcyjnego dołączył płk dr hab. Juliusz S. Tym - historyk i żołnierz, obecnie pracownik naukowy Akademii Sztuki Wojennej. Autor i współautor licznych książek i opracowań dotyczących polskiej kawalerii i broni pancernej w okresie międzywojennym i podczas II wojny światowej, który przyjął na siebie ciężar pracy redaktora naukowego wydania. W składzie zespołu znaleźli się także Adam Bech i dr Michał Przybylak.
Ogromnym walorem reedycji będzie strona ilustracyjna w której dokonano daleko idących zmian. Dzięki wsparciu p. Aliny Sokołowskiej, Władysława Dąbrowskiego i Bolesława Skorupskiego oraz korzystając z kolekcji archiwaliów Towarzystwa i prywatnych kolekcjonerów, udało się pozyskać ogromny zasób fotografii, z których po starannej selekcji wprowadzono do wydania 221 oraz 16 reprodukcji dokumentów (w pierwotnym wydaniu ilustracji było 94), książka ma 774 strony.
Dodano też m.in. kolejne trzy części opracowania poświęcone wydarzeniom w dziejach Pułku, które miały miejsce w ciągu kolejnych dekad od momentu ukazania się jego londyńskiej monografii.
Wydawcą jest Towarzystwo oraz Wydawnictwo "Tetragon". Wsparcia finansowego udzielił Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.