Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

Oprowadzanie publiczności przez artystki i artystów po wystawie - O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej)

03.12.2023
12:00

Oprowadzanie publiczności przez artystki i artystów: prof. Natalia Brandt, prof. Diana Fiedler, prof. Jerzy Hejnowicz, prof. Ewa Kulesza, prof. Dominik Lejman.

dr hab. Diana Fiedler prof. UAP, urodzona w 1976 roku w Górze, jest absolwentką Edukacji Artystycznej oraz Grafiki i Rysunku na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a także Fotografii w Royal College of Art w Londynie. W roku 2019 uzyskała stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie obecnie prowadzi pracownię. Wykorzystując różnorodne media, jej prace charakteryzują się połączeniem form organicznych i industrialnych, czerpiąc inspirację z ludzkiego ciała, obiektów mechanicznych i fragmentów architektury. Poruszają kwestie kontroli, cenzury i inwigilacji w ramach systemów, które kształtują nasze życie.

prof. dr hab. Jerzy Hejnowicz, urodzony w 1962 roku w Poznaniu, studiował w PWSSP w Poznaniu (obecnie UAP) w latach 1985 -1990 na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby, Obronił pracę dyplomową w zakresie grafiki warsztatowej oraz rysunku. Od 1990 roku jest związany zawodowo z macierzystą uczelnią pełniąc od 2007 roku funkcję kierownika XIV Pracowni Rysunku. Jego działalność artystyczna koncentruje się w zakresie : grafiki warsztatowej, rysunku, sztuki obiektu i instalacji, fotografii, działań intermedialnych. Od 1988 roku zrealizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu pokazach zbiorowych w kraju i poza jego granicami.

dr hab. Ewa Kulesza, prof. UAP, urodzona w 1977 w Poznaniu. Obroniła dyplom z Rzeźby i Rysunku oraz z Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie prowadzi pracownię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Działa na pograniczu rzeźby i fotografii. W swoich pracach przygląda się procesowi przenoszenia realnych zdarzeń i obiektów do niematerialnego zasobu pamięci. Pracuje z materiałami ulotnymi i zmiennymi, takimi jak popiół, pył ceglany i emulsja światłoczuła, która pokrywając architekturę i obiekty nieustannie naświetla i rejestruje otoczenie stając się świadkiem wydarzeń.

dr hab. Natalia Brandt, prof. UAP (ur. 1983 r.). Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2003 - 2009). Uzyskała dyplom z rysunku i malarstwa (2009). Doktor habilitowana, prowadzi działalność dydaktyczną w zakresie rysunku na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W swojej działaności artystycznej zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, wideo, książką artystyczną, tworzy obiekty i instalacje. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

dr hab. Dominik Lejman, prof. UAP, urodzony w 1969, jest absolwentem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Royal College of Art w Londynie. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych projekcji. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz projektów publicznych (m.in. stałe instalacje w szpitalach w Nowym Jorku i w Cleveland). Brał udział w wielu ekspozycjach zbiorowych, m.in. Biennale Architektury w Wenecji 2004, 'Sanguine' w Fondazione Prada (2019). Ostatnia retrospektywna wystawa Dominika Lejmana "Air Wants to Go" odbyła się w 2020 roku w OP ENHEIM we Wrocławiu.
Profesor doktor habilitowany Dominik Lejman jest kierownikiem II Pracowni Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Pracuje i mieszka w Poznaniu oraz w Berlinie.

___________________

O wystawie: O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej)

Bilet wstępu na wystawę: normalny: 20 zł ulgowy: 13 zł.

Zobacz www.mnp.art.pl/event/o-dzieleniu