Muzeum Archeologiczne w Poznaniu posiada w swoich zasobach archiwalnych jedną z największych i najstarszych w Polsce kolekcji fotograficznych, obrazujących dzieje wielkopolskiej archeologii. Z myślą o przybliżeniu tej niezwykle ciekawej i bogatej historii, 13 marca b.r. w poznańskim Pałacu Górków zostanie otwarta wystawa pt. Archeologia utrwalona w kadrze, poświęcona roli fotografii w dokumentowaniu archeologicznego dziedzictwa Wielkopolski od schyłku XIX po lata 60-te XX wieku.
Ekspozycja składać się będzie z dwóch części. W odsłonie pierwszej ukazane zostaną, widziane oczami pionierów fotografii, początki archeologii na ziemiach polskich, charakteryzujące się wzmożonym zainteresowaniem starożytnictwem i kolekcjonerstwem. Na zdjęciach uwieczniono najstarsze odkrycia wykopaliskowe, różne stanowiska i obiekty archeologiczne oraz pierwsze, w tym nierzadko terenowe, ekspozycje zabytków. Szczególną uwagę przykuwają na nich bohaterowie tych odkryć: przypadkowi znalazcy, kolekcjonerzy oraz pierwsi muzealnicy. Niezwykłego ducha epoki oddają, malarsko zaaranżowane przez fotografów, sceny rodzajowe z wykopaliskami w tle, na których widnieją m.in. nauczyciele, urzędnicy czy przedstawiciele ziemiaństwa.
Część druga wystawy poświęcona zostanie okresowi rozwoju archeologii jako młodej dyscypliny naukowej. Poszczególne sekwencje zdjęć przybliżą działalność archeologów wielkopolskich w okresie międzywojennym i krótko powojennym, ukazując ówczesne sztandarowe stanowiska archeologiczne, nowoczesne, jak na tamte czasy, metody wykopaliskowe oraz przykłady dokumentacji fotograficznej zabytków. W tej części wystawy nie zabraknie także zdjęć, ilustrujących prace gabinetowe archeologów, pracownie muzealne oraz wystawy organizowane w ówczesnym Muzeum Prehistorycznym w Poznaniu.
Licznym posterom fotograficznym w obu częściach wystawy towarzyszyć będą oryginalne zdjęcia, najstarsze szklane negatywy, inwentarze i katalogi, a także używany w tym czasie sprzęt i różne akcesoria fotograficzne.
Kuratorzy wystawy: Patrycja Silska, Maciej Przybył, Agata Drejer-Kowalska
_______
Godziny otwarcia:
Ostatnie wejście na 30 minut przed zamknięciem ekspozycji.
Wstęp: Po zakupie biletu wstępu uprawniającego do zwiedzenia całego Muzeum.
Bilety w cenie 15/10 zł (normalny/ulgowy).
Majówka 2023:
_______
Fot. 2 Patrycja Silska