Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

Filozofia MUJI - wykład towarzyszący wystawie - Kenya Hara. Japońskie projektowanie graficzne

16.04.2023
12:00

Filozofia MUJI - miejsce na osobowość człowieka MUJI to marka "bez marki", dla której liczy się nie tyle brand i prestiż, co jakość i pomysłowość w projektowaniu obiektów. Płacimy, więc za rzecz, a nie za markę. Ważnym elementem filozofii MUJI jest pustka. Przedmioty MUJI zawsze zostawiają przestrzeń na możliwość dopasowania do osobowości i rytmu życia użytkownika. Na wykładzie zostanie wyjaśniona idea MUJI, poruszony zostanie temat sztuki i funkcjonalności, jak również wątek człowieka i jego emocjonalnych potrzeb pośród miliona obiektów w nowoczesnym świecie.

Prowadzenie: Danil Daneliuk, artysta i wykładowca w School of Form Uniwersytetu SWPS

Wykład odbywa się w przestrzeni Galerii Sztuki Polskiej (I piętro). Do udziału w wydarzeniach upoważnia bilet wstępu na ekspozycję stałą (1zł/13zł/20zł) lub bilet łączony, jeśli uczestnik chce wejść dodatkowo na wystawę czasową (Kenya Hary).

_____________

Kenya Hara. Japońskie projektowanie graficzne.

To pierwsza w Polsce autorska wystawa jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów - Kenya Hary. Od 1993 r. związany jest z Nippon Design Center, w ramach którego prowadzi własne studio/think-tank Hara Design Institute. Jest twórcą wielu międzynarodowych wystaw, dyrektorem kreatywnym firmy MUJI, autorem książek łączących design z filozofią życia. Traktując design jako uniwersalną mądrość zgromadzoną w społeczeństwie, planuje i realizuje różne projekty oparte na komunikacji.

Nagroda im. Jana Lenicy w postaci wystawy przyznawana jest przez Muzeum Narodowe w Poznaniu od 2002 r. wybitnym projektantom z całego świata za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki plakatu i projektowania. Na wystawie eksponowane są wybrane przez artystę plakaty oraz inne realizacje wydawnicze opracowane od początku lat 90. XX w. aż do dziś, wśród nich projekty przygotowane specjalnie na wystawę w Poznaniu. Dziełem samym w sobie jest już projekt wystawy autorstwa Hary.

  • Projekt aranżacji wystawy - Kenya Hara
  • Kuratorka wystawy - Anna Grabowska-Konwent

Na ekspozycji przedstawione są wybrane przez artystę plakaty oraz książki, które stanowią trzon, wśród nich projekty przygotowane specjalnie na wystawę w Poznaniu. Towarzyszą im inne realizacje wydawnicze, tj. magazyny reklamowe oraz czasopisma, projektowane od początku jego aktywności zawodowej. W niemal wszystkich pracach autor przywiązuje ogromną wagę do tradycji kulturowej swojego kraju, którą umiejętnie transponuje na nowoczesny język plakatu i inne dziedziny projektowania. Pokazywane są również projekty reklamowe oraz identyfikacje wizualne dla firmy MUJI, a także przykłady opakowań dla innych japońskich firm. Prezentowana jest także autorska wystawa "Neo Prrehistoria 100 Verbi" (Neo-Prehistory 100 Verb) przygotowana wspólnie z Andreą Branzim na XXI Międzynarodowe Triennale w Mediolanie w 2016 r. Poznamy również najnowszy projekt Hary "High Resolution Tour" związany z turystyką, rozpatrywaną z indywidualnej perspektywy, gdzie autor - odwołując się do osobistych doświadczeń - poszukuje szerszego spojrzenia na bogate dziedzictwo i przyszłość własnego kraju.

Prace na wystawie zostały opatrzone komentarzami autora.

Nota biograficzna Kenya Hary
Prace na wystawie

Wydarzenia towarzyszące wystawie.

___________

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek - nieczynne
Wtorek - czwartek - 10:00-16:00
Piątek - 10:00-20:00
Sobota - niedziela - 10:00-17:00
Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.

____________
Kenya Hara, fot. Takashi Sekiguchi