"W życiu każdej dziewczynki musi być ONA...
Aby opiekować się nią, kłaść ją do łóżka i opowiadać jej bajki.
Aby nie bać się podczas ciemnej nocy.
Aby za wiele lat wyjąć pudełko ze strychu,
Strzepnąć kurz i przypomnieć sobie te szczęśliwe chwile.
Nasze wspólne tajemnice, radości i łzy...
Z dedykacją dla ukochanej lalki"
Zabawka z waty pojawiła się pod koniec XIX wieku jako alternatywa dla drogich szklanych ozdob choinkowych. Charakteryzuje się prostotą formy i wykonania. Wata była nawijana na ramę i pokrywana warstwą kleju. Taka zabawka była miękka w dotyku i z czasem mogła ulec zniszczeniu. Używam techniki papier-mâché oraz waty zamiast papieru. Dzięki temu zabawka jest mocna, trwała i wizualnie przypomina porcelanę, co jest szczególnie cenione przez kolekcjonerów.
Moje lalki są charakterystyczne, realistyczne, anatomicznie proporcjonalne do ludzkiego ciała, a ich szczegóły są dobrze dopracowane. Klienci mówią, że one żyją. Używam nowoczesnych materiałów i technologii. A obrazy są zawsze zaczerpnięte z przeszłości. Od wspomnień z dzieciństwa, przez zabytkowe fotografie, po retro pocztówki. Współczesna zabawka z waty jest syntezą nowoczesności i odrodzonych tradycji.
Na Ukrainie lalka jako rodzaj sztuki jest bardzo popularna i aktywnie się rozwija. Chciałabym, żeby i w Polsce, moim nowym domu, ta tradycja nabrała nowego życia i sztuka lalkarska stała się tu równie popularna i dostępna. Z przyjemnością podzielę się swoimi umiejętnościami i sekretami zawodowymi w trakcie warsztatów tematycznych.
Wszyscy wywodzimy się z dzieciństwa. Wiem, że w każdej kobiecie jest mała dziewczynka, która marzy o swojej lalce. W dzieciństwie jesteśmy czyści, spontaniczni, otwarcia i wierzymy w cuda. Lalka jest kluczem do tych stanów. Proces tworzenia lalki jest procesem odreagowania podświadomych urazów z dzieciństwa. Zawsze dotyka jakiejś części duszy, leczy stare urazy, oczyszcza. I sprawia, że autor jest szczęśliwy i odnosi sukcesy w swoim dorosłym życiu. Terapia lalką jest potężnym narzędziem antystresowym, a moim celem jest udostępnienie jej każdemu.¬
Anna Kliaus
O autorce:
Anna Kliaus (ur. w 1981 r.) - absolwentka Kijowskiego Państwowego Instytut Sztuki i Rzemiosła oraz Wzornictwa. Rozpoczęła swoją twórczą podróż w dziedzinie projektowania graficznego. Teraz - artysta-lalkarz. Specjalizacja: ozdoby świąteczne z waty (technika papier-mache). Uczestniczka międzynarodowej wystawy lalek MunecArt, Hiszpania, 2020 r. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Polsce i na Ukrainie
________
Godziny otwarcia:
Ostatnie wejście na 30 minut przed zamknięciem ekspozycji.
Bilety w cenie 15/10 zł (normalny/ulgowy).
________
Godziny otwarcia (lub nie) muzeów etc. w Wielkanoc 2023: