Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie jednej z rzeźb plenerowych

Formy w przestrzeni - oprowadzanie kuratorskie

2020-08-08 ( sobota )
12:00-13:30
Muzeum Narodowe, Aleje Marcinkowskiego 9, Poznań

Organizatorzy zapraszają na oprowadzanie kuratorskie po wystawie:
,,Formy w przestrzeni. Poznańskie rzeźby plenerowe z lat 60. i 70. XX wieku".
Spotkanie poprowadzi Anna Borowiec.

Wystawa ,,Formy w przestrzeni" przypomina twórców i historię rzeźb plenerowych, które powstawały w latach 60. i 70. podczas odbywających się w tym okresie licznych plenerów, sympozjów, spotkań i konkursów rzeźbiarskich. W roku 1961 w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego odbył się konkurs na rzeźbę parkową. Jedną z trzech głównych nagród zdobył wówczas Paw Anny Krzymańskiej, którego ulokowano w parku Karola Marcinkowskiego. W 1967 roku zainicjowano cykl wystaw przed Hotelem Merkury, które odbywały się do 1974 roku w czasie trwania Międzynarodowych Targów Poznańskich. W ramach pierwszej edycji powstała Para pod parasolem Józefa Kopczyńskiego stojąca w poznańskim Ogrodzie Botanicznym oraz Mewy Jerzego Sobocińskiego, które jako pierwsze pojawiły się na terenie parku Cytadela, inaugurując powstanie w tym miejscu parku rzeźb. W 1972 roku dwie z prac wystawianych podczas V edycji imprezy Merkury "72, Zabawy Jerzego Sobocińskiego i Łucznika Benedykta Kaszni, zakupiła Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych. Wkrótce na Ratajach zorganizowano dwa plenery rzeźbiarskie, Rataje "73 i Rataje "74, podczas których powstały kolejne formy rzeźbiarskie zdobiące okoliczne osiedla.

Na wystawie zaprezentowane zostały projekty i modele zrealizowanych i niezrealizowanych w plenerze form przestrzennych autorstwa poznańskich twórców: Jana Bakalarczyka, Mariana Banasiewicza, Jana Berdyszaka, Mieczysława Chojnackiego, Benedykta Kaszni, Pelagii Kopczyńskiej, Józefa Kopczyńskiego, Anny Krzymańskiej, Józefa Murlewskiego, Zuzanny Pawlickiej, Józefa Petruka, Andrzeja Pukackiego, Anny Rodzińskiej, Jerzego Sobocińskiego, Ireny Woch oraz Bazylego Wojtowicza. Pokazowi rzeźb towarzyszyć będą archiwalne zdjęcia Jerzego Nowakowskiego oraz cykl fotografii Magdaleny Andrynowskiej, dokumentujący obecny stan rzeźb plenerowych stojących w parku Cytadela i na Ratajach.

Wystawa współorganizowana przez Fundację Rarytas i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Wstęp na podstawie biletu na wystawę:

  • normalny -20 zł
  • ulgowy - 15 zł
  • bilet łączony - wystawa stała i ekspozycja: normalny - 30 zł, ulgowy - 20 zł.

Ze względu na zachowanie bezpieczeństwa sanitarnego grupa oprowadzanych gości nie może liczyć więcej niż 20 osób. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, obowiązywać będą maseczki zakrywające usta i nos.

Zobacz www.facebook.com/events/938443943250265/