Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Tymczasem gdzieś indziej w Polsce

Premiera spektaklu Tymczasem gdzieś indziej w Polsce

2017-12-19 ( wtorek )
19:00
Teatr Ósmego Dnia

"Chcemy opowiedzieć Polskę po 1989 r. Polskę, której jesteśmy świadkami. Przyglądając się konkretnym datom, kartkom z kalendarza. Przypominając sobie, co wtedy robiliśmy, czuliśmy, pytając o to innych. Głównie korzystając z perspektywy rówieśników wolnej Polski, 30-latków. Czym jest dla nas wolność?

Historia tworzy się z pojedynczych momentów, pojedynczych historii. Nie chcemy opowiadać historii z perspektywy jednego bohatera. Bo kogo należy uczynić bohaterem tej historii?

Nie da się opowiedzieć Polski, bez opowieści o Tobie. Mówi się: ulice zamarły, tłumy wyszły na ulice. Gdzie wtedy jechałeś? Skąd wracałeś? Skąd wyszedłeś? Jak opowiedzieć tłum z perspektywy jednostki. Chcemy opowiadać o Polsce, ale chcemy też opowiadać o sobie. Obok wydarza się historia. Biją dzwony, wyją syreny, gwiżdże czajnik na gazie, parzę Ci herbatę.

Tak po prostu jest. Z jednej strony kartki z kalendarza - ważna data, czerwonym kolorem.

A z drugiej - przepis na zupę ogórkową. Niedzielny spacer zmieni się w codzienny marsz.

"Tymczasem gdzieś indziej.19.12" to instalacja performatywna. Podział na widownię i scenę nie istnieje. Możesz stać się częścią tego tłumu, możesz spokojnie pójść do domu, kiedy zechcesz. Możesz stanąć z boku. Możesz opowiedzieć swoją historię. Możesz się zgodzić albo nie. Widz musi dokonać wyboru - nie ma szans usłyszeć wszystkiego, złożyć sobie pełnego obrazu, zawsze coś go ominie.

"There is properly no history, only biography" Ralph Waldo Emerson

***

Osoby urodzone 19 grudnia cenią wolność, swobodę i niezależność. są wszechstronnie utalentowane. Mają duże ambicje, które niechętnie ujawniają innym. Bywają przedsiębiorcze i operatywne. W stosunku do otoczenia są bezpośrednie, wrażliwe na los innych i czułe.

Imieniny obchodzą; Beniamin, Dariusz, Urban, Anastazy

19 grudnia słońce w znaku Strzelca. Osoby urodzone 19 grudnia cenią wolność, swobodę i niezależność. Często bywają pyszne i zarozumiałe. Zdarza im się egzaltować własnym słowem. Wschód słońca 7:41, zachód słońca 15:24. Dzień trwa 7 godz. 43 min

Tego dnia urodziła się moja córka.

Wtedy wypiłam z Tobą pierwszą kawę.

Zupełnie nie pamiętam co wtedy robiłem, chyba padał deszcz.

Co robiłeś 4 czerwca 1989? A 19 listopada 1995? 11 września. 1 maja 2014. A dziś?"

Magdalena Fejdasz / Kamila Jarosińska / Mateusz Mosiewicz

reżyseria i dramaturgia: Agnieszka Wąsikowska

tekst: kreacja zbiorowa

video: Katarzyna Pajzderska / Mateusz Mosiewicz / kreacja zbiorowa

scenografia i kostiumy: Joanna Załęska

reżyseria światła: Paulina Góral

Bilety dostępne w:

Zobacz teatrosmegodnia.pl/program/tymczasem-gdzies-indziej-w-polsce-offpremieryprezentacje/