W ramach Wielkiego Pikniku Rodzinnego zorganizowanego z okazji 120-lecia istnienia Domu Medialnego Święty Wojciech na hasło: Święty Wojciech Jubileusz mozna skorzystać z dodatkowych atrakcji, m.in.: dmuchańce, wata cukrowa i popcorn, zjeżdżalnia, laboratorium dla dzieci, byk rodeo, błękitne planetarium, konkursy z nagrodami, foodtrucki.
W ramach piątej edycji Dni Twierdzy Poznań, Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia we współpracy z Domem Medialnym Święty Wojciech zaprasza nad jezioro Malta, na premierową prezentację wyjątkowych obiektów związanych z historią militarną tego zakątka Poznania. Nie zabraknie też mundurów oraz strojów cywilnych z okresu Wielkiej Wojny.
Twierdza poligonalna w Poznaniu zbudowana w latach 1828-1869 była jednym z najpotężniejszych ówczesnych zespołów budowli militarnych. W pierwszym etapie jej realizacji prace prowadzono również na prawym brzegu Warty. Największymi dziełami były dwa bardzo podobne do siebie forty reditowe ujmujące z obu stron dolinę Cybiny. Po zachodniej stronie obecnego jeziora maltańskiego na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych XIX wieku powstał Kawalier Cybiński oraz Luneta Cybińska.
Po przeciwległej stronie jeziora w latach 1887-1888 zbudowano dzieła związane z twierdzą fortową (1876-1896), w tym jaz na Cybinie oraz schron piechoty z planowaną baterią artyleryjską. W okresie mobilizacji w 1914 roku przed Wielką Wojną zrealizowano kolejne schrony wypełniające luki w międzypolu, powstał także "obóz wojskowy za Bramą Kaliską".
W XIX wieku teren ten pełnił przede wszystkim funkcję rekreacyjną, w pierwszej połowie XX nabrał charakteru bardziej przemysłowego. Funkcjonowała tutaj Fabryka Fornierów, zakłady wojskowe, w pobliżu przebiegała linia Średzkiej Kolei Powiatowej.
Spacery po umocnieniach odbędą się w ramach Wielkiego Pikniku Rodzinnego zorganizowanego z okazji 120-lecia istnienia Domu Medialnego Święty Wojciech.
Program:
15.00-18.00 - stoisko Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia związane przede wszystkim z dziewiętnastowiecznymi umocnieniami poznańskiej twierdzy oraz jej garnizonem. Dzięki temu odwiedzający przeniosą się w realia książki Przemysława Maćkowiaka "Twierdza poligonalna" oraz planowanej na przełomie roku "Twierdza fortowa" z serii wydawniczej "Poznaj Poznań". Gościem spotkanie będzie też Małgorzata Jańczak, redaktorka cyklu i autorka najnowszej książki "Na szagę...". Znalazły się w niej opowieści o wybranych wydarzeniach z dziejów miasta, czasami niezwykłych, zazwyczaj na krótko poruszających opinię publiczną i szybko zapominanych. Nie zabraknie też Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak autorki książki "Ratusz" oraz Janusza Pazdera autora książki "Zamek cesarski".
15.00-18.00 - Dzięki współpracy z Fabryką Umundurowania Braci Kłoskowskich "Hero Collection" imprezie towarzyszyć będzie okazjonalna wystawa pokazująca przekrojowo uniformy stron walczących w pierwszej wojnie światowej. Jej fachowość i pozycje w branży potwierdzają liczne zamówienia z całego świata, to właśnie ta firma wykonała między innymi ponad 500 mundurów do filmu "Walkiria" (2008) Bryana Singera opowiadającego o nieudanym zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku (w roli pułkownika Clausa von Stauffenberga wystąpił Tom Cruise), "Katynia" (2007) reżyserowanego przez Andrzeja Wajdę, "Bękartów Wojny" (2009) Quentina Tarantino, czy "Czasu wojny" (2011) Stevena Spielberga.
15.00, 16.30, 18.00 - spacery z przewodnikiem po umocnieniach poznańskiej twierdzy w pobliżu jeziora maltańskiego.
18.00 - koncert zespołu Arka Noego, który zaprezentuje swoje największe przeboje oraz nowe utwory.
20.00 - koncert zespołu Voo Voo. Wojciech Waglewski i spółka przypomną takie hity jak "Nim stanie się tak" czy "Gdybym".
21.30 - pokaz sztucznych ogni.
Na wszystkie wydarzeania wstęp wolny.
Szersze informacje o obchodach Dni Twierdzy Poznań na stronie internetowej wydarzenia.
_
opr.LT