Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Damy w długich sukniach

Na poznańską mod (ł)ę. W XIX-wiecznej garderobie - wystawa

05.05 – 03.06.2017

Organizatorzy zapraszaj na  wystawę o modzie w Poznaniu, w okresie od początku XIX wieku do wybuchu pierwszej wojny światowej. Dzięki niej dowiadujemy się więcej na temat poszczególnych elementów garderoby damskiej, męskiej i dziecięcej, historię stroju  w tym okresie, popularnych trendów, akcesoriów odzieżowych oraz reklamach i anonsach firm, w których Poznaniacy mogli zaopatrywać się w ubrania.

Na ekspozycji zaprezentowane będą rękopisy, ikonografia, druki i czasopisma ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich oraz kostiumy z kolekcji  Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Przygotowanie wystawy: Karolina Tomczyk-Kozioł, Agnieszka Urbańska

Przygotowanie materiału ilustracyjnego i multimediów: Jarosław Noskowiak

Opracowanie graficzne: Sławomir Pacholczyk

Wydarzenia towarzyszące:

5 V 2017 r. (piątek), godz. 18.00, Galeria Atanazego - otwarcie wystawy.

W programie:

  • wykład Karoliny Tomczyk-Kozioł, "Książkę napisać by można o zaletach gorsetów". Co każda poznańska elegantka i poznański dandys w swojej garderobie mieć powinni
  • prezentacja sukien wzorowanych na modzie XIX wieku wykonanych przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu "Krynolina"

17 V 2017 r. (środa), godz. 18.00, Galeria Atanazego - wykład:

Dr Piotr Szaradowski, Narodziny nowoczesności - o modzie XIX wieku.

Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja zbiorów z prywatnej kolekcji prelegenta.

Dr Piotr Szaradowski - historyk sztuki i pasjonat mody, wykładowca historii mody w School of Form w Poznaniu, pracownik Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, kurator wystaw i współautor scenariuszy wystaw poświęconych modzie, m.in. Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku (2013), autor książki Francja elegancja. Z historii haute couture (wyd. 2016).

Zobacz www.bracz.edu.pl