Jacek Kortus (ur. 1988 r. w Poznaniu) ukończył studia w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Obecnie pracuje w tejże uczelni na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu. Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody i Grand Prix na IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie (2005), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku (2002), II nagrody (pierwszej nie przyznano) na I Ogólnopolskim Konkursie im. Wł. Kędry w Łodzi (2002), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (2000), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie w Żaganiu (2001), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Antoninie (2000), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Szafarni (1999).
W 2003 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen a w kwietniu 2004 roku laureatem nagrody specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein In memoriam" w Bydgoszczy. W październiku 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Jacek Kortus koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą - m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Tajwanie, Izraelu, Palestynie, Maroko.
W 2002 uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich "Pomoc Młodym Talentom". Dwukrotnie, w 2002 i 2005, otrzymał stypendium Ministra Kultury. W 2006 został uhonorowany "Medalem Młodej Sztuki", przyznawanym młodym artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej oraz otrzymał nominację do nagrody "Paszporty Polityki". W maju 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta, nagrana dla wytwórni "Muza Polskie Nagrania", która w 2009 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody "Fryderyki". W roku 2011 uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Na przełomie 2015/2016 roku ukazała się płyta z pieśniami kompozytorów polskich, nagrana wspólnie z wybitnym polskim tenorem, Tomaszem Zagórskim.
Program:
Józef Wieniawski
Pensée fugitive op. 8
Valse de Concert op. 3
Sonata h-moll op. 22
F. Chopin
Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Walc As-dur op. 34
Ballada F-dur op. 38
Scherzo h-moll op. 20
Polonez As-dur op. 53
opr.sw