Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Logo SPOT. oraz zdjęcie butelek wina.

Degustacja win naturalnych z Wysp Kanaryjskich

2022-04-26 ( wtorek )
18:00
SPOT., Dolna Wilda 87, 61-501 Poznań

WINO. i Akademia Kulinarna SPOT. to EAT zaprasza na degustację trudnodostępnych w Polsce win naturalnych z Wysp Kanaryjskich. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na Teneryfie i otaczających je wyspach winiarstwo jest bardzo dobrze rozwinięte, powstają na nich jedne z najbardziej niezwykłych win na świecie z uprawianych na czarnej wulkanicznej skale szczepów winorośli, które są mało znane: listán negro, listán blanco de canarias, tintilla, albillo crollo, verdello, negramoll, castellana negra, gual czy vijariego negro. A to wszystko w sąsiedztwie wznoszącego się na 3718 metrów n.p.m. wulkanu Pico del Teide i ok. 350 km od Maroka! Na degustacji będzie można spróbować win od trzech producentów: Envínate, Suertes del Marqués i Vinos en Tándem.

Lista degustowanych win:

  • Envínate Benje Blanco 2020
  • Envínate Palo Blanco 2020
  • Suertes del Marqués Nat'Cool 2020
  • Envínate Táganan Tinto 2020
  • Envínate Migan Tinto 2020
  • Vinos en Tándem Tacoronte-Acentejo
  • Tierra Fundida 2018
  • Suertes del Marqués 7 Funetes 2017

Członkom WINO. Klub przysługuje 10% rabatu - zapisy akademia@spot.poznan.pl
Po degustacji będzie można kupić wina z Envínate w cenach promocyjnych.

Envínate to jeden z "najgorętszych" hiszpańskich projektów winiarskich, porównywalny z fenomenem Comando G. Powstał dzięki czworgu przyjaciół (Roberto Santana, Alfonso Torrente, Laura Ramos i José Martínez) ze studiów enologii na Uniwersytecie Miguela Hernandeza w Alicante; w 2005 roku, po ukończeniu studiów, stworzyli winiarską firmę konsultingową, która później przekształciła się w Envínate. Ich celem jest wytwarzanie czystych, autentycznych win oddających terruño z wyraźnym rysem atlantyckim; z tego powodu szukają starych działek w regionie Ribeira Sacra oraz na Wyspach Kanaryjskich; nie stosują w winnicach żadnych substancji przemysłowych, zbierają winogrona ręcznie, wyciskają je nogami, wykorzystują rdzenne drożdże, starzą wina w starych beczkach i betonie, a dwutlenek siarki dodają wtedy, gdy jest to niezbędne, tylko podczas butelkowania. Ich wina są obecnie jednymi z najbardziej ekscytujących i uczciwych win w Hiszpanii.
Dolina Orotavy leży w północno-zachodniej części Teneryfy, w cieniu wznoszącego się na 3718 m n.p.m. wulkanu Pico del Teide, ok. 350 km od wybrzeży Maroka. Od 2006 roku działa tu rodzinna winiarnia Suertes del Marqués, wykorzystująca stare, wysoko położone na wulkanicznej glebie siedliska i autochtoniczne odmiany z Wysp Kanaryjskich. Właściciele winiarni nie wzięli się znikąd - wcześniej też uprawiali winnice, ale owoce sprzedawali. Wina Suertes del Marqués są zjawiskowe. Łączą oryginalność z fantastyczną pijalnością i niebywałą elegancją. Są świetnie dopracowane. Ich "lektura" będzie gratką dla każdego winomana ceniącego oryginalność, ale da też dużo frajdy tym, którzy stawiają na mainstream.

Vinos en Tándem to młody, garażowy projekt winiarski małżeństwa Loreto Pancorbo i Gabriela Morales, którzy po ponad dwudziestu latach pracy w winnicach na całym świecie i na Teneryfie, w 2017 roku zabutelkowali swój pierwszy rocznik (1400 sztuk). Wywodząca się z rodziny winiarzy Loreto pracowała w Dolinie Napa, Nowej Zelandii i w Rioja, a obecnie stara się uzyskać tytuł Master of Wine. Gabriel od lat pracuje na Wyspach Kanaryjskich doradzając w zakresie uprawy winorośli i winifikacji, m.in. w Domínguez Cuarta Generación. Razem na północy Teneryfy starają się tworzyć wina w tradycyjnym stylu, pokazującym charakter autochtonicznych szczepów (listán negro, listán blanco de canarias, albillo crollo, verdello, negramoll, castellana negra, gual i vijariego negro).

Zobacz facebook.com/events/2349932248479848/?active_tab=about