Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Scena na Piętrze zaprasza na wspólny koncert Natalii Lubrano oraz tria Krzysztofa Żesławskiego, którzy w ramach projektu Osiecka Jazzowo przenoszą niepowtarzalną wrażliwość Agnieszki Osieckiej na grunt współczesnego, wysmakowanego jazzu. Wokalny kunszt, muzyczna wirtuozeria i słowa, które pozostawiają ślad w sercach słuchaczy - ta mieszanka nie mogła się nie udać!

Czytaj artykuł

Modę z odzysku, wiedzę o konsekwencjach fast fashion i sztukę szukającą rozwiązań - to wszystko znajdziecie w poznańskim Zamku. O najnowszej wystawie Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań opowiada jej kuratorka Marta Smolińska.

Czytaj artykuł

"Homo znaczy człowiek, a twist to twist", czyli Maciej Maleńczuk w swojej najciekawszej odsłonie. Zespół, przez który przewinęła się czołówka polskiej alternatywy, po długiej przerwie wraca na scenę. Wystąpi w poznańskim klubie Tama.

Czytaj artykuł

Jeśli te nazwy brzmią niczym żywcem zaczerpnięte ze świata sportu, to jest to właściwy trop. To właśnie Sven Lądolód i Drużyna Warty na wystawie Co potrafi lądolód? w Galerii Śluza opowiadać będą o historii kształtowania się krajobrazu Poznania i jego okolic. Tematyka niełatwa. Jak sobie poradzą?

Czytaj artykuł

Jeszcze w kwietniu nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukaże się książka Banda z Wildy. Klub Enigma autorstwa Agaty Romaniuk. Bohaterami kryminału dla młodzieży będzie czwórka przyjaciół z poznańskiej Wildy, których połączy nietypowa zagadka i wspólna walka o dobro zwierzaków.

Czytaj artykuł

Szczera, swojska i niezwykle wrażliwa - taka jest Daria ze Śląska. Jej piosenki są pełne nowoczesnych brzmień z pogranicza popu, elektroniki i jazzu, ale i wypełnione osobistymi tekstami, w których nie boi się przed nami otworzyć. Kim jest naprawdę? Tego możemy dowiedzieć się, tylko oglądając ją śpiewającą na scenie. A okazję do tego będzie koncert w Auli Artis, w ramach "Pierwszej trasy" promującej płytę - Daria ze Śląska tu była.

Czytaj artykuł

- Brakowało mi osi narracyjnej. Nie chciałem pisać zbioru reportaży o wodzie, więc szukałem tej jednej historii, która będzie metaforyczna i zabierze mnie w różne krainy i czasy. Kluczem okazały się motyle monarchiczne - mówi w podcaście Stasi Budzisz Szymon Opryszek, laureat konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego. Autor książki Woda. Historia pewnego porwania 11 kwietnia będzie gościem Biblioteki Wojewódzkiej.

Czytaj artykuł

Czerwone niebo, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na zeszłorocznym Berlinale, to kino nieco klaustrofobiczne, a jednak w magiczny sposób wychodzące poza ramy przedstawianego obrazu. Reżyser Christian Petzold potrafi skupić elementy codzienności jak w soczewce, by w genialny sposób wypreparować z nich to, co najważniejsze. W przeslaniu jego filmu i w prawdziwym życiu.

Czytaj artykuł

Jeden z nich jest tłumaczem, który biegłość w operowaniu kilkoma językami literackimi przekłada na mowę wiązaną. Drugi stopił poezję z lodem gór lodowych i lodowców, później został kronikarzem światowych tragedii. Trzeci, choć jest jednym z najlepszych slamerów w Europie, dopiero zalicza książkowy debiut. I to właśnie barwne trio zagości w czwartek w Zamku podczas kolejnej odsłony Seryjnych poetów.

Czytaj artykuł

Żywiołak - jeden z najważniejszych folk-rockowych zespołów w Polsce - zawita do Klubu pod Minogą, by zabrać nas w magiczną podróż, podczas której naprawdę wszystko może się zdarzyć. Od ponad dwudziestu lat ich muzyka przyciąga rzesze fanów gitarowego grania, które aż skrzy się słowiańskimi i szamańskimi barwami. Jeśli macie ochotę cofnąć się w czasie i posłuchać rockowych opowieści o wierzeniach naszych dawnych przodków, to nie przegapcie tego wieczoru!

Czytaj artykuł

(Błoga) bezradność recenzenta najgłośniej dochodzi do głosu wtedy, gdy dzieją się rzeczy trudne do uchwycenia i paradoksalnie bardzo namacalne. Jak opisać to, czego się doświadczyło, nie popadając przy tym w egzaltację? Jakich słów użyć, by choć spróbować przybliżyć te wrażenia, nie dając się jednocześnie porwać nurtowi subiektywizmu? Bezradność w rozkwicie, podobnie jak błogość. Bo skoro już stała się naszym udziałem to znaczy, że spotkaliśmy się przy źródle. Najprawdziwszym, najbardziej przejrzystym i ożywczym.

Czytaj artykuł

Mam problem z powieścią Hanyi Yanagihary Do raju. I to wcale nie ten, że chodzi o opasłe tomiszcze, które w polskim wydaniu ma ponad 700 stron. Problem jest poważniejszy - wciąż nie wiem, czy to kolejna próba na drodze ku wielkiej amerykańskiej powieści, czy jednak kolejne zgrabnie napisane czytadło. Wciąż nie wiem więc, czy tę książkę polecać, czy jednak niekoniecznie.

Czytaj artykuł

Dwaj dziennikarze, Reinhard Bingener i Markus Wehner, przyjrzeli się relacjom Niemiec i Rosji w okresie poprzedzającym pełnoskalową wojnę na Ukrainie. Wyszedł z tego reportaż niepokojąco przypominający thriller polityczny. O szokujących ustaleniach autorów Moskiewskiego łącznika opowiedzą Mateusz Wiliński, Viktor Savinok oraz Dagmara Świerkowska-Kobus z Instytutu Zachodniego. I to już w poniedziałek 8 maja w Bibliotece Raczyńskich.

Czytaj artykuł

Poznańskich fanów ekstremalnego metalu z podziemia czeka nie lada uczta - już niebawem w 2progach, w czasie jednego wieczoru, będą oni mogli poszaleć na koncertach aż pięciu kapel, z których każda zajmuje coraz silniejszą pozycję w undergroundzie. W roli gwiazdy wieczoru wystąpi amerykański Midnight, który zaprezentuje swoją najnowszą płytę Hellish Expectations, a towarzyszyć mu będą szwedzki Dödsrit, belgijski Cyclone oraz dwie inne kapele z USA - Devil Master i High Command.

Czytaj artykuł

W ten weekend Teatr Muzyczny zaprasza na swoją najnowszą premierę - "Apetyt na czereśnie" z tekstami Agnieszki Osieckiej i z muzyką Macieja Małeckiego. W Tamie zagrają Myslovitz i LemON, w Blue Nocie Blue Jazz Orchestra i The Chris Slade Timeline, a w Auli Artis CeZik. Prócz tego m.in. wiosenne spacery, oprowadzania kuratorskie i warsztaty dla całych rodzin - dzieje się!

Czytaj artykuł

Piątka to tytuł piątego albumu zespołu LemON, wydanego po ponad sześciu latach od ostatniej płyty. Jeśli twórczość ekipy Igora Herbuta nie od dziś darzycie sympatią, to i tym razem nie będziecie zawiedzeni - to nadal przebojowy pop-rock, mądry i szczery, w którym jednak chodzi o coś więcej niż ładną melodię i okrągłe słowo. Jeżeli natomiast dotąd nie przekonaliście się do LemON-a, to chyba najlepszy moment, by dać mu szansę - z pewnością odwdzięczy się z nawiązką.

Czytaj artykuł

Komu nie zabrakło kiedyś odwagi w rozmowie, na której zależało mu bardziej, aniżeli na innych? Kto kiedyś nie poczuł zawstydzenia w kontakcie z kimś wyjątkowym, komu chciał zadać szereg inteligentnych pytań, a ostatecznie wydusić mógł z siebie tylko te banalne? Dziennikarze, "wywiadowcy", znają to uczucie na pewno...

Czytaj artykuł

To oczywiste, że Miłość w czasach popkultury (1999) Myslovitz jest jedną z kluczowych płyt w historii polskiego rocka końca XX wieku. Czy granie jej na żywo bez Artura Rojka w składzie ma sens? Dla wielu będzie to zwykła profanacja i pomysł na siłę, ale mając na uwadze fakt, że nowy lider kapeli radzi sobie całkiem nieźle, to może jednak warto dać temu szansę? Z okazji 25-lecia tego ponadczasowego albumu ukazała się specjalna reedycja płyty. Teraz czas na trasę.

Czytaj artykuł

Swój najnowszy, wydany ledwie kilka tygodni temu znakomity album Sursum corda, będą promowali w pierwszą kwietniową sobotę muzycy zespołu 2Tm2,3. Członkowie jednej z najniezwyklejszych grup krajowego rocka wystąpią w Puszczykowie.

Czytaj artykuł

Często mówi się, że muzyka jest jak kolory, że brzmienia mogą przypominać barwy, razem tworząc krajobraz, niczym pejzaż na płótnie. I choć to tylko metafory, to są projekty, które za sprawą swojej artystycznej wrażliwości niemal urzeczywistniają tę myśl, dźwiękami malując nam przed oczami zachwycające obrazy. Tak jest również w przypadku jazzowego duetu Quiet Colors, który już niebawem wystąpi w poznańskim klubie Blue Note, by zaprezentować swoją debiutancką płytę Why.

Czytaj artykuł
1 8 Strona 9 10 11 12