Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Warta przybierająca z godziny na godzinę, zatopiona Dolna Wilda, Dębina, Luboń i Łęczyca. Zamknięte mosty, pękające wały i groble. Do jednej z największych katastrof w dziejach Poznania zabrakło zaledwie 20-30 cm. Powódź AD 1924.

Czytaj artykuł

Błogo Ramony Nagabczyńskiej to performans powstały w ramach wystawy Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia w Muzeum Narodowym w Warszawie, kuratorowanej przez Zofię Machnicką i Pawła Polita. W Poznaniu, w Klubie Tama, oglądamy go w ramach inauguracji sezonu Miłość i Solidarność. Ten debiutujący program performatywny przewiduje organizację dyskusji, spektakli, performansów, pokazów skupiających się na twórczości kobiet i osób nieheteronormatywnych.

Czytaj artykuł

Nie jest to może tak porażająca syntezą książka, jak Lata, nie jest to też taka opowieść, jak Bliscy, a jednak noblistka Annie Ernaux w Ciałach oddaje nam, czytelnikom, całą siebie. Nieraz tak bardzo, że aż trudno w to uwierzyć, innym znów razem do bólu dosłownie. W kilku ważnych dla autorki wydarzeniach musimy się zanurzyć: inaczej nie sposób wyobrazić sobie tę lekturę.

Czytaj artykuł

25 marca w Concordia Design Poznań przy ul. Zwierzynieckiej 3 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Concordia Talks. Tym razem gościniami będą Olga Drenda - autorka książki Słowo humoru - oraz Joanna Gutral - doktorka nauka społecznych, psycholożka, psychoterapeutka i psychoedukatorka. Wydarzenie poprowadzi psycholożka i podcasterka Dorota Dot Okulicz, a pretekstem do rozmowy będzie poczucie humoru.

Czytaj artykuł

Najważniejsze, żeby tworzyć koncerty dla ludzi, skala wydarzenia i miejsce mają mniejsze znaczenie. Nie potrzeba przecież wielkich frazesów i sal koncertowych, żeby wykreować coś wspaniałego. W wychodzeniu na scenę chodzi o dzielenie się - mówi Jakub Dera, poznański pianista, pedagog i kierownik artystyczny nowego festiwalu muzycznego IDEA.CZAS.MIEJSCE.

Czytaj artykuł

Z okazji białoruskiego Dnia Woli (Dnia Wolności) Barak Kultury zaprasza na wystawę HERZLAND.SCHAFT - NARÓD ZAŚLEPIONY, gdzie swoje prace zaprezentują opozycyjni artyści z Rosji i Białorusi: Anton Maarangam, Anna Bakhtina, Nadzeya Naurotskaya, Uladzislau Bokhan oraz Siergiej Romanow.

Czytaj artykuł

Polegając na intuicji, stroniąc od szablonowości, zaskakując słuchaczy, ale i samego siebie, francuski wizjoner muzyki tanecznej Shlømo konsekwentnie zdobywa coraz wyższe szczyty światowego clubbingu. Warto choć raz wybrać się z nim w tę szaloną podróż - pełną znaków zapytania i niespodzianek, które mogą zachwycić nawet tych, którzy jak dotąd podchodzili do elektroniki z rezerwą. Okazję do tego będziemy mieć w poznańskim klubie Tama.

Czytaj artykuł

Niegdyś znak wyjętych spod prawa i buntowników, dziś wyraz ekspresji. Pełnił funkcję rozpoznawczego symbolu wojowników, marynarzy i skazanych, był manifestacją oporu i niezależności, a obecnie jest często prawdziwym dziełem sztuki na skórze. Tatuaże opowiadają różne historie. Warto odkryć ich fenomen. Nie ma do tego lepszej okazji niż marcowy Poznań Tattoo Konwent 2024.

Czytaj artykuł

- Gdy stoisz jak posąg na piedestale, to blokuje ci dziesięć potencjalnych dróg, którymi mógłbyś pójść - tłumaczył raper kilka miesięcy temu w rozmowie dla "Bez Żartów" na kanale YouTube. Pewnie dlatego właśnie, z obawy przed stagnacją i poczuciem ograniczenia, świadomie tworzy muzykę niespójną z aktualnymi trendami i popytem, kontrowersyjną, a niekiedy i bardzo niszową. Koza, alternatywny raper na podstawie tekstów którego można by stworzyć indeks nazwisk filozofów zachodnich, już w ten piątek zagra w Housie na Szkolnej.

Czytaj artykuł

Kiedy grupa wybitnych muzyków bierze na warsztat twórczość legendy, potrafią zadziać się prawdziwe cuda. I tak właśnie jest w przypadku projektu Komeda - Inspiracje autorstwa czterech wspaniałych - Jarosława Buczkowskiego, Piotra Kałużnego, Krzysztofa Przybyłowicza i Zbigniewa Wrombla - którzy grają mu w hołdzie, zainspirowani wizją jazzu, za sprawą której stał się jednym z największych polskich kompozytorów XX wieku.

Czytaj artykuł

Łączy ich zbliżony światopogląd i podobna wrażliwość. Obaj tworzą w myśl społecznej sprawiedliwości. Zazwyczaj w maksymalnie trzech kolorach. Z Szymonem Szymankiewiczem - autorem i Grzegorzem Myćką - kuratorem wystawy Nur für Polen rozmawia Monika Nawrocka-Leśnik.

Czytaj artykuł

Ostatnia dzika ostoja szwedzkiej autorki i ilustratorki Cecilii Heikkilä to idealna lektura na marzec. Bo w czwarty weekend miesiąca na całym świecie, w Polsce o g. 20.30, zgasną światła. Akcja "Godzina dla Ziemi" zachęca do podejmowania prostych działań, by pomóc naturze. Ta w spotkaniu z człowiekiem, nie ma szans.

Czytaj artykuł

Błażej Król zaprasza do posłuchania muzycznej opowieści, jaka rozgrywa się niemal W każdym (polskim) domu (2023). Na swojej nowej płycie, znów w oparach abstrakcji, serwuje nam artystyczny pop najwyższych lotów, sięgając po niebanalne środki, ale i proste historie o kraju nad Wisłą, w którym chyba zbyt często rządzi jeden wielki pozór.

Czytaj artykuł

- Wielu naszych potomków, wbrew mitowi, wywodzi się z warstwy chłopów, z rodzin ubogich. Doświadczenie biedy jest doświadczeniem dużej części społeczeństwa [...] Wiele osób powtarza, że myśmy wiedzieli, że babcia była służącą przed wojną. Ale ona nie chciała o tym mówić, a my się wstydziliśmy i też nie pytaliśmy o to. Ale dlaczego tak jest? - zastanawiała się na antenie Radia Wrocław Joanna Kuciel-Frydryszak. Spotkanie z autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach, która od maja 2023 roku bije rekordy sprzedaży, odbędzie się 21 marca w Teatrze Polskim.

Czytaj artykuł

Premierowy spektakl Teatru Animacji Kraj Naj. Historia trójkątnej rewolucji to antyutopia dla młodych widzów. Ten nowy i teoretycznie wspaniały świat w słowach Maliny Prześlugi i w reżyserii Agaty Kucińskiej zajął ich na ponad godzinę. To na pewno. Pytanie - czy o tej wizji potem dyskutowali?

Czytaj artykuł

Wieloletni prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, w przeszłości także poseł na Sejm i wojewoda Poznański. W wielu 85 lat odszedł Marian Król.

Czytaj artykuł

Piękna i Bestia to najnowsza baśniowa opowieść stworzona przez zespół Teatru Cortiqué. Anna Niedźwiedź, dyrektorka szkoły baletowej, przy której funkcjonuje Teatr, opowiedziała o pracy nad spektaklem.

Czytaj artykuł

"Czas wojny to tak naprawdę czas zniszczonej panoramy, zerwanej komunikacji między przeszłością i przyszłością" - pisze Serhij Żadan. Łączność tę mogą przywrócić tylko język i pamięć. Dlatego też słynny buntownik ukraińskiej literatury skrupulatnie prowadzi na swoim Facebooku dziennik wojenny. I tu zaskoczenie. Pierwszy rok pełnoskalowego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego widziany oczami pisarza to zapiski niespodziewanie optymistyczne, pokrzepiająca, a bywa że i uwznioślająca, twórczość tyrtejska epoki internetu, dronów i ludobójstwa.

Czytaj artykuł

Słuchanie go to uczta dla ducha. Podwójna, bo przecież na równi ze znakomitą grą, w eterze wybrzmiewa jego głos, od ponad pół wieku opowiadający nam o jazzie, jego historii i teraźniejszości, jego artystach i ich albumach, blaskach i cieniach.

Czytaj artykuł
1 10 Strona 11 12 13 14