Kultura w Poznaniu

Aktualności

Feryjne przygody

Mali, więksi i najwięksi - nie smućcie się, że przyjdzie Wam czekać na ferie najdłużej! Tak jak Wy czekają na nie młodzi z czterech innych województw. Kiedy większość się już wybawi, wypocznie i "wyzwiedza", na scenę wkroczycie Wy! A na tej scenie dziać się będą cuda. I wyobraźcie sobie, że będziecie w nich uczestniczyć! Jeśli martwiliście się, że czekają Was ferie w mieście, lub wręcz przeciwnie - czekaliście na to, by poczuć się w nim jak kulturalni turyści, przybywamy z pomocą w postaci mapy wydarzeń, warsztatów i różnorodnych spotkań, które uczynią Wasze ferie niezapomnianymi.

Kultura na weekend

Każdego, kto mimo niepogody, wyjdzie w ten weekend z domu - czeka kulturalna nagroda. W Poznaniu dzieje się dużo! Emocje ogrzeją Piękna i Bestia oraz Traviata, na fanów popu czeka bal u Ralpha Kamińskiego i koncert Zakopower, a dzieciaki zyskają nowego przyjaciela w Wesołym Ryjku. Zapraszamy do lektury!

Młodzi laureaci z Poznania

Aż 7 uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu zostało laureatami Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego im. Bożeny Kociołkowskiej. Konkurs odbył się w dniach 25-27 stycznia w Bytomiu.

Paweł Grobelny z nagrodą najlepszej przestrzeni publicznej w Polsce!

Poznaniak Paweł Grobelny otrzymał właśnie nagrodę "Property Design Award 2024" w kategorii "Przestrzeń publiczna" za projekt zagospodarowania nadbrzeża Jeziora Słupeckiego w Wielkopolsce. Pomosty w kształcie okręgów, pomost do Kopca Szwedzkiego oraz minimalistyczne platformy nad Jeziorem Słupeckim są głównymi elementami zagospodarowania tej przestrzeni.

Kultura na weekend

Spektakle Don Kichot, Woyzeck, Jednooki król czy Listy do M., koncerty Peji, Richard Bona Asante Trio, Blue Jazz Orchestra czy Francesci Tandoi, zwiedzanie CK Zamek z latarkami, warsztaty teatralne czy z tworzenia witraży i wiele , wiele innych. Luty rozpoczyna się z kulturalnym przytupem. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać w ten weekend.

Granty dla kultury przyznane!

Wydział Kultury Miasta Poznania 31 stycznia opublikował wyniki otwartego konkursu ofert na powierzenie lub wsparcie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego" na lata 2024-2026. Dotacje przyznano łącznie 196 ofertom.

Leniwe - raz!

W maju 1981 roku na ekrany polskich kin wszedł świetnie przyjęty przez publiczność i zrugany przez krytyków film Stanisława Barei Miś. Wcześniej miał problemy z cenzurą, która zakwestionowała kilkadziesiąt fragmentów, m.in. słynną dzisiaj scenę z baru mlecznego Apis, w której klienci jedzą z aluminiowych misek przytwierdzonych do stołów śrubami, posługując się łyżką na solidnym łańcuchu współdzielonym z sąsiadem. Wkrótce w prasie pojawiły się opinie, że to brednie, bzdury i ciężki dowcip. Tymczasem Bareja niczego nie wymyślił, a jedynie kreatywnie rozwinął.

Muzeum dla każdego

- Historia jest dla każdego i muzeum jest dla każdego - mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. W myśl tego hasła w dwóch oddziałach WMN na Cytadeli wprowadzono rozwiązania ułatwiające zwiedzanie osobom z niepełnosprawnościami, na przykład z dysfunkcją wzroku lub słuchu.

WOŚP w Poznaniu!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 32. raz. Motto tegorocznej akcji brzmi: "Tu wszystko gra OK", a jej celem jest zebranie funduszy na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Kawaleryjski Poznań

Już w najbliższy czwartek odbędzie się spotkanie wokół książki Kawaleryjski Poznań Juliusza S. Tyma. 

Fado Marizy

W najbliższy poniedziałek, 22 stycznia, w Sali Ziemi wystąpi portugalska wokalistka Mariza. Koncert organizowany przez Fundację Europejskie Forum Sztuki jest pierwszym wydarzeniem w sali pod egidą letniego Enter Enea Festival w Poznaniu.

Spotkanie wokół "Kroniki Miasta Poznania" o książkach

Już w czwartek zapraszamy na spotkanie wokół dwóch nowych tomów "Kroniki Miasta Poznania". Biblioteka Raczyńskich ugości wszystkich czytelników, którzy zapragną dowiedzieć się czegoś więcej o lokalnych księgozbiorach i bibliofilach, o poznańskich wydawnictwach i rynku książki.

Otwarcie Ratusza i promocja sztuki

Muzeum Narodowe w Poznaniu przedstawiło plany na rok 2024 oraz ogłosiło hasło promocyjne kolekcji sztuki europejskiej, które brzmi "Mamy to u siebie". Na marzec zapowiadane jest otwarcie Ratusza - Muzeum Poznania.

Pod hasłem "Szalom"

XXVII Dzień Judaizmu w Poznaniu nie trwa jeden dzień, a cały tydzień. Jego tegoroczne hasło to "Pokój" (Szalom) - dar od Boga.

Kultura na weekend

Najbliższy weekend zapowiada się karnawałowo! Nie dość, że nadal możemy zwiedzać świąteczny jarmark, to przed nami koncerty karnawałowe oraz znakomity wybór spektakli, takich jak Deszczowa piosenka Teatru Muzycznego, Czerwone nosy Teatru Nowego czy jubileuszowy pokaz kultowego musicalu Metro. Zapraszamy do przeglądu "Kultury na weekend"!

Co w kulturze w 2024?

W nowym roku w kulturze czeka nas wiele interesujących wydarzeń: muzycznych, teatralnych, muzealnych, a także tych w obszarze literatury i sztuk wizualnych. Będziemy o nich informować na łamach portalu Kultura.poznan.pl i papierowego miesięcznika "IKS". Zanim jednak rzucimy się w wir wydarzeń, warto sprawdzić, co się będzie działo. Najwięcej wiedzą o tym dyrektorki i dyrektorzy poznańskich instytucji kultury. Oto, co polecają!

Akcja: Winogrady

Wirtualne Muzeum Historii Poznania CYRYL ogłasza "Akcję: Winogrady", zapraszając wszystkich poznaniaków związanych z tą dzielnicą do przeglądania zdjęć i pamiątek.

Izabella Cywińska (1935-2023)

Wybitna reżyserka teatralna i filmowa, wieloletnia dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, w latach 1989-1990 na czele Ministerstwa Kultury i Sztuki, w 2013 roku otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Poznania. Izabella Cywińska odeszła w wieku 88 lat.

Konkurs na opowiadanie kryminalne!

Przypominamy - Wydawnictwo Miejskie Posnania ogłosiło pierwszą edycję nowego konkursu literackiego "Kryminał do Poznania" na opowiadanie kryminalne, którego akcja rozgrywa się w Poznaniu. Hasłem pierwszej edycji jest "Śledztwo do wzięcia".

1 Strona 2 3 4 5