Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Otwarcie Ratusza i promocja sztuki

Muzeum Narodowe w Poznaniu przedstawiło plany na rok 2024 oraz ogłosiło hasło promocyjne kolekcji sztuki europejskiej, które brzmi "Mamy to u siebie". Na marzec zapowiadane jest otwarcie Ratusza - Muzeum Poznania.

Figura rycerza z mieczem wzniesionym wzdłuż ciała w górę, obok cokół, na którym stała rzeźba - grafika artykułu
Pręgierz poznański, oryginalny eksponat ze Starego Rynku, fot. Grzegorz Dembiński

Poznańskie Muzeum Narodowe chce przekonać odbiorców, że ma wyjątkową w skali kraju kolekcję sztuki europejskiej. W Poznaniu znajduje się m.in. słynny obraz Claude Moneta Plaża w Pourville, ale także Gra w szachy Sofonisby Anguissoli. - Ten obraz, pokazywany na wystawach w Europie, uważany jest za absolutnie wspaniały - zaznacza Paweł Oses, rzecznik muzeum. By zaprezentować te i inne dzieła MNP będzie organizowało liczne wydarzenia: wieczorne spacery, weekendy tematyczne, spacery na dwa głosy (z dwoma oprowadzającymi: kuratorem i jego gościem), a także spotkania i wykłady eksperckie na temat konkretnych dzieł. Będą także spacery miejskie śladami rodziny Raczyńskich, po których w Poznaniu pozostało wiele obiektów i pamiątek. Pierwszy weekend tematyczny, poświęcony impresjonistom, odbędzie się w marcu.

Od pewnego czasu niedostępna z powodu remontu jest Galeria Sztuki Polskiej w nowym budynku. Po jego zakończeniu (planowanym na kwiecień) w muzeum będzie działała kawiarnia, nowy punkt recepcyjny, szatnia i sklepik. Kawiarnia będzie dostępna również bez konieczności kupowania biletu. W drugiej połowie roku natomiast rozpocznie się kolejny remont, tym razem starego budynku. Intensywne działania promocyjne mają zachęcić publiczność do odwiedzenia Galerii Sztuki Europejskiej, zanim stanie się ona niedostępna. A składa się na nią ponad 300 obrazów, w tym kolekcja Atanazego Raczyńskiego, dzieła włoskiego i niderlandzkiego renesansu, holenderskie i flamandzkie malarstwo barokowe, hiszpańskie malarstwo barokowe oraz malarstwo niemieckie i francuskie XIX i XX wieku. - Hasło "Mamy to u siebie" mówi o skarbach sztuki, które mamy w Poznaniu. Program promocyjny galerii rusza już za kilkanaście dni - zapowiada Paweł Oses.

Na marzec zaplanowane jest otwarcie Ratusza - Muzeum Poznania. Był zamknięty od 2019 roku z powodu remontu piwnic i parteru. Wnętrza są przygotowane do udostępnienia w 95 procentach, piwnice zostaną pokazane po raz pierwszy od ponad 25 lat. Zobaczymy w nich salę tortur z narzędziami wykorzystywanymi przez kata, oryginalny średniowieczny pręgierz, a także mechaniczne koziołki z ratuszowej wieży, którymi zwiedzający będą mogli się bawić.

Z kolei po otwarciu wyremontowanej Galerii Sztuki Polskiej zobaczymy w niej wystawę Ultraawangarda. Koło Klips i poznański underground lat 80. XX wieku. Koło Klips było awangardową grupą artystyczną. Jej powstanie nastąpiło w pierwszych latach istnienia poznańskiej sceny punkowej. Współtwórca Klipsa, Leszek Knaflewski, był członkiem pierwszego w Poznaniu zespołu punkowego Sten.      Wystawa będzie także okazją do zaprezentowania poznańskiej sceny punkowej od lat 80, gdy w naszym mieście działały takie zespoły jak Sten, Reportaż, SOC, Zbombardowana Laleczka, a potem także Apatia i inne.

W lipcu w muzeum zobaczymy prezentację wideoartów Lecha Majewskiego inspirowanych twórczością Jacka Malczewskiego, zaś w listopadzie poznamy historię obrazu Targ na jarzyny za Żelazną Bramą Józefa Pankiewicza. W 2020 roku profesor Michał Hake stwierdził, że Pankiewicz nie jest autorem tego dzieła. Obraz trafił w ręce konserwatorów i ekspertów, którzy mieli dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Ich ustalenia poznamy na wystawie pt. Ulec złudzeniu. W ramach tej wystawy zobaczymy także odzyskany kilka lat temu obraz Aleksandra Gierymskiego Żydówka z pomarańczami.

Muzeum Narodowe zorganizuje 21 i 22 listopada ogólnopolską konferencję historyków sztuki. Celuje też w jeszcz lepszy wynik frekwencyjny niż w roku 2023. - W ubiegłym roku Muzeum Narodowe w Poznaniu i jego oddziały odwiedziło ponad 400 tysięcy osób. W tym roku liczymy na poprawienie wyniku i przyciągnięcie 500 tysięcy gości - mówi Tomasz Łęcki, dyrektor MNP. Zapowiada też kolejne inwestycje: - W najbliższych tygodniach nastąpią rozstrzygnięcia w sprawie naszych wniosków o dofinansowanie remontów kolejnych muzealnych obiektów. Chcemy odnowić kolejne kondygnacje Ratusza, dwie renesansowe kamienice na Starym Rynku oraz kamienicę przy ul. Klasztornej - wylicza. Z kolei na rok 2025 planowany jest remont elewacji głównego budynku Muzeum Narodowego przy Al. Marcinkowskiego.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024