Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Co w kulturze w 2024?

W nowym roku w kulturze czeka nas wiele interesujących wydarzeń: muzycznych, teatralnych, muzealnych, a także tych w obszarze literatury i sztuk wizualnych. Będziemy o nich informować na łamach portalu Kultura.poznan.pl i papierowego miesięcznika "IKS". Zanim jednak rzucimy się w wir wydarzeń, warto sprawdzić, co się będzie działo. Najwięcej wiedzą o tym dyrektorki i dyrektorzy poznańskich instytucji kultury. Oto, co polecają!

Centrum Starego Rynku z daleka - widać zabytkowe kamienice otaczające ratusz oraz brukowane uliczki. Zdjęcie zrobione w pogodny dzień, niebo jest błękitne. - grafika artykułu
Stary Rynek w Poznaniu, fot. Poznan Film Commission
  • Monika Herkt, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa:

2024 to szczególny rok dla Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Będziemy obchodzić jubileusz 15-lecia instytucji, a także 10. urodziny Bramy Poznania. Na tę okoliczność przygotowaliśmy dla mieszkanek i mieszkańców Poznania kilka wyjątkowych wydarzeń, których tematem przewodnim będzie rzeka. Brama Poznania zaprosi nad brzeg Cybiny na urodzinową odsłonę Majówki i Rzeki Żywej. W Galerii Śluza przedstawimy dwie wystawy czasowe związane z rzeką: Co potrafi lądolód? oraz Warta. Ćwiczenia z wyobraźni. W opowieściach o dziedzictwie naszego miasta szczególne znaczenie w przyszłym roku będzie miała postać poznaniaka: Henryka Zygalskiego. To projekt realizowany w Centrum Szyfrów Enigma, poświęcony odkrywaniu jego różnych i zaskakujących obliczy.

  • Renata Stolarska, dyrektorka Teatru Ósmego Dnia:

Rok 2024 to rok 60-lecia założenia Teatru Ósmego Dnia. Nasz jubileusz chcemy świętować tak, jak najlepiej potrafimy - grając spektakle w Poznaniu i poza nim, przygotowując premiery, organizując spotkania i wystawy, zapraszając teatralnych gości, wydając książkę poświęconą naszej historii, prowadząc warsztaty teatralne. Po rocznej przerwie wracamy do konkursu "OFF: Premiery", który ogłaszamy już w styczniu. Mam nadzieję, że zdobędziemy środki na organizację letniego minifestiwalu plenerowego. Planujemy premierę spektaklu plenerowego, monodramów i pokazów powarsztatowych. Zaprosimy Państwa do wspólnego świętowania w grudniu (3.12.1964 r. odbyła się nasza pierwsza premiera). Zapraszam bardzo serdecznie w imieniu Zespołu Teatru Ósmego Dnia.

  • Joanna Gaca-Wyczółkowska, dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania:

W 2024 roku wśród nowości wydawniczych w naszej ofercie znajdą się m.in. monografia o hotelu Merkury autorstwa Mai Krasickiej i książka popularnonaukowa o historii fantastyki w Poznaniu autorstwa Jakuba Turkiewicza. Rozstrzygniemy I edycję konkursu literackiego "Kryminał do Poznania" oraz I edycję konkursu "Poznańska Nagroda Fotograficzna", z kolei konkurs 30/30 na najlepszą okładkę płytową będzie miał swoją jubileuszową, X edycję. Uruchomimy portal Wielkopolskie Rodziny Katyńskie, w Fotoplastykonie Poznańskim zaprezentujemy współczesne stereofotografie z wyspy Bali, a w ramach akcji "Winogrady" zorganizujemy zbieranie związanych z dzielnicą pamiątek, w celu zaprezentowania ich na portalu cyryl.poznan.pl i w formie wystawy plenerowej.

  • Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości:

2024 to rok budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wszystko, albo prawie wszystko, będzie się wokół tego kręciło. Wszak rozpoczynamy inwestycję tak bardzo oczekiwaną. Ale jesteśmy muzeum pięciooddziałowym. Marzy nam się spektakularna wystawa, której bohaterem będzie pierwszy głównodowodzący powstania wielkopolskiego generał Stanisław Taczak. W przyszłym roku przypada 150. rocznica jego urodzin. Od wnuka generała, Jerzego Gogołkiewicza, otrzymaliśmy pamiątki po dziadku. Chcemy włączyć się w powołany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego Szlak Pracy Organicznej. Nawiązaliśmy w tej sprawie współpracę z Pałacem Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Moją ambicją jest, aby jak najwięcej osób poznało historię KL Posen, jednej z najboleśniejszych ran w historii naszego regionu. W wyremontowanych pomieszczeniach Fortu VII chcemy stworzyć wystawy stałe; kolejne po otwartej niedawno wystawie o więzionych tam kobietach. Szykujemy się ponadto do otwarcia kaplicy ekumenicznej, we współpracy z Poznańską Grupą Ekumeniczną. Obok istniejącej ścieżki martyrologicznej kończymy nową ścieżkę zwiedzania, historyczną, która ukazuje i objaśnia szerszy kontekst historii niemieckiego obozu koncentracyjnego utworzonego w murach twierdzy Poznań.

  • Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej:

Co tydzień premiera - tak można najkrócej określić repertuar Filharmonii Poznańskiej. Każdy koncert jest wydarzeniem premierowym i jednocześnie jedynym, niepowtarzalnym. Na początku 2024 roku dwa z takich koncertów związane będą z wydarzeniami jubileuszowymi. 12 stycznia z Poznańskimi  filharmonikami V Koncert skrzypcowy Feliksa Janiewicza oraz Koncert na skrzypce i wiolonczelę Johannesa Brahmsa zagra znakomity skrzypek Bartłomiej Nizioł, który z nami obchodzić będzie swoje 50. urodziny. A 9 lutego świętować będziemy 80. urodziny światowej sławy dyrygenta Antoniego Wita, który swą artystyczną karierę rozpoczynał jako dyrygent Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. W marcu, poza koncertami w Auli UAM, zapraszam do Filharmonii Narodowej w Warszawie, na 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, gdzie nasza orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza pojawia się od wielu lat, prezentując koncertowe wykonania nieznanych oper - tym razem Dariusa Milhauda. 

  • Katarzyna Kamińska, dyrektor Biblioteki Raczyńskich:

W licznych rankingach prezentujących najważniejsze książki wszech czasów i ich autorów niemal nigdy nie brakuje dzieła O obrotach sfer niebieskich Mikołaja Kopernika (De revolutionibus orbium coelestium). Miniony 2023 rok był rokiem tego wielkiego astronoma, ogłoszonym w 550. rocznicę jego urodzin. Wieńcząc niejako ten wyjątkowy jubileusz, w lutym i marcu 2024 roku Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wystawę Astronomica et libri. Wokół "De revolutionibus" Mikołaja Kopernika, która przybliży wpływ rewolucyjnej książki na późniejszych badaczy nieba. Złożą się na nią m.in. tablice prezentujące skany 13 pierwszych wydań wiekopomnego kopernikańskiego tomu, pokazane zostaną rzadkie druki i atlasy. Otwarcie 16 lutego.

  • Piotr Klimek, dyrektor Teatru Animacji:

Teatr Animacji to miejsce goszczące w swoich progach bardzo różne grupy wiekowe widzów. Dla każdej z nich staramy się co roku przygotować odpowiednią ofertę repertuarową. W nadchodzącym roku będzie to m.in. Błędne Koło napisane przez Malinę Prześlugę dla starszych dzieci (10+), wyreżyserowane przez Agatę Kucińską. Tuż przed wakacjami zaprosimy widownię familijną na ciąg dalszy przygód Dory Dynks i Waldemara Wihajstra - poznańskich detektywów wyruszających tropem kolejnych zagadek w kontynuacji naszego plenerowego przeboju: Misji Poznań 2, wyreżyserowanej przez Marka Cyrisa. Nowy sezon otworzymy autorską wersją Don Kichota dla młodzieży i dorosłych, w reżyserii Konrada Dworakowskiego i we współpracy z teatrem Grupa Coincidentia. 

  • Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu:

W planach na nowy, 2024 rok mamy dwie premiery. 5 kwietnia zaprosimy widzów na wdzięczną komedię muzyczną Agnieszki Osieckiej Apetyt na czereśnie w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Jesienią planujemy ważną premierę. Na ogłoszenie jej tytułu nasi widzowie muszą jednak jeszcze chwilę zaczekać. Mogę zdradzić, że ucieszymy nią szczególnie młodych fanów musicali. Również jesienią, w drugiej połowie listopada, planujemy trzecią edycję festiwalu Czas na Teatr, w ramach którego chcemy znów zaprosić widzów na świetne spektakle i zorganizować galę musicalową z nagrodami. W naszym repertuarze nie zabraknie uwielbianych przez widzów tytułów, a szczególnym wydarzeniem będzie dla nas pokazanie Ireny o Sendlerowej 5 maja w Admiralspalast w Berlinie. 

  • Anna Hryniewiecka, dyrektorka Centrum Kultury Zamek:

Rok 2024 w Centrum Kultury Zamek wypełnią wydarzenia z zakresu kina, muzyki, edukacji, literatury, teatru czy sztuk wizualnych. Opowieść o kilku z nich nie jest więc łatwym zadaniem. Poniższy wybór niech będzie inspiracją do poznania innych wydarzeń, które każdego miesiąca tworzymy w Zamku. Nadzieję, że możemy opóźnić nieco katastrofę klimatyczną, da wystawa Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań. W pracach współczesnych artystek i artystów podejmujących problem nadmiaru znajdziemy tropy jego rozwiązania. Odnajdziemy je również w bogatym programie edukacyjnym. Nasze Kino bez barier, czyli dostępne projekcje filmowe w Polsce, idzie o krok dalej. W lutym zorganizujemy Forum bez barier. O kinie dostępnym. Będzie to pierwsze branżowe spotkanie o seansach filmowych dla osób z różnymi potrzebami. Mamy nadzieję, że współtworzącym kulturę filmową da ono impuls nowego otwarcia dla dostępnego kina w Polsce. Ciekawie zapowiada się Program Rezydencji Artystycznych, a w nim projekt Klaudii Hartung-Wójciak Lament. Lament jako głos słabszych, mniej słyszalnych może mieć ogromny potencjał budowania nowych wspólnot i inicjowania rewolucji. Niezwykle cenne jest dla mnie to, że każdego dnia tworzymy w Zamku pretekst do wspólnego spotkania i rozmowy. 

  • Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektor Teatru Wielkiego:

Nadchodzące miesiące w Teatrze Wielkim w Poznaniu to m.in. powrót do repertuaru tytułów doskonale znanych publiczności, jak choćby Traviata, Wesele Figara, Rigoletto czy Carmen. Nie zabraknie premierowych emocji - polską prapremierę opery Wyprawy pana Broučka Janačka (15.03) wyreżyseruje David Pountney, a Manon Lescaut Pucciniego (8.06) zobaczymy w inscenizacji Gerarda Jonesa. Tancerzy naszego baletu będziemy z kolei podziwiać w premierze stworzonej przez wiodących współczesnych choreografów - Sol Léon i Paula Lightfoota, Krzysztofa Pastora oraz Roberta Bondarę (22.06). Ponadto zapraszamy Państwa do... Berlina! W interpretacji artystów Sceny pod Pegazem zabrzmi w Filharmonii Berlińskiej koncertowe wykonanie Strasznego dworu Moniuszki (22.04).

  • Marek Wasilewski, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał:

Galeria Miejska Arsenał wraca po długiej przerwie na Stary Rynek do zmodernizowanego budynku. W roku 2024 zaprosimy do niej m.in. meksykańską artystkę Luz Marię Sanchez, badającą polityczną sferę przemocy i relacji władzy za pomocą konstrukcji multimedialnych. Planujemy pokaz malarstwa Agaty Bogackiej, pojawi się też pierwsza w historii galerii indywidualna wystawa Jarosława Kozłowskiego - jednego z najważniejszych przedstawicieli sztuki konceptualnej w Polsce. Do Poznania wróci niemiecki artysta Michael Kurzwelly, który pod koniec ubiegłego wieku prowadził tu Międzynarodowe Centrum Sztuki. Pokażemy wreszcie wystawę Pchamy drzwi, na których jest napisane ciągnąć Kolekcji Galerii Arsenał Białystok. Zobaczymy prace najwybitniejszych współczesnych artystów i artystek z Polski i zagranicy oraz zadamy pytanie: Sztuka jest jak lustro, w którym się przeglądamy, ale czy to znaczy, że jest narzędziem zmiany społecznej? Zapraszam!

  • Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej:

Polecam gorąco wizyty w kinie Muza, gdzie poza starannie dobranym repertuarem codziennym, od 10 od 19 maja zapraszamy na 21. odsłonę największego polskiego festiwalu filmowego Millenium Docs Against Gravity. Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami i twórczyniami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. Nie ma wakacji bez Lata z Estradą, a w 2024 roku zagościmy na aż 16 poznańskich osiedlach w myśl hasła "Podróże po kulturze: kierunek wschód". Przed nami bezpłatne plenerowe wydarzenia kulturalne sięgające do kultur Gruzji, Japonii czy Chin. Zachęcam, by przez cały rok sięgać po nasze magiczne słuchowiska i opiniotwórcze podcasty, które na samym kanale YouTube mają już ponad milion odtworzeń. Sama nie mogę się doczekać nowych odcinków podcastu o kobietach, społeczeństwie i kulturze: "Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy".

  • Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu:

Rok 2024 w naszym muzeum zapowiada się bardzo obiecująco. Już od stycznia czekają na naszych widzów liczne wydarzenia związane z Galerią Sztuki Europejskiej. To jedyne miejsce w Polsce, w którym spotykają się obrazy takich artystów jak Claude Monet, Sofonisba Anguissola czy Francisco de Zurbarán. Przez kilka miesięcy zapraszać będziemy na tematyczne spacery, wykłady, oprowadzania, panele dyskusyjne ze specjalistami nie tylko z Polski, ale także z wiodących europejskich muzeów.

Bardzo ważnym punktem w naszym kalendarzu będzie otwarcie poznańskiego ratusza. Udostępnimy gotyckie piwnice i parter. Otwarciu chcemy nadać formę święta, na które już dziś serdecznie zapraszamy. Szczegóły wkrótce.

Tuż po trwającym gruntownym remoncie otworzymy latem tzw. nowy budynek Muzeum Narodowego w Poznaniu. Świeże oblicze zyska nasz sklep, doczekamy się wreszcie muzealnej kawiarenki. Przede wszystkim jednak będzie to okazja do ponownego pochwalenia się polskimi dziełami z naszych zbiorów. Szczególną uwagę zwrócimy ponownie na twórczość Jacka Malczewskiego. Zachętą będą wideoarty Lecha Majewskiego. Słynny na całym świecie artysta przygotowuje je właśnie na zamówienie MNP. Wideoarty już w drugiej połowie roku będą prezentowane w sąsiedztwie obrazów Jacka Malczewskiego. Oczywiście planujemy ponadto wiele innych wydarzeń i projektów. Proszę śledzić naszą stronę internetową i media społecznościowe. Zapraszamy!

  • Teatr Nowy:

Rok 2024 zaczniemy mocno i z przytupem: ponownym otwarciem zaułka Krystyny Feldman z zupełnie nowym budynkiem. Nowoczesne wnętrze połączonych jednym wejściem scen Trzeciej i Nowej zachwyci funkcjonalnością i wyglądem. Rzutniki, mapping, mnóstwo ekranów, zupełnie inne przestrzenie czy nowy rodzaj sceny - to już niebawem w Teatrze Nowym. A spektakle? Doskonale znane hity, jak Sen nocy letniej, Alte Hajm, Prawo wyboru, wzbogacone grudniowymi premierami Lotu nad kukułczym gniazdem i Powrotu Odysa. Do tego w marcu zaprosimy zwycięską dwójkę z Forum Młodej Reżyserii, a także gościnnie wystawimy spektakl zgarniający nagrody na tymże festiwalu - Psa w reżyserii Barbary Bendyk. W sezonie czekają nas też jeszcze co najmniej trzy premiery... no i oczywiście 27. edycja Pamiętajmy o Osieckiej (w mocno poszerzonej formie). Warto będzie więc odwiedzać Teatr Nowy w tym roku.

  • Joanna Żygowska, dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu:

Nie możemy się doczekać tegorocznej edycji Festiwalu "Ale Kino!", który odbędzie się po raz 42. (w dniach 24.11-1.12). Pilnie pracujemy nad festiwalowymi wydarzeniami, które na razie muszą jednak pozostać sekretem... nie mniejszym niż "Sekretne Pokazy", które na pewno powrócą! 

W ramach działalności Centrum na Scenie Wspólnej nadal planujemy wydarzenia kierowane do rodzin, a dodatkowo, od lutego, do stałego repertuaru dołączą filmy, które pojawiły się na "Ale Kino!" i cieszyły wyjątkowo ciepłym odbiorem. Już teraz zdradzę, że pierwszym takim tytułem będzie Dancing Queen (reż. Aurora Gossé). 

Jesienią 2024 po raz kolejny zaprosimy do Poznania osoby, które pracują z młodymi odbiorcami i pragną rozmawiać o statusie sztuki dla dziecka w Polsce. To wydarzenie poprzedzi i zapowie 25. edycję Biennale Sztuki dla Dziecka, które w Poznaniu odbędzie się w roku 2025 (rozpoczniemy w Dzień Dziecka - 1.06.2025).

  • Iwona Pasińska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca:

Sympatycy Polskiego Teatru Tańca znają te nazwiska doskonale: Yoshiko Waki, Jo Strømgren czy Emil Wesołowski. Ten ostatni był pierwszym solistą w zespole Conrada Drzewieckiego, 50 lat temu współtworzył PTT. Wróci do Poznania w czerwcu ze spektaklem-klamrą Śmierć czy wyzwolenie na pierwszy i obecny skład zespołu PTT. Będzie to symboliczny ukłon pod adresem półwiecza naszej historii.

Z Yoshiko Waki i Jo Strømgrenem współpracujemy od lat. Ona uwielbia widownię szokować, jego niezwykły talent sprawia, że publiczność zakochuje się na raz i na amen. Spektakle obojga będziecie mieli okazję zobaczyć w kwietniu - podczas Festiwalu "Granice natury - granice kultury". A na zakończenie festiwalu - w Międzynarodowym Dniu Tańca - zapraszamy na Narodowe Tańczenie i Poloneza, który właśnie został wpisany na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ulica Taczaka w Poznaniu kolejny rok z rządu stanie się Stolicą Tańca - sorry: Lublin, Kielce, Radzymin, Elbląg, Konin, Międzyrzecz, Kraków, Mierzyn, Jasło, sorry Google - ten tytuł Poznań dzierży od 50 lat, a w sensie Teatrum Tańca - évidemment!

  • Maciej Nowak, zastępca dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Polskim w Poznaniu:

Piosenki mojej mamy, monodram Ewy Szumskiej, opieka reżyserska Ula Kijak. Opowieść aktorki Teatru Polskiego 1875 o jej mamie, wokalistce estrady wojskowej na podstawie listów, wspomnień i piosenek. Delivery Heroes/Bohaterowie na sprzedaż, reżyseria Konrad Cichoń, dramaturgia Andrzej Błażewicz. Spektakl na podstawie rozmów z kurierami, dostarczającymi posiłki z restauracji do domów. Wyprawa w świat bezimiennych na co dzień emigrantów, obsługujących nasze jedzeniowe kaprysy.

Witkacy, spektakl Pawła Miśkiewicza ze scenografią Barbary Hanickiej. Podróż przez świat utworów i postaci Witkacego. Pierwszy w Teatrze Polskim w Poznaniu spektakl tego wybitnego krakowskiego reżysera, byłego dyrektora teatrów Polskiego we Wrocławiu i Dramatycznego w Warszawie. Querelle z Brestu Jean Geneta, reżyseria Piotr Pacześniak. Klasyk literatury queerowej opowiada historię marynarzy z podejrzanych spelunek francuskiego portu Brest.

oprac. red.

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024