Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

A teraz będzie scena szaleństwa

Wolę umierającego należy uszanować. W przypadku Zmierzchu długiego dnia jego autor -  Eugene'a Gladstone O'Neill - zastrzegł, by ten autobiograficzny tekst opublikować najwcześniej 25 lat po jego śmierci i nigdy nie wystawiać na scenie. Woli dramaturga nie uszanowano. I chociaż jest to nieco niezręczne, uznać trzeba, że z korzyścią dla całego środowiska teatralnego i samych widzów. Premiera w Teatrze Nowym w Poznaniu, którą wyreżyserował André Hübner-Ochodlo, pokazuje to dobitnie.

Odlotowa fabryka

27 kwietnia 1924 roku, w Poznaniu rozpoczęła działalność Wielkopolska Wytwórnia Samolotów "Samolot". W najlepszym okresie zatrudniała 500 pracowników i produkowała nawet 100 samolotów rocznie!

JA TU TYLKO CZYTAM. Dziura po ojcu

Przekraczając czterdziestkę, narratorka zaczyna dostrzegać wszechobecną "tendencję do rozpadu", a z życiowych szans - wyłącznie te bezpowrotnie stracone. I właśnie wtedy, gdy samobiczowanie może przerwać jedynie pojawienie się winnego, do drzwi jej mieszkania puka ojciec. Na przestrzeni kilku miesięcy, na ósmym piętrze, pięćdziesięciu metrach i stu pięćdziesięciu stronach rozgrywa się wielopoziomowy dramat rodzinny z wątkiem kryminalnym w tle.

Kultura na weekend

Czujecie już majówkę w powietrzu? Repertuar wydarzeń na ten weekend i przyszły tydzień każdego wyrwie z czterech ścian! Koncerty (startują również te plenerowe - wstęp wolny), Festiwal Teatrów Tańca, premiera Empuzjonu w Teatrze Fredry, wystawa najlepszych zdjęć nagrodzonych Poznańską Nagrodą Fotograficzną - to wszystko poleca się Waszej uwadze.

Nowa GaMa sztuki

Galeria Miejska Arsenał po prawie trzech latach wraca na Stary Rynek. Po przebudowie i modernizacji budynku zaprasza do doświadczania sztuki. Wita też nową nazwą GaMA. O zmianach w galerii opowiada jej dyrektor - Marek Wasilewski.

PROSTO Z EKRANU. Nieoczywiste piękno

Rosalie to kostiumowa opowieść o niezwykłej kobiecie, od której wszyscy moglibyśmy uczyć się godności. Malowniczy obraz Stéphanie Di Giusto, ze wspaniałą muzyką polskiej pianistki i kompozytorki Hani Rani, jest lekcją akceptacji różnorodności i tolerancji, które niestety wciąż - niezależnie od długości i szerokości geograficznej - są prawdziwym towarem deficytowym.   

Zaginiony księgozbiór Braci Grimm odkryty w Poznaniu!

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odnaleziono dwadzieścia siedem pozycji z prywatnego księgozbioru braci Grimm uznawanych dotąd za zaginione. Odkrycia dokonały prof. Eliza Pieciul-Karmińska, wybitna językoznawczyni i tłumaczka najstarszych wariantów baśni braci Grimm oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka, starsza kustosz Biblioteki Uniwersyteckiej.

MY NAME IS POZNAŃ. W końcu miłość zwycięży ze złem

- Jeśli uwolnimy świat od kłamstw marketingu, korporacyjnej chciwości napędzanej wojną oraz strachem, to nadal istnieje szansa na lepszą przyszłość. Możliwe, że jesteśmy tym ostatnim pokoleniem, które ma możliwość podjęcia buntu - mówi Mikołaj Kmieciak, który wkrótce wyda swój nowy album.

LEKTURKA. Samotnik z wyboru

"Jak Cię widzą, tak Cię piszą" albo "Nie szata zdobi człowieka". Przysłowia mają do siebie to, że w lapidarny sposób potrafią uchwycić istotę rzeczy. Z książką Jestem cichy Andie Powers jest w sumie podobnie. Słów w niej niewiele, ale treści mnóstwo.

Czy NextFest przeskoczył poprzeczkę?

Jest 22 kwietnia 2023 roku. W wypełnionej Tamie trwa jeszcze koncert zespołu Kamp!. Pierwszy - po erze Spring Break'a - poznański showcase dobiega końca, gdy pojawia się oficjalna informacja: NextFest 2024 odbędzie się między 18. a 20. dniem kwietnia. Czy organizatorzy utrzymają poziom inauguracyjnej edycji? A może sprawią, że powiedzenie "lepsze jest wrogiem dobrego" nie będzie miało prawa bytu, gdy pomyślimy o NextFeście?

Fotografia długodystansowa

Do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru będzie można oglądać najlepsze prace ogólnopolskiego konkursu dla fotoreporterów i dokumentalistów! O Poznańskiej Nagrodzie Fotograficznej opowiada Filip Springer, uznany pisarz i fotoreporter oraz przewodniczący konkursowego jury.

Nie tylko wielki dyrygent

Najnowsze wydawnictwo Filharmonii Poznańskiej jest jednocześnie premierą fonograficzną. Zawiera Symfonię e-moll op. 16 Grzegorza Fitelberga, wszechstronnego muzyka, którego zapamiętano przede wszystkim jako znakomitego dyrygenta.

Nie ma miejsca bez ludzi

Pyramida Gallery przy ul. Garbary 64 to młoda galeria o ciekawej historii i planach na przyszłość. Co leży u podstaw jej działalności? Na jakie wartości stawia? O tym w rozmowie z Florentyną Macioszczyk i Juliuszem Zenkner

Tancerze apostołowie

Program IV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury" ma zderzać percepcję widzów z wielością metod łączenia teatru i tańca. Ma też poruszać i prowokować do dyskusji. Wydarzenie - 23 kwietnia - otworzy premiera spektaklu 24/7 Nowych Grzechów powstałego we współpracy Polskiego Teatru Tańca z kolektywem bodytalk z Münster. 

Pętle dezintegracji

W muzyce rozrywkowej na wielkość muzyka często patrzymy przez pryzmat przebojów, jakie wykonał czy melodii, jakimi porwał tłumy. Na scenie eksperymentalnej mamy inne miary, a jedną z najważniejszych jest sugestywność doświadczenia, które przeżywają słuchacze zapoznając się z jego twórczością. Wśród wielu wyjątkowych postaci, zwłaszcza w rejonach muzyki ambient, znajduje się William Basinski - kompozytor, producent i muzyk, którego wydana na początku XXI wieku seria płyt The Disintegration Loops poruszyła miliony słuchaczy na całym świecie. W poznańskiej Tamie artysta zagra swoje najnowsze show i zaprezentuje niewydane jeszcze kompozycje.

Nagrody im. Józefa Łukaszewicza przyznane!

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu przyznała Nagrody im. Józefa Łukaszewicza za rok 2023. Zwycięzcami okazały się publikacje na temat wybitnej artystki, poznańskiej dzielnicy i matki.

JA TU TYLKO CZYTAM. Nic nie jest dane raz na zawsze

To było nieuniknione. Wcześniej czy później w kulturze musiały się pojawić wątki pandemii COVID-19. Właśnie tak: wątki, tropy, a nie szaleńcze próby podsumowań czy wyciągania wniosków na przyszłość w filmach, serialach, literaturze, wreszcie na niejednej wystawie w niejednej galerii. Słabsi Sigrid Nunez to jedna z takich książek z tropami, wątkami. Na tyle dobra, że - mimo pandemicznego punktu wyjścia - chciałoby się napisać, że aż smaczna.

ZAPISKI Z LAMUSA. 50 razy i więcej!

Jubileusz - to brzmi poważnie. Taka okazja wymaga odpowiedniego komentarza. Może nawet i podsumowania. Szczególnie, jeśli mowa o miejscu tak wyjątkowym jak teatr. I to Wielki!

Z tamtego świata na ten świat*

Na warszawskim Muranowie, przy Ogrodzie Krasińskich, istniała kiedyś brama, przez którą sześciomiesięczna dziewczynka została przewieziona - jak pisze o tym Cezary Harasimowicz, autor powieści Bieta - "na drugą stronę świata". Elżbieta Koppel, później Ficowska, żydowskie getto opuściła schowana w drewnianej skrzynce umieszczonej na wozie z cegłami. Miała ze sobą tylko jeden przedmiot, łączący oba światy - srebrną łyżeczkę, na której wygrawerowano imię oraz datę urodzenia dziecka. Jest najmłodszą spośród dzieci uratowanych z Zagłady dzięki staraniom Ireny Sendlerowej.

Z mocy, magii i mroku

Myrkur - czarna perła w koronie europejskiego metalu - zabierze nas w mistyczną podróż przez zakamarki duszy, gdzie mroczny black metal subtelnie splata się z eterycznym pięknem. Jeśli chcecie przekonać się, jak wielka jest siła oddziaływania twórczości tej duńskiej artystki, to koniecznie odwiedźcie poznańskie 2progi. W tej dark folkowej podróży towarzyszyć jej będzie równie intrygujący Jonathan Hultén.

Strona 1 2 3 4