Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Popytka znaczy tortura

Już za kilka dni na Scenie Roboczej będzie można obejrzeć premierę spektaklu "Popytka" w reżyserii Weroniki Fibich. Splatające się ze sobą historie trzech kobiet staną się pretekstem do przyjrzenia się przeżyciom i losom uchodźców. Postawione zostanie także pytanie o tożsamość i rolę kobiety, która poprzez wydarzenia wojenne zmuszona została opuścić swój dom.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Na premierę na deskach Sceny Roboczej widzowie musieli trochę poczekać, ale najnowsza produkcja zapowiada się ciekawie. Wspomniana scena najczęściej oddaje przestrzeń w ręce twórców, którzy chcą poruszyć tematy trudne, pomijane, bolesne. Opowieści, w których ludzie pod jakimś względem wykluczani są z tkanki społecznej snuje sam dyrektor teatru - Adam Ziajski. Tym razem za pomocą reżyserskiego palca i twórczej czujności Weroniki Fabich do głosu zostaną dopuszczone czeczeńskie uchodźczynie.

Reżyserka pracuje na pograniczu sztuk performatywnych, reportażu i dokumentu, interesuje się tworzeniem licznych akcji teatralnych. To artystka interdyscyplinarna, twórczyni filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych. Oprócz działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i programowej od lat realizuje własną, autorską drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni pozateatralnej - na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości.Reżyserka "Popytki" na poznańskiej scenie teatralnej pojawiła się już wcześniej. W poprzednim sezonie Scena Robocza gościnnie prezentowała spektakl "Na lightcie", którego twórcy na co dzień związani są ze szczecińskim Teatrem Kana. Weronika Fibich jest jedną z nich.

Jej najnowszy spektakl będzie przekrojową opowieścią o losach trzech kobiet - Hedy, Milany i Madiny, które zostały wciągnięte w pasmo wojennych wydarzeń. Na scenie nie zobaczymy aktorek, a kobiety, których prawdziwe przeżycia stanowią podstawę teatralnego konceptu. Szczerość i naturalność będą zatem atutem, dzięki którym odbiorca zbliży się do bohaterek "Popytki". Zderzając to, co prywatne, z tym, co polityczne, Fabich od lat tworzy spektakle, które poruszają autentycznością i jednocześnie komentują istotne społecznie kwestie.

Na skutek wojny wypowiedzianej Czeczenom przez Rosję życie trzech kobiet uległo trwałym zmianom, nad którymi nie zawsze miały kontrolę. Jedną z nich była konieczność szybkiej ewakuacji ze swojego domu i potrzeba szukania nowego, bezpiecznego miejsca do życia. W ten sposób trafiły wreszcie w głąb Europy, o której mają dziś wiele do powiedzenia. Marina - Rosjanka mieszkająca w Polsce, zorganizowała szkołę dla czeczeńskich dzieci na dworcu w Brześciu i od lat pomaga uchodźcom czekającym w naszym kraju na uregulowanie swojej sytuacji prawnej. To właśnie ten szczególny moment dokumentowania czyjejś tożsamości będzie w spektaklu Fabich sednem scenicznych wydarzeń. Tytułowa "popytka" to procedura nieuregulowana prawnie. Uchodźcy przesłuchiwani są na granicy przez pograniczników. Zapada decyzja, kto może wjechać do Polski, a kto nie. Niektórzy próbują nawet kilkadziesiąt razy. Z kolei zawarta w tytułowym słowie  "pytka" w języku rosyjskim oznacza torturę.

Splecione ze sobą historie kobiet staną się pretekstem do przyjrzenia się przeżyciom i losom uchodźców. Postawione zostanie także pytanie o tożsamość oraz rolę kobiety, która poprzez wydarzenia wojenne zmuszona została opuścić swój dom. Twórcy spektaklu chcą przyjrzeć się  problemom, emocjom, odszukać źródła radości, a także nazwać to, co sprawia ból. Zbliżając się do osobistych historii wspomnianych kobiet za pomocą spektaklu, możemy lepiej zrozumieć rzeczywistość. Przenosząc doświadczenia wyniesione z oglądania przedstawienia na wydarzenia, z którymi zderzamy się poza sceną, jesteśmy w stanie z empatią i otwartością obserwować, a przede wszystkim zmieniać rzeczywistość.

Julia Niedziejko

  • "Popytka"
  • reżyseria: Weronika Fibich
  • premiera: 10.05, g. 19
  • Scena Robocza
  • bilety: 15 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019