Percival Schuttenbach to zespół, który idealnie wkomponuje się w potrzeby muzyczne wielbicieli fantastyki. Sama nazwa zespołu wskazuje na połączenie z klasyką polskiej literatury tego rodzaju. Percival Schuttenbach jest postacią z sagi o Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Swoim brzmieniem muzycy jawnie nawiązują do wspomnianych klimatów średniowiecznych. Zamiłowanie do kultury i historii Słowian stało się jednym z istotniejszych elementów budujących filozofię brzmień zespołu. Łącząc średniowieczne fascynacje z muzyką folkową, tworzą porywające piosenki, które łatwo wpadają w ucho i wprowadzają w odpowiedni klimat. Podczas trasy koncertowej, która promuje wydanie nowej płyty "Slava! III" zespół rozpali publiczność, wykonując specjalny set z muzyką tworzącą soundtrack do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon".
Percival jawi się jako zespół bardzo wszechstronny pod względem integrowania swojej twórczości z innymi elementami kultury. Ich misją jest propagowanie kultury słowiańskiej, dlatego z wielką chęcią udostępniają swoją twórczość jako soundtrack dla filmów dokumentalnych i historycznych na temat tego obszaru kultury. Muzyka Percivala pojawiła się także w audiobookach ("Viking saga" oraz "Borek i bogowie Słowian"), co tylko potwierdza wszechstronność ich zainteresowań i umiejętność integrowania własnej wizji muzycznej w wieloma różnymi środowiskami i koncepcjami. Percival koncertuje po całej Polsce, ale pojawił się także w innych zakątkach świata - głównie krajach europejskich, choć mieli przyjemność wystąpić również w Kanadzie.
Twórczość Precivala to nie tylko działania muzyczne. Powstało wiele teledysków do ich utworów, co potwierdza, że kwestie wizualne są dla nich równie istotne. Na scenie pojawiają się w strojach, które sami przygotowują lub pożyczają od zaprzyjaźnionych instytucji. Działania Percivala to przede wszystkim tworzenie odpowiedniego klimatu, z którego wyrastają dźwięki i przenoszą słuchaczy do odrębnego, dawnego, magicznego świata.
Percival to nie tylko folk i fascynacja tradycją słowiańską. Zespół łączy średniowieczny klimat z metalem, przez co ich muzyka staje się głębsza i bogatsza w nawiązania. O dziwo, zanim zaczęli samodzielnie tworzyć, nie szukali inspiracji w innych zespołach folk-metalowach. Jak można przeczytać w wywiadzie udzielonym portalowi Rockowa.warszawa.pl, odkrywanie połączeń z dokonaniami innych zespołów było niespodziewane. - Naszą "idee fixe" stało się połączenie folku i muzyki metalowej w jedną, doskonałą całość. Nie opieraliśmy się na gotowych wzorcach, ponieważ nawet nie wiedzieliśmy o ich istnieniu. Dzięki temu wytworzyliśmy coś, co jest bardzo nasze, Percivalowe, swój sposób na folk-metal - mówili.
Zespół funkcjonuje w świecie muzycznym już od dawna. Wielokrotnie był wyróżniany w konkursie "Wirtualne Gąśle", zdobył też Diamentową Płytę za muzykę do projektu "Równonoc", której założeniem było połączenie elementów hiphopowych ze słowiańską aurą.
Podczas poprzedniej trasy (Druga Tura Tura) zespół zapoczątkował nowy zwyczaj, który zostanie powtórzony także w trakcie obecnych występów. Ich pomysłem jest tworzenie set-listy koncertowej wraz z fanami. W facebookowej ankiecie, która została stworzona na stronie wydarzenia, Percival zaproponował kilka utworów. Oddając głos na wybrane pozycje, fani współtworzą repertuar koncertu.
Julia Niedziejko
- Percival "Slavny Tur III"
- Pawilon
- 23.03, g. 20
- bilety: 40-50 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019