Jerzy Małek urodził się w 1978 roku w Elblągu, gdzie w lokalnej orkiestrze dętej uczył się gry na trąbce, którą kontynuował później w lokalnej szkole muzycznej. Dalsza edukacja zawiodła go do Katowic. Na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej. Pierwsze duże sukcesy przyszły do niego na przełomie lat 90-tych i dwutysięcznych, na przykład gdy w 2000 roku otrzymał Grand Prix jako lider i najlepszy solista Jazz Juniors w Krakowie.
Małek w ciągu swojej kariery był liderem wielu zespołów muzycznych. Trębacz zdecydowanie preferuje wykonywanie muzyki w kwintetach i kwartetach. Przez lata jego wybory stylistyczne były też dość tradycjonalistyczne. - Moje artystyczne doświadczenia wyraźnie łączą się z istotą muzyki jazzowej, właśnie poprzez bluesa, który jest źródłem gatunku i który jest mi bardzo bliski (...) specyficzną narrację staram sięłączyć spontanicznie ze swingiem nawet wtedy, gdy nie gramy typowo swingujących rzeczy. Po prostu lubię wyraźnie czuć ten rodzaj ekspresji - przyznawał muzyk w 2015 roku w wywiadzie dla "Gazety Trybunalskiej".
W Poznaniu Małek wystąpi ze swoim kwintetem z okazji Jazzowego Dnia Kobiet, promując najnowszy album "Black Sheep". Premiera dziewiątej płyty zastaje trębacza w momencie, gdy po ponad dwudziestu latach gry poczuł chyba przesyt dotychczas wykonywaną muzyką. Dlatego w "Black Sheep" sięgnął po muzykę alternatywną i pop, wpisując swój jazz w hasło "muzyki współczesnej", które dotąd było mu stylistycznie raczej odległe.
Trudno dziwić się muzykowi, że zdecydował się na tak duże zmiany - ostatnie większe sukcesy odnotował kilka lat temu, gdy w 2012 roku był dwukrotnie nominowany do Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku i Jazzowy Kompozytor/Aranżer Roku, a w 2014 roku trafił do Jazz Top magazynu "Jazz Forum" w kategorii Trąbka. Już w 2017 roku próbował trochę odświeżyć styl w albumie "Forevelle", gdy zaprosił do współpracy muzyków młodego pokolenia i trochę eksperymentował stylistycznie, aczkolwiek tamten album, pomimo sporej przystępności i melodyjności (a może właśnie dlatego?), nie zainteresował zbytnio krytyków.
W ostatnich latach Małek miał też kilka przygód z muzyką ilustracyjną. Można go było usłyszeć w Iluzjonie Filmoteki Narodowej, gdy z okazji Święta Niemego Kina grał na żywo do filmu Franka Powella "Głupiec tu był". Muzyk wspierał też młodych polskich reżyserów. Jego kompozycje trafiły do etiudy szkolnej Arkadiusza Bartosiaka "Powroty" (2015), zainspirowanej "Scenami z życia małżeńskiego" Ingmara Bergmana. Z kolei jego "Waltz for M." trafił obok kompozycji Marka Dyjaka na ścieżkę dźwiękowąśredniometrażowego dokumentu Marcina Janosa Krawczyka "Ziemia bezdomnych" (2017), dedykowanego pamięci zakonnika, Bogusława Palecznego, pracującego na rzecz bezdomnych.
Marek S. Bochniarz
- Jerzy Małek Quintet
- premiera albumu "Black Sheep"
- Blue Note
- 8.03, g. 20
- bilety: 60-80 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019