Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Z wizytą w domu artysty

Już 5 kwietnia rozpocznie się ósma edycja festiwalu AK30 - trwającego miesiąc wydarzenia, będącego niepowtarzalną okazją zbliżenia się do poznańskiego środowiska artystycznego, które otworzy dla publiczności wnętrza swoich mieszkań i osobistych pracowni, prezentując prace powstałe w tych prywatnych przestrzeniach. Widz staje się tu gościem, artysta - gospodarzem.

. - grafika artykułu
rys. materiały UAP

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "to nie biennale". Sentencja jest na poły informacją, na poły dowcipem, okiem puszczonym do stałej publiczności -  biennale to w końcu wydarzenie  mające miejsce co dwa lata, a w ubiegłym roku akcji nie udało się zorganizować.

Przewodnią ideą festiwalu jest ukazanie twórcy w jego "naturalnym środowisku", czyli pewnego rodzaju cofnięcie się z galerii do przestrzeni, w której dzieła powstają. Sztuka przestaje być pozornie bezosobowym wytworem, gdy uczestnik wernisażu  ma okazję osobiście poznać artystę i porozmawiać z nim o jego twórczości. W dodatku w przestrzeni, w której dochodzi do aktu tworzenia.

Impreza powstała z inicjatywy studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którzy wciąż tworzą kolejne edycje we współpracy ze wspomnianą instytucją, zwłaszcza z Pracownią Zjawisk Teatralnych, prowadzoną przez profesora Piotra Tetlaka. Niezaprzeczalną wartością tego wydarzenia jest fakt, że jest ono głosem młodego pokolenia twórców kultury, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką. Tyczy się to nie tylko artystów, ale też kuratorów wystaw, studentów Instytutu Historii Sztuki oraz Kuratorstwa i Teorii Sztuki. Studenci historii sztuki opracują również teksty krytyczne, które pojawią się na stronie AK30.

Podczas tegorocznej edycji prace zaprezentują zarówno studenci, absolwenci jak i kadra dydaktyczna poznańskiej uczelni artystycznej. Wśród znanych i uznanych nazwisk pojawiają się Piotr Mastalerz, Sonia Rammer, Sławomir Sobczak czy Tomasz Kalitko.

Przez 30 dni, codziennie odbywać się będzie jedna wystawa. Każde wydarzenie jest jedyną, unikalną okazją - ekspozycje trwają jedynie przez godzinę, przez jeden wybrany wieczór. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jednak ze względu na specyficzne warunki lokalowe na część wernisaży obowiązują zapisy, wynikające z limitu miejsc. Kalendarium pokazów wraz z wykazem artystów dostępne jest na facebookowej stronie ósmej edycji wydarzenia.

Aleksandra Nieścioruk

  • 8. edycja AK30 "AK30 to nie biennale"
  • 30 terminów: 6.04-5.05
  • wstęp wolny
  • zapisy na wernisaże: ak30ak30@gmail.com

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018