Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Uchwycić rzeczywistość

73 tys. zgłoszonych zdjęć autorstwa ponad 4,5 tys. fotografów ze 125 krajów świata to liczby, które obrazują skalę najważniejszego konkursu fotografii prasowej i reportażowej na świecie.  Od wielu lat w poznańskim CK Zamek wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę. Tak będzie i w tym - otwarcie 28 kwietnia.

. - grafika artykułu
Zdjęcie Roku 2018: Ronaldo Schemidt "Venezuela Crisis"

Gdy w 1839 roku, francuski malarz, scenograf i chemik Louis Jacques Daguerr ogłosił, że używając srebra i miedzianej płytki wynalazł proces zwany dagerotypem, nikt z pewnością nie spodziewał się, że fotografia stanie się kiedyś codziennym elementem życia każdego człowieka. I że zdjęcie nie będzie jedynie powielało zastanej rzeczywistości, ale stanie się też sposobem komunikacji dla świata internetu żywiącego się kolorowym obrazem.

Ten sam proces można zaobserwować przy okazji corocznego konkursu World Press Photo, którego zdjęcia początkowych edycji pogrążone były w monochromatycznych barwach, zarządzanych wyłącznie manualnymi ustawieniami aparatu. Obecnie niemal każdy kadr mieni się mnóstwem kolorów i emocji. Od jakiegoś czasu autorami zdjęć konkursowych są nie tylko profesjonaliści, ale i amatorzy, a niektóre konkursowe zdjęcia powstają przy użyciu zwykłych smartfonów.

Kadry prezentowane na pokonkursowej wystawie umożliwiają odkrywanie wydarzeń, które dzieją się na przeciwległym krańcu świata. Ukazują kontrasty pomiędzy krajami wysoko i słabo rozwiniętymi. Nie ma to charakteru wyłącznie pejoratywnego, gdyż często to właśnie z tamtych miejsc pochodzą zdjęcia prezentujące naturalną rzeczywistość, nienaznaczoną cywilizacją. Podczas tegorocznej edycji nie zabrakło również fotografii z krajów pogrążonych w kryzysach i konfliktach, przedstawiających m.in.: kryzys w Wenezueli, bitwę o Mosul czy masakrę w Las Vegas.

Na czele jury tegorocznej edycji konkursu stanęła Magdalena Herrera, a prace fotografów z całego świata były prezentowane anonimowo. Po raz pierwszy w historii World Press Photo zwycięzców konkursu nie poznaliśmy w połowie lutego. Organizatorzy konkursu zaprezentowali jedynie listę nominacji: sześć fotografii, które walczyły o nagrodę główną i tytuł Zdjęcia Roku oraz listę nominowanych we wszystkich konkursowych kategoriach. Ostateczne wyniki zostały ogłoszone 12 kwietnia, podczas festiwalu World Press Photo w Amsterdamie.

Zwycięzcą tegorocznej edycji został Ronaldo Schemidt i jego zdjęcie: "Venezuela Crisis". Fotografia przedstawia płonącego mężczyznę - uczestnika protestów przeciwko prezydentowi Wenezueli Nicolásowi Maduro. Zdjęcie powstało w maju 2017, podczas brutalnych starć demonstrantów z siłami rządowymi.

Wystawa najlepszych fotografii tegorocznej edycji odwiedzi 100 miejsc w 45 krajach. Na tej liście jak co roku jest Poznań - od 28 kwietnia wystawę można oglądać w  CK Zamek.

Katarzyna Nowicka, sk

  • Wystawa World Press Photo 2018
  • Sala Wystaw CK Zamek
  • czynna od 28.04 do 20.05 w g. 12-20
  • bilety: 14 i 10 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018