Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Rzeczy, które mówią

Przyjdź, zobacz, posłuchaj, co mówią przedmioty i napisz swój komentarz. Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę podsumowującą 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu. 

fot. Muzeum Etnograficzne w Poznaniu - grafika artykułu
fot. Muzeum Etnograficzne w Poznaniu

Oglądać eksponaty i pisać o nich będzie można tak długo, jak długo zwiedzający będą się nimi interesować (organizatorzy nie wyznaczyli daty zamknięcia ekspozycji). Na wystawie zatytułowanej "Rzeczy mówią" znalazły się 73 przedmioty z różnych rejonów i kultur świata. - Każdy przedmiot, który trafia do naszego muzeum, jest dla nas tak samo ważny - mówi Aneta Skibińska, kierownik Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. - Dla nas to nie tylko rzecz. Przedmioty opowiadają historie o ludziach, którzy je wymyślili, używali, obdarzali je emocjami - dodaje.

Dlatego wystawa została pomyślana tak, by pomiędzy eksponatami, a widzem toczyła się rozmowa. Każdy eksponat prezentowany na wystawie został zaopatrzony w trzy rodzaje opisów, z których każdy został umieszczony z innej strony. Oglądając obiekt, widz krąży wokół niego. Pierwszy opis to obiektywne, standardowe informacje w formie noty katalogowej o nazwie przedmiotu, jego pochodzeniu, warsztacie, autorze, datowaniu, wymiarach i sygnaturze muzealnej. Opisy drugi i trzeci to subiektywne komentarze autorów utworzone na podstawie szerszego kontekstu historycznego, w którym powstał przedmiot, albo losów eksponatu i ludzi, przez których ręce przeszedł. Oprócz relacji muzealników wykorzystano zapiski i wypowiedzi m.in. twórców, użytkowników, kolekcjonerów, badaczy, znawców, podróżników i innych obserwatorów, a także cytaty z poezji i literatury. - Czwarty opis ma powstać dzięki widzom - mówi Skibińska. - Chcemy, by to zwiedzający stali się aktywnymi uczestnikami i współtworzyli kolejną, czwartą opowieść.

28 grudnia 1911 roku otwarto pierwszą stałą ekspozycję etnograficzną w Poznaniu. W siedzibie PTPN udostępniono publiczności zgromadzone przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zbiory, prezentujące polską kulturę ludową. Wystawa ma być z jednej strony okazją do przypomnienia dziejów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu oraz ludzi z nim związanych, z drugiej - poprzez reprezentatywny wybór eksponatów oraz ciekawy sposób ich prezentacji - ma pokazać zbiory muzeum.

Karol Szaładziński

  • Wystawa "100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu
  • Czynna do 31.12.2013
  • wt-czw: g. 9-15, pt: g. 12-21, sob i nd: g. 11-18