Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Powrót ekspresjonistów

Wędrującą po Polsce wystawę "Bunt - Ekspresjonizm - Transgraniczna awangarda" od 19 kwietnia będzie można oglądać w Poznaniu. To pierwsza odsłona cyklu prezentacji znanej poznańskiej grupy artystycznej Bunt z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

. - grafika artykułu
Margarete Kubicka, Autoportret IV, linoryt, fot. archiwum MNP

Bezpośrednim pretekstem wystawy jest dar prof. S. Karola Kubickiego dla muzeów w Poznaniu i Wrocławiu blisko stu prac na papierze. Darczyńca to syn Margarete i Stanisława Kubickich - artystów współtworzących grupę, do której należeli również Jerzy Hulewicz, Jan Panieński, Władysław Skotarek, Stefan Szmaj i Jan Jerzy Wroniecki. Dzięki jego intensywnej pracy możemy w jednym miejscu obejrzeć dzieła jedynej w Polsce ekspresjonistycznej grupy artystycznej. Wystawę przygotowały kuratorki Lidia Gołuchowska - monografistka Kubickich oraz Agnieszka Salamon-Radecka - odpowiedzialna za wcześniejszą prezentację prac poznańskich ekspresjonistów w Muzeum Narodowym w 2004 roku.

Bunt i Zdrój

Chociaż z dzisiejszej perspektywy awangardowość Buntu może wydawać się łatwa do podważenia, w świetle późniejszych odkryć artystycznych dwudziestolecia międzywojennego, należy pamiętać, że mało która grupa artystyczna czy nurt w Polsce miały tak silne oddziaływanie i przede wszystkim zasięg. Grupa ta związana była przede wszystkim poprzez postać Jerzego Hulewicza z poznańskim pismem Zdrój. Dwutygodnik ten, wydawany w okresie 1918-1922, miał stałe grono czytelników ograniczające się nie tylko do terenu dawnego księstwa poznańskiego. Ideą programową pisma i, co za tym idzie, współpracujących z nim artystów, było wyraźne odróżnienie ich sztuki od popularnego już w Europie ekspresjonizmu niemieckiego (w tym czasie wydawane już były najbardziej znane pisma Der Sturm i Die Aktion). Działalność ta była skierowana na aktualne sprawy polityczne i społeczne. Artyści tym samym poruszali w plastyce tematykę dotychczas nieobecną, a popularną metafi zykę prezentowali w sposób możliwie najbardziej odmienny od obowiązujących kanonów.

Dla widzów

Wystawa, mimo trudnego tytułu, zgodnie z obietnicą organizatorów ma na celu przybliżenie twórczości wciąż mało znanego epizodu polskiej sztuki międzywojennej. Obejrzeć będzie można dzieła ze wspomnianego daru, prace ze zbiorów MNP oraz prywatnych kolekcji. Ekspozycji będzie towarzyszyć dwujęzyczny katalog przedstawiający m.in. dzieje zbiorów na tle burzliwych relacji polsko-niemieckich ostatniego stulecia. Wystawę będzie można zwiedzać, wspomagając się przewodnikiem przygotowanym przez Agnieszkę Salamon-Radecką. Ponadto prezentację uzupełnia specjalny program wydarzeń towarzyszących, na który składają się wykłady, warsztaty, a przede wszystkim spotkanie z darczyńcą.

Michał Ciesielski

  • Wystawa "Bunt - Ekspresjonizm - Transgraniczna awangarda"
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu
  • wernisaż: 19.04, g. 12
  • wystawa czynna do 31.05