Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Nadzieje i obawy

Poznań jest pierwszym miastem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie, w którym będzie prezentowana tegoroczna wystawa World Press Photo. Najlepsze fotografie prasowe świata od 27 kwietnia w CK Zamek.

. - grafika artykułu
Zdjęcie Roku: "Nadzieja nowego życia" fot. © Warren Richardson, Australia

Fundacja World Press Photo została założona w 1955 roku w Holandii jako organizacja non profit, a jej głównym celem było promowanie na arenie międzynarodowej prac profesjonalnych fotografów prasowych. Z biegiem lat World Press Photo przekształciło się w niezależną platformę komunikacji między dziennikarzami, artystami i widzami. Aby realizować zadania, corocznie organizowany jest największy na świecie i najbardziej prestiżowy konkurs fotograficzny, którego zwieńczeniem są wystawy zwycięskich prac odbywające się w kilkudziesięciu krajach świata. Na konkurs World Press Photo 2016 nadesłano ponad 80 tys. zdjęć autorstwa ponad 5 tys. fotografów ze 128 krajów. Decyzją jury Zdjęciem Roku została fotografia wykonana przez Australijczyka na co dzień mieszkającego w Budapeszcie - Warrena Richardsona.

Zwycięska praca przedstawia mężczyznę podającego malutkie dziecko przez zasieki żyletkowe postawione na granicy węgiersko-serbskiej. Fotografia jest szara, niewyraźna, brudna - autor nie mógł użyć flesza, wydałby bowiem w ten sposób uchodźców przekraczających granicę. Jednak - jak zauważyła jedna z jurorek konkursu Huang Wen - zdjęcie jest subtelne, pokazuje prawdziwe uczucia ojca, który pragnie przenieść swoje dziecko do lepszego, bezpieczniejszego świata. Inni członkowie jury zwrócili uwagę na symboliczną wymowę drutu zakończonego żyletkami, a także sugestywną twarz mężczyzny i wyłaniające się z ciemności ręce sięgające po dziecko. Richardson nadał fotografii tytuł Nadzieja nowego życia.

Wśród nagrodzonych w tej edycji zdjęć zwraca uwagę często powracający temat uchodźców. W kategorii "Ludzie - zdjęcie pojedyncze" zwyciężyła fotografia Serba Matica Zemana Czekając na rejestrację, przedstawiająca dzieci uchodźców stojące za kratami, moknące na deszczu, ubrane w foliowe peleryny i oczekujące na wpisanie do rejestru. Z kolei w kategorii "Wiadomości - seria zdjęć" zwyciężył Sergei Ponomarev, który sportretował uchodźców przybywających łodzią na grecką wyspę Lesbos. Tak silna koncentracja na tematyce uchodźczej jest następstwem problemów i wyzwań, przed jakimi stanęła Europa w 2015 roku w związku z niekontrolowanym napływem uchodźców do krajów Unii Europejskiej. Kryzys, który objął swoim zasięgiem niemal cały kontynent, nie został przez władze rozwiązany do dziś.

Adam Horowski

  • Wystawa World Press Photo 2016
  • CK Zamek, Sala Wystaw
  • 27.04-21.05, g. 12-20
  • wernisaż: 26.04, g. 19
  • bilety: 14 i 10 zł