Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Horyzont - najpożyteczniejsza ze wszystkich bzdur

40 lat od pierwszej wystawy prof. Jana Berdyszaka w poznańskim Muzeum Narodowym i w 80. rocznicę jego urodzin muzeum otwiera wystawę, która pokazuje jak ważne miejsce w twórczości Profesora zajmuje grafika. 

. - grafika artykułu
Fragment wystawy: "Generator obrazów efemerycznych". Fot. MNP

Bezpośrednim impulsem do otwieranej 15 czerwca wystawy "Horyzonty grafiki", jednego z najznamienitszych poznańskich artystów, był dar dla Gabinetu Rycin MNP. W 2012 r. Profesor przekazał muzeum 167 grafik z lat 1959-2004. - Chciałem za ten gest podziękować - mówi prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego.

- Dorobek artystyczny Jana Berdyszaka - ze względu na swoją obszerność i różnorodność - może być porównywany do kosmosu - mówi Marta Smolińska, kuratorka otwieranej w niedzielę wystawy. - Swego rodzaju kosmos stanowi również wystawa "Jan Berdyszak. Horyzonty grafiki". Jednym z kluczowych założeń tej prezentacji jest postawienie grafik artysty w centrum uwagi i poprowadzenie widzów przez muzealne sale w taki sposób, by mogli samodzielnie wykreślać własne konstelacje znaczeń - tłumaczy.

Dzieła Jana Berdyszaka prezentowane są na wielu wystawach na świecie, stykamy się z nimi w przestrzeni Poznania. - Nie mamy jednak świadomości jak często punktem wyjścia dla twórczości artysty były prace graficzne - dodaje kuratorka. 

Skąd tytuł wystawy? - Bohater "Zaburzenia" Thomasa Bernharda, stwierdza, że "Horyzont to najpożyteczniejsza ze wszystkich bzdur". Jan Berdyszak w swojej twórczości zdaje się potwierdzać tę tezę, dążąc do eliminacji lub przynajmniej zachwiania horyzontu naszych percepcyjnych przyzwyczajeń - tłumaczy Marta Smolińska.

Wystawa, którą do 24 sierpnia będzie można oglądać w Poznaniu, prezentuje około 60 prac graficznych, które ukazują ewolucję w podejściu Profesora do jej tworzenia: od tradycyjnego jej pojmowania w gipsorytach i drzeworytach z lat 60., poprzez eksperymenty z autochemigrafią, autoofsetem oraz oryginalnie rozumianą litografią z lat 70.-90., aż po nowatorskie grafiki warstwowe powstałe na przełomie XX i XXI wieku. Prace graficzne będą komentowane przez obrazy, rzeźby, instalacje. - Nie chcieliśmy pokazywać kolejnych cykli, a problemy, które artysta porusza często w poprzek znaczenia cykli - zaznacza kuratorka.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog autorstwa Marty Smolińskiej oraz Pawła Ignaczaka, w którym oprócz esejów dotyczących koncepcji prezentacji, znajdziemy kompletny katalog dzieł Jana Berdyszaka pozostających w zbiorach MNP. Poznańskie muzeum ma obecnie najliczniejszą kolekcję prac Profesora, blisko 350 obiektów: grafik, rysunków, plakatów, obrazów i rzeźb.

Muzeum przygotowało także bogaty program edukacyjny: oprowadzania kuratorskie, wykłady otwarte i warsztaty dla dzieci.

Sylwia Klimek

  • Wystawa "Jan Berdyszak. Horyzonty grafiki"
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu
  • 15.06-24.08.2014
  • Wernisaż: 15.06, g. 12 (w dniu 80 urodzin Profesora)
  • Bilety: 8 zł (normalny), 4 zł (ulgowy)