Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Bez różu w czarnym stawie

Sztukę kobiet w dwóch odsłonach - na wystawie zbiorowej pt. "Bez różu" i indywidualnej "Czarny staw biały staw" - zaprezentuje od piątku Galeria Miejska Arsenał.

. - grafika artykułu
.

Idea wystawy "Bez różu" zasadza się na pokazaniu twórczości kobiet pozbawionej stereotypowych konotacji, jakie może wywoływać hasło: sztuka kobiet. Wyeksponowane prace nie będą więc poruszały tematyki feministycznej ani bezpośrednio odwoływały się do kobiecej seksualności.

Zaproszone artystki oscylują w swoich realizacjach wokół tematyki kobiety i jej miejsca w świecie. Ich twórcze opinie nie są zamknięte na jedną charakterystykę kobiety, ukazują kobiecość w spokojnym dialogu, jaki toczy się pomiędzy tradycją a współczesnością. Aldona Mickiewicz oraz Beata Ewa Białecka odwołują się w swoich pracach do kultury i wartości chrześcijańskich, natomiast w dziełach Justyny Respondek i Marceli Paniek panuje rodzaj poetyckiego napięcia. Na wystawie pojawią się realistyczne przedstawia zużytych przedmiotów, również takie mające przeznaczenie liturgiczne (Aldona Mickiewicz). Nie mają one jednak wzbudzać sentymentalnych odczuć, a zwrócić uwagę odbiorców na zjawisko trwania i przemijania, pokazać wymiar egzystencji opisany wysłużonymi przedmiotami.

Będzie można także zobaczyć przedstawienia figuratywne kobiet w monochromatycznych obrazach Beaty Ewy Białeckiej, ciemnych płótnach Magdaleny Kopytniuk oraz zdjęciach Marceli Paniek. Bardziej abstrakcyjne formy odkryje malarstwo Katarzyny Wiesiołek i Anny Kruszak.

Staw w stanie skupionym

Drugą z otwieranych w Arsenale wystaw jest "Czarny staw biały staw" z pracami Katarzyny Klich - adiunkta w Pracowni Rysunku na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Dzieła Katarzyny Klich powstały w wyniku inspiracji, jaką była dla artystki obserwacja niewielkiego akwenu. Przypatrywanie się wodzie doprowadziło do stworzenia metaforycznego cyklu dzieł. Jednym z założeń wystawy jest zaproszenie odbiorcy do zagłębienia, zanurzenia się w jej pracach - stawach i uruchomienia własnej wyobraźni. Obrazy, które zostaną ukazane widzowi, będą jedynie umownie odnosiły się do wody, bowiem twórczyni poszukuje otchłani i nieprzewidywalności także w przedmiotach o stałym stanie skupienia.

Katarzyna Klich, ur. 1976 r. w Gdyni, jest jedną z najlepszych polskich współczesnych rysowniczek. Wielokrotnie nagradzana, była także laureatką kilku stypendiów. Swoje prace wystawiała w Polsce i w Hiszpanii.

Spacer z kuratorami

Obu wystawom towarzyszyć będzie program edukacyjny w postaci oprowadzania kuratorskiego. Karolina Staszak, historyczka sztuki i redaktor naczelna magazynu o sztuce "Arteon", oprowadzi gości po wystawie "Bez różu" dwukrotnie: 12 lutego o g. 17 i 21 lutego o g. 15. Natomiast Bogna Błażkiewicz, filolog j. polskiego i publicystka, zabierze gości w podróż po "Czarnym stawie białym stawie" 7 lutego o g. 16 i 19 lutego o g. 17.

Na finał, 27 lutego, przygotowano dyskusję pod hasłem: "Przed Dniem Kobiet". Ponadto w trakcie trwania ekspozycji w galerii realizowany będzie program edukacyjny dla dzieci, przeprowadzany w ramach półkolonii w Arsenale.

Paulina Gwizdek

  • wystawy "Bez różu" i "Katarzyna Klich - czarny staw biały staw"
  • Galeria Miejska Arsenał
  • wernisaż: 06.02, g. 18
  • wystawy czynne do 1.03