Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Artysta w cieniu masek

Oskar Dawicki - artysta czy wytwór wyobraźni? Odpowiedzi szuka Łukasz Gorczyca, kurator wystawy Performer, którą w styczniu otwiera Galeria Art Stations.

O. Dawicki, Portret człowieka, który sprzedał kamień nerkowy swojego ojca. - grafika artykułu
O. Dawicki, Portret człowieka, który sprzedał kamień nerkowy swojego ojca. Fot. archiwum galerii Raster

Dawicki to twórca konceptualny i performer, którego znakiem rozpoznawczym jest obciachowa błyszcząca marynarka. Igra ze światem artystycznym, wychodzi z wystaw oknem, nie pojawia się na własnych wernisażach. Wątpi nie tylko w sztukę, ale i własną egzystencję. W trakcie Show ontologicznego pyta wernisażową publiczność: "Czy Oskar Dawicki istnieje?". Choć 80% odpowiada "tak", Dawicki nie jest przekonany. Podszywając się pod rzekomego teścia, wynajmuje prywatnego detektywa, a wyniki śledztwa (zdjęcia i raporty) prezentuje w warszawskiej Zachęcie. Nie ufa swoim autoportretom, jego wizerunek utrwalają uliczni rysownicy.

Z biegiem lat Dawicki zakłada kolejne maski, staje się żywym palimpsestem. Kiedy w 2005 r. prosi internetowego "zawodowca" o napisanie pracy magisterskiej Tożsamość współczesnego artysty na przykładzie twórczości Oskara Dawickiego, zostaje schwytany w szpony akademickiego dyskursu. Za sprawą powieści W połowie puste trafia do literatury. W powstającym Performerze w reżyserii Rodundy i Macieja Sobieszczańskiego Dawicki przenosi się do świata filmu. Nie sposób dociec, co w jego życiu jest prawdą, a co przetworzeniem i artystyczną wyobraźnią.

Na wystawie Performer, którą od 17.01. będzie można oglądać w Galerii Art Stations, Łukasz Gorczyca zbiera fikcyjne opowieści o Oskarze Dawickim. Kurator łączy film, literaturę, sztuki wizualne i balansuje na granicy dzieła sztuki i rzeczywistości. Performer Dawicki jawi się jako artysta totalny. Jak pisze Gorczyca: Przyjmuje rolę ironisty i iluzjonisty, wdziewa nieco przymałą i wyblakłą brokatową marynarkę, by zaczarować na krótką chwilę publiczność swoim przewrotnym poczuciem humoru i cierpkim sceptycyzmem. Przybliża nas do ostatecznego doświadczenia, a zarazem wskazuje niezliczone drogi ucieczki.

Wystawa będzie się składać z trzech części. Cmentarz artystów - zbiór nagrobków Dawickiego, które stworzone zostały przez zaprzyjaźnionych artystów - konfrontuje widza z doświadczeniem śmierci sztuki. Sztuka i film zestawia filmowe portrety "performera totalnego" z figurą bohatera w pracach z kolekcji Grażyny Kulczyk. Muzeum Oskara Dawickiego to retrospektywa wybranych realizacji artysty. Pojawią się również fragmenty filmu Performer, w którym Dawicki gra samego siebie.

Jeden z dawnych rysunków Andrzeja Mleczki przedstawia postać, która po zrzuceniu wszystkich masek w miejscu twarzy ma białą plamę. Co pod swoimi kryje Oskar Dawicki?

Aleksandra Glinka

  • Performer Wystawa, Film, Sztuka, Życie
  • Galeria Art Stations, Stary Browar
  • kurator: Łukasz Gorczyca artyści: Oskar Dawicki, Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer i Grupa Nowolipie, Vanessa Beecroft, Edward Dwurnik, Zbigniew Libera, Jacek Malczewski, Roman Opałka, Zbigniew Rogalski i inni
  • wernisaż: 17.01. g. 19
  • wystawa czynna do 5.05.