Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Wszyscy przyjaciele Meskaliny

Festiwal Przyjaciół Meskaliny od siedmiu lat wspiera młodych, początkujących lub niszowych wykonawców. Muzycy z całego świata przyjeżdżają do Poznania, żeby zaprezentować swoją twórczość. Kolejna okazja do posłuchania nowych artystów przydarzy się w grudniu i będzie trwać dwa dni.

. - grafika artykułu
Duet bloki, fot. materiały organizatorów

To już siódma edycja wydarzenia, które tym razem odbędzie się w dnach 1-2 grudnia. W poprzednich latach mogliśmy posłuchać między innymi Youth Novels, Niechęci, Swiernalisa czy Gniewomira Tomczyka. Wszyscy wymienieni są obecnie znacznie bardziej rozpoznawalni i trafiają do coraz większej liczby odbiorców, z pewnością także dzięki Festiwalowi Przyjaciół Meskaliny. Często zdarza się tak, że rok po zagraniu koncertu  w Meskalinie wykonawcy występują na Spring Breaku - innej poznańskiej inicjatywie, która wspiera twórców młodych i mało znanych. Jeżeli imprezy, których celem jest promowanie niszowych twórców, staną się wizytówką Poznania, skorzysta na tym zarówno scena kulturalna miasta, jak i sami wykonawcy. Na tegoroczną edycję Festiwalu Przyjaciół Meskaliny oprócz polskich wykonawców zaproszono też gości z Argentyny i Grecji.

Duet elektroniczny - bloki - będzie pierwszym reprezentantem polskiej sceny muzycznej na wydarzeniu. Połowa duetu to perkusista Piotr Kowalski, znany z projektu Kopyt/Kowalski. Drugą częścią muzycznego mózgu bloków jest Paulina Ślusarek. Jak twierdzą, ich twórczość wyrasta z tkanki miasta i jest inspirowana jego rytmem. Niedawno wydali swój drugi album, Bipolar, który powstał dzięki crowdfundingowi. A jaki jest cel twórczości bloków? "Nie zdradzam naszych zamysłów, lubię słuchać opinii innych na temat naszej muzyki. Ludzie powinni mieć wolność interpretacji, a każdy dzięki temu ma trochę inne wrażenie - i mi się to bardzo podoba" - mówiła Paulina Śusarek Markowi Bochniarzowi w wywiadzie dla portalu Kulturapoznan.pl.

Kolejny wykonawca to projekt, który zahacza o nieco cieplejsze rejony świata niż grudniowa Polska. The Moodswinger & Quiet Friends powstało z inicjatywy Argentyńczyka, Ezequiela Suareza, i Polaka, Roberta Cichonia. Ten drugi zapewne jest znany słuchaczom ze wspólnych występów z Anną Marią Jopek czy Magdą Bożyk. Suarez występuje obecnie właśnie pod pseudonimem The Moodswinger i zaprasza do występów muzyków z całego świata. Razem z Cichoniem zagrają repertuar utworów z pogranicza folka, bluesa i americany.

W klubie usłyszymy też Polkę Helaine Vis, to młoda artystka, która rozpoczyna swoją działalność twórczą, która określa się mianem "singerki-songwriterki". Muzyka Helaine Vis jest bardzo osobista, emocjonalna, a jednocześnie utrzymana w dość eterycznym i subtelnym klimacie z towarzyszeniem gitary akustycznej. Aktualnie występuje wraz z gitarzystą, więc koncert Helaine Vis może być ciekawym kontrapunktem dla folkowego brzmienia The Moodswinger czy elektronicznej natury bloków.

Ostatnia wykonawczyni, która pojawi się na Festiwalu Przyjaciół Meskaliny, pochodzi z Grecji. To multiinstrumentalistka, która pisała ścieżki dźwiękowe do filmów i współtworzyła razem z innymi artystami. Do utworów ze swoich płyt kręci specyficzne wideoklipy. Gatunkowo jej brzmienie jest zbliżone do eksperymentów, które przeprowadzała na muzyce Björk, a także brzmienia Bat for Lashes czy Cocorosie. Wokal jest dla niej jednym z wielu instrumentów, które może wykorzystać podczas grania. Występ na Festiwalu Przyjaciół Meskaliny będzie pierwszym koncertem Melentini w Polsce.

Jolanta Kikiewicz

  • Festiwal Przyjaciół Meskaliny
  • 1-2.12., g. 18
  • Klubokawiarnia Meskalina
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018